Dieta ketogeniczna cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą pokonać otyłość, jednak lekarze nie są zgodni, co do jej bezpieczeństwa ze względu na jej restrykcyjność. Sprawdź zalety i wady diety ketogenicznej.
Reklama.
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna polega na niemal całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów z diety. Oznacza to wykluczenie nie tylko pieczywa czy makaronu, ale także produktów bogatych w skrobię oraz niektórych warzyw i owoców. Na diecie ketogenicznej spożywa się zatem produkty bogate w białko i tłuszcze, co prowadzi do wyczerpania glikogenu w wątrobie, a potem stanu nazywanego ketozą – nagromadzeniem ciał ketonowych w organizmie.
Normalnie organizm spala węglowodany, aby pozyskać energię. Kiedy drastycznie ograniczamy węglowodany i organizm osiąga stan ketozy, zaczyna spalać własne zasoby tłuszczu. Gdy tłuszcze stają się głównym źródłem energii, można stracić na wadze. Niektóre badania sugerują, że dzięki tej diecie następuje szybki spadek masy ciała oraz zmniejszenie uczucia głodu.
Nie ma wątpliwości, że istnieją solidne dowody na skuteczność diet ketogenicznych w walce z nadwagą czy otyłością, ale mechanizmy odpowiadające za efekty to wciąż kwestia sporna (przeczytaj więcej o diecie ketogenicznej: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-ketogeniczna). Krytycy diet niskowęglowodanowych wymieniają kilka czynników ryzyka:
1. Wysoki poziom cholesterolu. Niektóre źródła protein, takie jak tłuste mięso, pełnotłusty nabiał i inne wysokotłuszczowe produkty mogą podnosić poziom cholesterolu, co jest niebezpieczne dla serca. Z drugiej strony istnieją dowody na to, że osoby stosujące dietę Atkinsa do okresu 2 lat zmniejszyły ilość cholesterolu LDL – „złego” cholesterolu (poznaj dietę Atkinsa: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dr-atkinsa).
2. Problemy z nerkami. Jeżeli masz problemy z nerkami, spożywanie zbyt dużej ilości protein może mieć negatywny wpływ na nerki i pogorszyć ich funkcjonowanie.
3. Osteoporoza i kamienie nerkowe. Na diecie wysokobiałkowej wydalamy z moczem więcej wapnia niż zwykle. Naukowe dowody są sprzeczne, ale niektórzy eksperci twierdzą, że osteoporoza i kamienie nerkowe mogą zdarzać się częściej u osób stosujących dietę ketogeniczną.
4. Niezdrowy stan metaboliczny – ketoza. Podczas ketozy organizm tworzy substancje zwane ketonami, które hamują apetyt, mogą powodować też mdłości i nieświeży oddech. Ketozie zapobiegać można, spożywając przynajmniej 100 gram węglowodanów dziennie.
Większość zwolenników diet niskowęglowodanowych jest z kolei zdania, że organizm jest przystosowany do funkcjonowania głównie w stanie ketozy. Według nich wysoki poziom insuliny może powodować wiele problemów zdrowotnych, odkładanie tłuszczu w organizmie i przybieranie na wadze. Tłuszcz w diecie przyczynia się do chorób serca jedynie w obecności wysokich poziomów insuliny, a dla organizmu przystosowanego do ketozy, tłuszcze i cholesterol stają się pożyteczne. Warto dodać, że w dietach niskowęglowodanowych na ogół nie zaleca się konsumpcji tłuszczów trans.
Co więcej, pozytywny wpływ diet niskowęglowodanowych na osoby otyłe to nie tylko kwestia pozbycia się zbędnych kilogramów, ale też poprawa poziomu cukru i lipidów we krwi czy hemoglobiny A1c. W wyniku tego pacjenci są w stanie ograniczyć lub zupełnie przestać zażywać insulinę czy inne leki. Badania pokazały, że osoby zmagające się z insulinoopornością wykazywały podczas diety niskowęglowodanowej większą poprawę wskaźników zespołu metabolicznego niż w przypadku stosowania diet o obniżonej zawartości tłuszczu.
Dieta ketogeniczna jest też z powodzeniem stosowana w przypadku epilepsji, zwłaszcza u pacjentów, którzy mimo leczenia farmakologicznego wciąż doświadczają napadów. Jeśli dieta jest stosowana poprawnie, wyniki mogą być znaczące. Badania przeprowadzone na dzieciach cierpiących na epilepsję wykazały, że po 3 miesiącach stosowania diety ketogenicznej częstotliwość napadów zmalała o 50 proc. wśród 38 proc. z nich.
Typowa dieta ketogeniczna cechuje się wysoką zawartością tłuszczu, odpowiednią ilością białka i niskim poziomem węglowodanów. Ograniczone są kalorie i płyny, a dieta często wymaga suplementów witamin i wapnia. Jeśli masz problemy z zespołem metabolicznym, otyłością lub epilepsją, porozmawiaj z lekarzem na temat diety ketogenicznej.