Nagła śmierć łóżeczkowa może być związana ze zmianami w mózgu noworodka
Anna Zwolińska
30 stycznia 2015, 11:47·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 stycznia 2015, 11:47
Nowe badania sugerują, że nieprawidłowości w mózgu dziecka mogą być odpowiedzialne za nagłą śmierć łóżeczkową. Sprawdź, co możesz zrobić, aby wyeliminować wszelkie czynniki ryzyka.
Reklama.
Ostateczne wyjaśnienie nagłej śmierci niemowląt?
Grupa naukowców twierdzi, że około 43 proc. niemowląt, które dotknęła nagła śmierć łóżeczkowa (ang. Sudden Infant Death Syndrome, SIDS), wykazało nieprawidłowości w obszarze hipokampu, który odpowiada za podstawowe funkcje, takie jak oddychanie i tętno. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Acta Neuropathologica.
Naukowcy z Children’s Hospital w Bostonie, Harvard Medical School, The San Diego County Medical Examiner’s Office i Baylor College of Medicine w Houston przyjrzeli się sekcjom hipokampu 153 noworodków, które zostały poddane sekcji zwłok w San Diego. Wszystkie dzieci zmarły nagle w latach 1991-2012. Przyczyna śmierci niektórych z nich mogła zostać wyjaśniona. W pozostałych przypadkach przyczyna przypisywana była nagłej śmierci łóżeczkowej. 83 przypadki zostały właśnie tak sklasyfikowane.
Wśród niemowląt zmarłych z powodu SIDS, naukowcy odkryli anomalię części hipokampu, nazywanej zakrętem zębatym (dowiedz się więcej o zespole nagłej śmierci łóżeczkowej: http://portal.abczdrowie.pl/sids-smierc-lozeczkowa-zespol-naglej-smierci-niemowlat). Niektóre części zakrętu zębatego zawierały podwójną powłokę komórek nerwowych zamiast jednej. Naukowcy przypuszczają, że anomalia zakłóca funkcjonowanie oddechowe i tętno, kiedy dziecko śpi. Takiej wady dopatrzono się w 43 proc. przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej.
Uważa się, że istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Co więcej, dziecko śpiące w niebezpiecznej pozycji czy środowisku może wywoływać anomalię. Naukowcy podkreślają, że należy przeprowadzić więcej badań, aby zgłębić mechanizm tego procesu.
Jak zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej?
Nagła śmierć łóżeczkowa może mieć podłoże genetyczne – odpowiedzialne mogą być przykładowo wady serca dziecka. Jednak istnieje wiele czynników, na które mają wpływ rodzice i w związku z tym powinni być świadomi czynników ryzyka oraz przestrzegać pewnych zasad postępowania.
Należy podkreślić, że głównymi czynnikami ryzyka SIDS są: dzielenie łóżka (kiedy dziecko śpi w jednym łóżku z rodzicem), palenie papierosów przed i po urodzeniu dziecka oraz zbędne przedmioty w łóżeczku dziecka, np. zabawki czy poduszki. Nawet 87,7 proc. przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej przypisuje się spaniu niemowlęcia razem z rodzicem (dowiedz się, jakie łóżeczko powinno mieć twoje dziecko: http://portal.abczdrowie.pl/lozeczko-dla-niemowlat). Badania potwierdzają, że dziecko przeżyłoby, gdyby zostało ułożone w łóżeczku na plecach w pokoju rodzica, zamiast spać razem z nim w jednym łóżku. Nawet po przystosowaniu danych do dzieci z wyższym ryzykiem SIDS okazało się, że 81 proc. z nich uniknęłoby śmierci, gdyby spało w swoim łóżeczku.
Innym wiodącym czynnikiem ryzyka jest spanie dziecka na brzuchu. Jednak wraz z lepszą edukacją rodziców liczba przypadków znacznie spadła. Istnieją również czynniki środowiskowe i genetyczne, np. wcześniaki i dzieci wystawione na działanie alkoholu podczas ciąży matki są bardziej narażone.
Naukowcy podkreślają, że aby zminimalizować SIDS, nie należy skupiać się na unikaniu tylko jednego z czynników ryzyka, ale wszystkich jednocześnie. Oto podstawowe wskazówki ekspertów:
1. Dziecko należy układać do snu na plecach, nie na brzuchu czy boku.
2. Dziecko powinno spać samo w łóżeczku, z odkrytą głową i buzią, bez poduszki, kołderki czy pluszowych zabawek. Aby zapewnić dziecku ciepło, należy ubrać je w śpioszki.
3. Dziecko powinno spać we własnym łóżku, w tym samym pokoju co rodzic czy opiekun, przez pierwsze 6-12 miesięcy życia.
4. Dziecko nie powinno spać na miękkiej powierzchni.
5. Unikaj zbyt wysokiej temperatury w sypialni, nie przegrzewaj dziecka.
6. Jeśli to możliwe, karm niemowlę piersią.
7. Nie pal papierosów w ciąży i nie pozwalaj palić przy dziecku.
Nawet jeśli nie możesz zapewnić dziecku idealnego środowiska do spania, pozbycie się głównych czynników ryzyka może zdziałać bardzo dużo. Niektóre dane sugerują też, że niemowlęta regularnie korzystające ze smoczków mają niższe ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.