Twoi przodkowie żyli długo? To niekoniecznie powtórzy się u ciebie
Anna Zwolińska
28 stycznia 2015, 11:17·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 stycznia 2015, 11:17
Jak to się dzieje, że ludzie żyją nawet 110 lat? Czy to lepsze geny, czyste środowisko, dieta, łut szczęścia czy połączenie wszystkich tych czynników? Najnowsze badania pokazują, że nasz kod genetyczny nie decyduje o długowieczności.
Reklama.
Ulotny sekret długiego życia
Naukowcy ze Stanford University przebadali seniorów –16 kobiet i 1 mężczyznę w wieku 110-116 lat, aby określić, czy posiadają cechy genetyczne, które mogłyby wskazać przyczynę ich przynależności do specjalnego klubu, do którego należy jedynie 75 osób na całym świecie, z czego w większości to kobiety. Niestety, nie udało się im znaleźć żadnych wspólnych cech genetycznych, a wyniki wskazują na to, że na dożycie 110 lat lub dłużej może składać się dużo różnych czynników.
Naukowcy byli rozczarowani, ponieważ badania przeprowadzone w przeszłości sugerowały, że to właśnie kod genetyczny jest kluczem do długowieczności. Może wydawać się, że osiągnięcie sędziwego wieku to cecha rodzinna, ale z drugiej strony naukowcy zwracają uwagę na to, że grupy ludzi o określonym stylu życia mogą liczyć na obchodzenie setnych urodzin (dowiedz się, jak dożyć 100 lat: http://portal.abczdrowie.pl/jak-dozyc-100-lat).
Uczestnicy badania wykazywali się niezwykle dobrym zdrowiem jak na osoby sędziwe – nikt nie zapadał na choroby układu krążenia, cukrzycę czy raka, mimo że osoby te nie prowadziły szczególnie zdrowego stylu życia, a połowa z nich paliła papierosy. W związku z tym naukowcy podkreślają, że mimo niezadowalających wyników nie wykluczają genetycznego wpływu na długowieczność. Wyniki wskazują, że efekt genetyczny musi być złożony – to kombinacja genów, a nie tylko jeden, może wpływać na osiągnięcie późnej starości.
Czy dieta pomoże nam dożyć setki?
W tej chwili najstarszą żyjącą osobą na świecie jest 116-letnia Japonka Misao Okawa, urodzona w 1898 roku. W swoje ostatnie urodziny oświadczyła, że swoją długowieczność zawdzięcza spożywaniu sushi i odpowiedniej ilości snu.
Zdaniem ekspertów, to nie zbieg okoliczności, że najdłużej żyjące osoby pochodzą właśnie z Japonii – przeciętna długość życia kobiet wynosi 85,9 lat, mężczyzn 79,6 lat. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych Japonia ma największy odsetek stulatków na świecie – żyje tam ponad 54 tysiące stulatków oraz niemal 300 osób, które osiągnęły wiek 110 lat. Największe skupienie stulatków występuje na wyspie Okinawa.
Eksperci wyjaśniają, że Japończycy żyją dłużej ze względu na kilka czynników: opiekę zdrowotną, wsparcie społeczności, zachętę do aktywności fizycznej w późniejszym wieku oraz zdrową dietę, która tradycyjne składa się z ryb, ryżu, warzyw i owoców.
Mieszkańcy Okinawy mają mniejsze ryzyko miażdżycy i raka żołądka oraz bardzo niskie ryzyko nowotworu zależnego od hormonów, np. raka piersi czy prostaty. Zwykle jada się tam 3 porcje ryby tygodniowo, mnóstwo pełnych ziaren, warzyw i produktów sojowych, takich jak tofu, oraz konbu uzyskiwane z kilku gatunków wodorostów (więcej informacji o wodorostach znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/wodorosty-morskie-skarby). Często jada się też ośmiornicę czy kalmary, które są bogatym źródłem tauryny obniżającej cholesterol i ciśnienie krwi.
Interesujące są również lokalne warzywa: słodkie fioletowe ziemniaki, które są świetnym źródłem flawownoidów, cartenoidów, witaminy E oraz likopenu. Co więcej, popularne herbaty – jaśminowa i z kurkumy mają podobno właściwości przeciwnowotworowe.
Jednak nie tylko Japończycy żyją długo. Mieszkańcy Sardynii czy wyspy Ikaria w Grecji także wykazują podobne tendencje, a dieta wcale nie różni się tak bardzo od tej stosowanej przez Japończyków. Każdy z tych sposobów odżywiania polega na podobnych mechanizmach. Według jednej z hipotez sekretem długowieczności jest unikanie nagromadzenia uszkodzeń molekularnych, a spożywanie ryb, orzechów, nasion, produktów pełnoziarnistych i ograniczanie czerwonego mięsa czy cukru pomaga zredukować taki rodzaj uszkodzeń komórkowych.
Według Yasuyuki Gondo, profesora nadzwyczajnego z Uniwersytetu Osaka specjalizującego się w psychologii geriatrycznej, długowieczność to więcej niż dobra dieta czy opieka medyczna. „Kiedy przeprowadzaliśmy wywiady ze stulatkami, okazało się, że większość z nich cieszyła się znakomitym zdrowiem psychicznym przez większość część życia” – tłumaczy Gondo.