Powiedz mi, jakiej muzyki słuchasz, a powiem ci, kim jesteś
Anna Zwolińska
12 marca 2015, 10:04·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 12 marca 2015, 10:04
Pytanie o preferowany rodzaj muzyki jest niewinne, ale może niekiedy wywołać zdenerwowanie. Wiadomo przecież od dawna, że gusta muzyczne odzwierciedlają naszą osobowość, a w najnowszych badaniach naukowcy przyjrzeli się tej ciekawej zależności.
Reklama.
Co mi w duszy gra
Jedno z najbardziej uznanych badań analizujących powiązanie pomiędzy preferencjami muzycznymi a osobowością zostało przeprowadzone w Curtin University w Australii przez dr. Adriana North. W 2010 roku przeprowadzono ankietę wśród 36518 osób z ponad 60 krajów na temat ich odniesienia do 104 gatunków muzyki oraz osobowości. Okazuje się, że na podstawie gustów muzycznych można wiele powiedzieć o charakterze i stylu życia (sprawdź, jakie korzyści przynosi słuchanie muzyki: https://portal.abczdrowie.pl/10-korzysci-z-muzyki-z-ktorych-nie-zdawales-sobie-sprawy).
„Ludzie definiują się poprzez muzykę i dzięki niej nawiązują relacje z innymi, ale nie było wiadomo, jak muzyka powiązana jest z tożsamością. Po raz pierwszy badania przeanalizowały zależność w szczegółowy sposób” – tłumaczy North.
Zależność pomiędzy muzyką a osobowością według wyników badań naukowców:
rap/ hip-hop: wysoka samoocena, towarzyski, nie bardzo przyjazny środowisku;
heavy metal: łagodny, niska samoocena, powściągliwy, dobrze czuje się we własnej skórze;
Indie Rock: niska samoocena, kreatywność, leniwy, uparty;
muzyka elektroniczna/taneczna: towarzyski, uparty, otwarty, kreatywny;
muzyka klasyczna: wysoka samoocena, introwertyczność, wysokie zarobki, przyjazny środowisku;
pop: wysoka samoocena, pracowity, towarzyski, niska kreatywność, nerwowość.
Aby lepiej zrozumieć, jak muzyka i osobowość ze sobą współgrają, najlepiej dowiedzieć się, co przyciąga ludzi do danego rodzaju muzyki. Badania z 2007 roku wyjaśniły, że muzyka powiązana jest z 3 funkcjami psychologicznymi. Są to: pomoc w poprawie wyników (np. muzyka pomaga w ćwiczeniach fizycznych), stymulacja ciekawości (muzyka zmusza do przemyśleń) oraz wspomaganie w osiągnięciu danej emocji (wesoła muzyka na imprezie, smutne piosenki, kiedy przeżywa się rozstanie itp.). Poza tym powód, dla którego słuchamy muzyki – aby poradzić sobie z emocjami lub tylko jako szum w tle – został również powiązany z różnicami w osobowości (dowiedz się, jak przebiega terapia muzyką: https://portal.abczdrowie.pl/terapia-muzyka).
Więcej niż cechy charakteru
Preferencje muzyczne oznaczają coś więcej niż tylko osobowość. Należy wziąć również pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, płeć, narodowość, pozycja w społeczeństwie, które mogą wpływać na różne gusta muzyczne. Jest to odzwierciedlone w badaniach, które wykazały, że osoby, które lubią jazz, muzykę klasyczną czy operową są zwykle lepiej wykształcone, więcej zarabiają i mają lepszy dostęp do zasobów finansowych niż fani innych rodzajów muzyki.
Niestety problemem badań byli nieprawdomówni ankietowani. Zdaniem naukowców istnieje rozbieżność pomiędzy tym, jak niektórzy odpowiadali, a czego faktycznie słuchali na co dzień, ponieważ ankietowani byli świadomi powiązania pomiędzy muzyką a wartościami i cechami osobowości.
Preferencje muzyczne mogą zmieniać się z wiekiem, ale około 15-20 roku życia nasz charakter jest już w pełni uformowany, dlatego badanie wyborów muzycznych w tej grupie wiekowej daje dość dokładny pomiar osobowości. Autorzy badania zdają sobie sprawę, że oprócz osobowości do tego, czego lubimy słuchać, przyczyniają się również inne czynniki. Może to być muzyka filmowa, która ujęła nas po obejrzeniu ekranizacji – dużą rolę odgrywają tu osobiste doświadczenia.
Co więcej, mimo przerażenia rodziców słuchanie agresywnej muzyki nie sprawia, że człowiek jest agresywny. „Nie ma dowodów, które potwierdzałyby, że preferencje muzyczne mogą zmienić osobowość” – mówi autor badania. Wiadomo jedynie, że słuchanie niektórych rodzajów muzyki może oznaczać tendencje do agresywnego zachowania, ale osoba ta musiała już wcześniej być agresywna. Słuchanie takiej muzyki uwalnia osobę od tendencji do przemocy, ale na dłuższą metę może sprawić, że stanie się bardziej agresywna.
Następnym razem, kiedy włączysz ulubioną playlistę w drodze do pracy lub szkoły, zastanów się, co muzyka, której słuchasz, oznacza w twoim przypadku. Może to być dobra okazja do zrozumienia własnego charakteru.