Sprawdź, czy twoje dziecko jest zagrożone zachorowaniem na cukrzycę
Anna Zwolińska
27 stycznia 2015, 13:32·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 stycznia 2015, 13:32
Ponad 1/3 przypadków cukrzycy w USA dotyczy osób powyżej 65. roku życia, dlatego choroba często postrzegana jest jako przychodząca z wiekiem. Jednak około 200 tysięcy dzieci i nastolatków również choruje, a liczba cukrzyków wciąż wzrasta. W Polsce na cukrzycę typu 1 choruje około 12 tysięcy dzieci.
Reklama.
Cukrzyca coraz częstsza wśród dzieci
Cukrzyca typu 1 to najpowszechniejsza forma tej choroby u dzieci i nastolatków. Jednak według najnowszych danych wskaźnik zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2 znacznie wzrósł wśród najmłodszych. Występowanie cukrzycy typu 1 u dzieci do 9. roku życia wzrosło o 21 proc. pomiędzy 2001 a 2009 rokiem, podczas gdy na cukrzycę typu 2 zapada już o 30,5 proc. więcej osób w wieku 10-19 lat.
Wzrost zachorowalności na cukrzycę jest niezwykle istotny, ponieważ młodzi ludzie wchodzą w dorosłe życie z problemami, takimi jak trudności w leczeniu, zwiększone ryzyko wcześniejszych komplikacji. Oznacza to również zwiększoną częstotliwość cukrzycy podczas okresu rozrodczego, co może mieć wpływ na wzrost wskaźnika choroby u następnego pokolenia.
Cukrzyca u dzieci – na co zwrócić uwagę?
Cukrzyca typu 1 u dzieci występuje, kiedy trzustka nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości insuliny (dowiedz się więcej o cukrzycy u dzieci: http://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-u-dzieci). Chore dzieci do końca życia będą wymagały zastrzyków insulinowych oraz kontroli poziomu cukru we krwi, konieczna może być również zmiana sposobu odżywiania.
Cukrzyca typu 2, która jest mniej powszechna wśród małych dzieci, może wystąpić, kiedy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub nie funkcjonuje ona poprawnie, przez co glukoza gromadzi się w krwioobiegu. Z przypadłością można radzić sobie poprzez zmianę diety, zwiększenie aktywności fizycznej oraz zachowywanie zdrowej wagi ciała. Niekiedy pacjent może potrzebować też leków, np. terapii insulinowej lub metforminy.
Najczęstsze symptomy cukrzycy typu 1 i 2 wśród dzieci i nastolatków to zwiększone uczucie pragnienia, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie i spadek wagi. Niektóre dzieci mogą też doświadczać większego apetytu czy nieostrego widzenia. U dziewczynek może pojawić się drożdżyca.
Objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się dość gwałtownie, w przeciągu kilku tygodni, podczas gdy symptomy cukrzycy typu 2 rozwijają się stopniowo. Rodzice powinni zabrać dziecko do lekarza, jeśli zauważą u dziecka jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów. Problem polega na tym, że pomimo coraz liczniejszych przypadków cukrzycy wśród dzieci, większość z nas nie jest w stanie rozpoznać jej symptomów. Badania pokazały, że tylko 14 proc. rodziców potrafiło rozpoznać 4 główne objawy cukrzycy.
Według ankiety przeprowadzonej w 2012 roku przez Diabetes UK tylko 9 proc. rodziców znało 4 główne objawy cukrzycy typu 1. Najświeższe badania pokazują, że liczba ta wzrosła do 14 proc. Jednak zdaniem Barbary Young, prezydent Diabetes UK, nie są to wyniki zadowalające. Zdaniem Young, w wielu przypadkach dzieci chore na cukrzycę typu 1 nie zostają zdiagnozowane aż do momentu, kiedy choroba staje się bardzo poważna, co niestety w niektórych przypadkach doprowadziło do śmierci dziecka.
Najmłodsi chorujący na cukrzycę typu 1, rzadziej cukrzycę typu 2, które zostały zdiagnozowane zbyt późno, mogą być narażone na kwasicę ketonową, która jest główną przyczyną śmierci wśród dzieci z cukrzycą typu 1 (jeśli chcesz wiedzieć więcej o kwasicy ketonowej, zajrzyj na stronę: http://portal.abczdrowie.pl/kwasica-ketonow). Jeżeli organizm doświadcza poważnego braku insuliny, nie jest w stanie przetwarzać glukozy na energię. W związku z tym organizm zaczyna rozkładać inne tkanki, uzyskując w ten sposób energię, co prowadzi do produkcji szkodliwych substancji nazywanych ketonami. Nagromadzenie tych substancji powoduje kwasicę ketonową.
Jeżeli następuje wczesne zdiagnozowanie i leczenie cukrzycy, kwasicy ketonowej można z powodzeniem zapobiec. Niestety nie dzieje się to tak często, jak powinno.
4 główne objawy cukrzycy, na które uczulają rodziców specjaliści:
1. Toaleta – częste korzystanie z toalety, cięższe pieluchy u dzieci czy moczenie nocne, co wcześniej się nie zdarzało.
2. Pragnienie – picie większej ilości płynów niż zwykle, co i tak nie gasi pragnienia.
3. Zmęczenie – silniejsze uczucie zmęczenia.
4. Spadek wagi – dziecko chudnie, mimo że odpowiednio się odżywia.