Ekspert radzi, jak przechowywać produkty spożywcze
Anna Zwolińska
02 marca 2015, 12:34·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 02 marca 2015, 12:34
Nowy rok to czas na zmiany – również we wnętrzu lodówki. Mogłoby się wydawać, że wszyscy wiemy, jak prawidłowo przechowywać produkty spożywcze, aby zadbać o ich świeżość i wartości odżywcze. Jednak okazuje się, że popełniamy często wiele błędów, co skutkuje zepsuciem jedzenia i straconymi pieniędzmi lub – co gorsza – rozstrojem żołądka. Dzięki naszemu ekspertowi dowiesz się, jak prawidłowo przechowywać produkty spożywcze oraz na co zwrócić uwagę przy codziennych zakupach.
Reklama.
Jakie produkty należy umieszczać w lodówce, a jakich nie wolno?
Zdaniem dietetyk, Natalii Ulewicz, większość produktów spożywczych należy przechowywać w lodówce (sprawdź, jak należy przechowywać żywność w lodówce: https://portal.abczdrowie.pl/przechowywanie-zywnosci-w-lodowce). Oto kilka praktycznych wskazówek na temat produktów oraz gdzie je umieścić:
1. Drzwi lodówki (temperatura 10-12 stopni): mleko, napoje, ketchup, musztarda, majonez, chrzan oraz inne gotowe sosy, oleje, oliwa oraz jaja.
2. Najwyższa półka w lodówce (temperatura 8 stopni): jogurty, kefiry, maślanka, a także masło, dżemy, twarogi, sery twarde. Sery najlepiej zapakować w pojemniki plastikowe, jeśli nie mają opakowania producenta.
3. Środkowa półka (temperatura 5 stopni): mięso, wędliny, gotowe potrawy – przechowuj w pojemnikach na żywność.
4. Półka na warzywa: wszystkie warzywa korzeniowe, owoce, sałata, ogórki, a także świeże zioła, typu natka pietruszki (dowiedz się, jak przechowywać warzywa: https://portal.abczdrowie.pl/przechowywanie-warzyw).
Poza lodówką należy przechowywać nieugotowane produkty sypkie i zbożowe, takie jak: kasze, makarony, mąki, ryże, cukier, pieczywo, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, soki, octy, suszone grzyby, orzechy, suszone zioła, sól, napoje. „Produkty powinno się przechowywać w oryginalnych opakowaniach, szczelnych słoikach, torbach, lnianych woreczkach lub specjalnych pojemnikach lub puszkach z dodatkowym opisem” – podkreśla specjalistka.
Jeśli chodzi o zioła, należy przechowywać je w oryginalnych opakowaniach w suchym miejscu. Najlepiej zadbać o zagospodarowanie pojemnika, w którym ułożymy saszetki z ziołami. Ewentualnie można kupować je w pojemnikach plastikowych, dzięki czemu łatwo zachowamy świeżość i aromat przypraw.
Napoje, takie jak woda, można przechowywać poza lodówką, natomiast soki po otwarciu należy schować do lodówki. „Pamiętaj, aby inne napoje przechowywać w suchym, zacienionym miejscu, z dala od słońca” – radzi dietetyk.
Co oznacza „najlepiej spożyć do...” i „Najlepiej spożyć przed...” na etykietkach produktów?
„Zawsze czytaj etykiety! Zwłaszcza nowych produktów, których jeszcze nie znasz. Możesz wyrobić w sobie ten nawyk –
bądź uważny na zakupach, patrz na skład oraz na etykietę. Nie kupuj w ciemno, tak samo jak książki nie kupuje się po okładce, tak samo produktów spożywczych po opakowaniu” – radzi specjalistka. Zwracaj uwagę na to, co znajduje się w danym produkcie, np. co oznacza 0% tłuszczu lub zwiększenie ilości cukrów i substancji słodzących?
Praktyczne wskazówki przy codziennych zakupach
Zawsze patrz na tył opakowania i sprawdź:
1. Datę ważności, która może być:
Terminem przydatności do spożycia (na opakowaniu znajdziemy napis: „Należy spożyć do...”, a następnie datę) – dotyczy to żywności, która łatwo się psuje i jest nietrwała, np. nabiał, mięso.
Datą minimalnej trwałości („Najlepiej spożyć przed...”, a następnie nazwę miesiąca i rok) – na produktach, które możemy przechowywać dłużej, np. mrożonkach, bakaliach.
2. Warunki, w jakich należy przechowywać produkt, np. w chłodnym, suchym miejscu.
3. Skład produktu – będzie on rozpoczynał się od składnika, którego jest najwięcej, aż do takiego, którego jest najmniej (patrz np. kakao – co widnieje jako pierwsze: czy może cukier?). Ważne! Im mniejsza lista składników, tym lepiej dla naszego zdrowia.
4. Wartości odżywcze – kalorie, GDA (ang. Guideline Daily Amounts), czyli wskazane dzienne spożycie, zawartość węglowodanów (w tym „cukry”), białka, tłuszczu (w tym kwasy tłuszczowe typu „trans”, często określane jako utwardzony tłuszcz), sól (sód).
5. Nazwę produktu umieszczoną na opakowaniu – śmietankowe czy pyszne nie musi oznaczać, że to prawdziwe masło. Podobnie „wody smakowe”, które tak naprawdę są napojami pełnymi cukru.