1. Pomoc w diecie. Okazuje się, że spożywamy około 75 kalorii mniej po zjedzeniu ostrej papryki. Co więcej, zawarta w niej kapsaicyna wywołująca ostry smak zmniejsza zachcianki na tłuste, słone i słodkie przekąski.
2. Oddychaj swobodnie. Od wieków ajurwedyjscy lekarze używali kurkumy do leczenia zaburzeń oddychania (więcej informacji o kurkumie znajdziesz na stronie:
http://portal.abczdrowie.pl/naukowo-dowiedzione-korzysci-ze-spozywania-kurkumy). Medycyna zachodnia w badaniach na zwierzętach udowadnia, że przyprawa ta chroni płuca przed czynnikami drażniącymi, zakaźnymi oraz zanieczyszczeniami w powietrzu, takimi jak dym papierosowy, kurz czy wirusy. Wynik? Potencjalnie niższe ryzyko astmy, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, zapalenia krtani czy oskrzeli oraz innych chorób płuc. Wszystko to dzięki zdolności kurkuminy – składnika chemicznego zawartego w kurkumie – do zapobiegania infekcjom i hamowaniu białka NF-kB, które powoduje stany zapalne oraz wydzielanie śluzu w drogach oddechowych.
3. Zalety dla umysłu. Pomimo że badania są jeszcze na wczesnym etapie, uważa się, że rozmaryn, mięta zielona czy cynamon mogą opóźniać zachorowanie lub ograniczać objawy choroby Alzheimera. Wysokie stężenie ekstraktu z rozmarynu i mięty poprawiło pamięć myszy cierpiących na jej pogorszenie w związku z wiekiem. Zawarte w przyprawach antyoksydanty zmniejszają nacisk w obszarach mózgu kontrolujących pamięć i uczenie się. Naturalnie występujące składniki w cynamonie, jak pokazały badania laboratoryjne, zapobiegają natomiast splątkom neuronów podobnych do tych występujących u pacjentów z chorobą Alzheimera.
4. Zmniejszenie poziomu substancji karcinogennych w smażonych i grillowanych potrawach. Przyprawy, takie jak rozmaryn i kurkuma, chiński imbir, galangal, mogą mieć nie tylko znaczenie kulinarne, ale też zdrowotne (dowiedz się więcej o przyprawach, które leczą:
http://portal.abczdrowie.pl/przyprawy-ktore-lecza). Grillowanie w temperaturze powyżej 190 stopni prowadzi do powstawania aminów heterocyklicznych – toksyn powiązanych z rakiem żołądka, płuc, trzustki czy prostaty. Zwęglone, chrupiące kawałki zawierają ich najwięcej. Jednak odpowiednie przygotowanie mięsa w marynacie z użyciem rozmarynu zmniejsza ilość toksyn o 61-70 procent. Działanie to oczywiście zasługa antyoksydantów, które hamują tworzenie się toksycznych substancji.