Aż 3/4 Polaków w różnym wieku cierpi na zaburzenia słuchu
Anna Zwolińska
28 lutego 2015, 10:44·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 lutego 2015, 10:44
Problemy ze słuchem rozwijają się stopniowo i długo bywają niezauważone. Początkowo nie zauważa się braku niektórych dźwięków, takich jak szum liści czy kapiąca woda, co nie przysparza powodów do niepokoju. Z czasem jednak zaczynamy prosić innych o powtórzenie pytania i pogłaśniać telewizor do tego stopnia, że słyszą go sąsiedzi. Zaburzenia słuchu zdarzają się coraz częściej – szacuje się, że częściowa głuchota to problem trzech czwartych 70-latków, u starszych seniorów liczba ta sięga nawet 80 proc.
Reklama.
Starzejące się społeczeństwo = problemy ze słuchem
Borykanie się z zaburzeniami słuchu może trwać bardzo długo, zanim chory odda się w ręce lekarza (dowiedz się, co ma istotny wpływ na problemy ze słuchem: https://portal.abczdrowie.pl/bierne-palenie-niszczy-sluch). Zwykle seniorzy szukają wymówki przed podjęciem leczenia – przeważnie chodzi o wstyd związany z noszeniem aparatu słuchowego. Postęp w medycynie pozwala jednak na zastosowanie innych metod, m.in. na wszczepienie chirurgiczne implantu słuchu.
Niestety problem niedosłyszenia nie dotyczy jedynie seniorów, coraz częściej na zaburzenia słuchu są narażone dzieci. Badania pokazują, że u około 1/5 pierwszoklasistów z małych miasteczek i wsi występuje ten problem.
Istnieje wiele dolegliwości zdrowotnych, którym nie można zapobiec, ale zaburzenia słuchu to jedna z tych, które można częściowo kontrolować. Oto kilka strategii, które pozwolą cieszyć się dobrym słuchem na dłużej:
1. Uważaj na dźwięki wytwarzane przez urządzenia. Powszechnie używane przez nas kosiarki, dmuchawy, odkurzacze, piły łańcuchowe czy wiertarki to najczęstsza przyczyna pogorszenia słuchu oraz szumu w uszach. Aby zmniejszyć wpływ hałasu na nasz słuch podczas remontu czy prac ogrodowych, należy używać zatyczek do uszu, a dla lepszej ochrony – słuchawek wygłuszających.
2. Chroń uszy podczas głośnych koncertów i wydarzeń sportowych. Podobnie jak w przypadku stosowania głośnych urządzeń, tak podczas koncertu powinniśmy zadbać o słuch. Nie chcemy jednak całkiem pozbawić się przyjemności uczestniczenia w wydarzeniu – tu z pomocą przychodzą specjalnie zatyczki do uszu z regulacją głośności. Należy również zadbać o słuch na pokładzie samolotu.
3. Stosuj zasadę 60/60 w przypadku słuchania muzyki na słuchawkach. Oznacza to, że nie powinno się słuchać muzyki przez więcej niż 60 minut dziennie i nie przekraczać głośności powyżej 60 proc. Jest to szczególnie istotne, jeśli używasz tanich słuchawek dousznych, które po dłuższym użytkowaniu mogą powodować ból uszu i pogorszenie słuchu. Zdecydowanie lepsze są słuchawki zakładane na głowę oraz słuchanie muzyki przez głośniki. Co więcej, nie powinno się słuchać muzyki np. podczas koszenia trawy, ponieważ kosiarka wytwarza hałas sięgający 90 decybeli, a słuchanie muzyki na dousznych słuchawkach w tym samym czasie będzie wymagało wzmocnienie dźwięku.
4. Uważaj na zażywanie aspiryny. Niektóre leki są ototoksyczne, co oznacza, że mogą powodować uszkodzenia ucha i stać się przyczyną utraty słuchu. Najpowszechniejszym z nich jest aspiryna przyjmowana w dużych ilościach, dlatego monituj jej przyjmowanie, szczególnie jeśli w przeszłości występowały u ciebie problemy ze słuchem.
5. Uważaj na infekcje. Infekcja to kolejna powszechna przyczyna zaburzeń słuchu, zwłaszcza wśród dzieci. Oznaki, na które należy zwrócić uwagę, to: dziecko nie reaguje na wołanie, ustawia telewizor głośniej niż zwykle, ma zaczerwienione ucho lub mówi bardzo głośno.
6. Nie wkładaj niczego do uszu. To kolejna rada, która jest szczególnie ważna dla maluchów. Poinformuj dziecko, że wkładanie przedmiotów do ucha, takich jak kredki, może spowodować uszkodzenie lub zakażenie. Nawet dorośli powinni uważać, kiedy stosują patyczki higieniczne.
Pamiętajmy również, jak ważne są regularne badania, nie tylko w celu wykrycia problemów, ale również monitorowania zdiagnozowanych zaburzeń (więcej informacji o badaniach słychu znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-badan-sluchu). Jeśli doświadczasz problemów ze słuchem, należy udać się do laryngologa, aby wykluczyć uleczalne dolegliwości powodujące zaburzenia, np. infekcje. Jeżeli jednak przyczyna jest inna, laryngolog skieruje nas do audiologa, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszych potrzeb.