Wysoki poziom cholesterolu groźny nawet dla młodych osób
Anna Zwolińska
03 kwietnia 2015, 10:19·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 kwietnia 2015, 10:19
Wysokie stężenie cholesterolu we krwi u osób dojrzałych to znany czynnik ryzyka zawału serca, ale lekarze przestrzegają przed niebezpieczeństwem czyhającym na ludzi młodych. Kiedy powinniśmy zacząć się martwić o cholesterol?
Reklama.
Ryzyko zaczyna się wcześniej niż myślisz
Wszyscy wiemy, że wysoki cholesterol we krwi może doprowadzić do powstawania niebezpiecznych zakrzepów, które są przyczyną zawału czy udaru (poznaj sposoby na zmniejszenie cholesterolu: https://portal.abczdrowie.pl/naturalne-sposoby-na-zmniejszenie-cholesterolu). Najnowsze badania pokazują, że nagromadzenie tych tłuszczów w naczyniach krwionośnych nie pojawia się z dnia na dzień, proces ten trwa latami. Dlatego też w 2013 roku eksperci poszerzyli kryteria dotyczące osób po 60. roku życia, które powinny zacząć przyjmować statyny – leki obniżające cholesterol. Naukowcy zaczęli się również zastanawiać, co w przypadku osób młodszych. Jak długo mają czekać, zanim zaczną przyjmować statyny i kiedy powinny zacząć martwić się o cholesterol?
Ostatnie wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma naukowego Circulation pokazały, że nawet nieznaczne podwyższenie cholesterolu u osób młodszych zwiększa ryzyko późniejszych problemów z sercem nawet o 40 proc. Naukowcy podkreślają, że wysokie stężenie cholesterolu trwające wiele lat – nawet jeśli zaczyna się w młodym wieku – powinno być uznane za nowy czynnik ryzyka brany pod uwagę przez pacjentów i lekarzy podczas omawiania ryzyka chorób serca (więcej informacji o cholesterolu znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/10-najpowszechniejszych-bledow-dotyczacych-cholesterolu).
Nawet osoby z umiarkowanie podwyższoną liczbą lipidów, które nie kwalifikują się na leczenie związane z wysokim poziomem cholesterolu, mogą być w grupie ryzyka zawałów serca w późniejszym czasie, ponieważ podwyższenie poziomu lipidów utrzymuje się przez dłuższy okres.
Szczegóły badań
W grupie niemal 1,5 tys. osób w wieku 55 lat, ci, którzy mieli wyższy poziom cholesterolu przez 11-20 lat (a początek nastąpił w wieku około 35 lat), wykazali o 16,5 proc. większe ryzyko zawału 15 lat później, w porównaniu do 4,4-procentowego ryzyka dla osób, których poziom cholesterolu pozostał w normie w średnim wieku. Oznacza to, że ryzyko jest nawet czterokrotnie większe, a autorzy badania podkreślają istotę agresywniejszych metod obniżania cholesterolu u tych pacjentów, aby mogli zniwelować kłopoty z sercem w późniejszym wieku.
„Odkryliśmy część pacjentów, których mogą przeoczyć stosowane obecnie wytyczne” – komentują naukowcy. – „Jest to kolejny wymiar zdrowia układu krążenia, któremu należy się bez wątpienia przyjrzeć i wziąć pod uwagę jako czynnik ryzyka.” W badaniach uznano poziom cholesterolu LDL 130 mg/dL za podwyższony, co zgadza się z obecnie kryteriami przyjętymi.
Jednak istotne jest nie tylko stężenie cholesterolu samo w sobie. Innymi słowy, jeśli nasz poziom cholesterolu wynosi poniżej tej liczby, nie oznacza to, że nie musimy się martwić o zdrowie. Istnieje bowiem wiele innych komponentów, takich jak historia rodziny, które decydują o tym, jakiej interwencji należy dokonać, czy to w stylu życia, diecie czy w leczeniu farmakologicznym. Jednak jeśli sprawdzamy regularnie poziom cholesterolu, nawet gdy jesteśmy młodsi i jest on w normie, pozwala nam to zbudować podstawę, na jakiej lekarz będzie mógł podejmować ewentualne późniejsze decyzje.
Jakie mogą być przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu u młodszych osób?
1. Genetyka. W większości przypadków młode osoby z podwyższonym cholesterolem mają rodzica, który ma ten sam problem.
2. Dieta. Młodzi ludzie są w dzisiejszych czasach narażeni na wysokotłuszczową i wysokocukrową dietę – nadmiar żywności przetworzonej, śmieciowej i napojów gazowanych może przyczyniać się do problemu.
3. Otyłość. Młodzi ludzie coraz częściej cierpią na nadwagę i otyłość zwiększające ryzyko problemów z cholesterolem.
4. Brak aktywności fizycznej. Spędzanie zbyt wielu godzin przed komputerem i telewizorem zamiast uprawiania sportu również ma znaczenie w przypadku podwyższonego cholesterolu.
Jak leczyć wysoki cholesterol u młodych? Niekiedy stosuje się leki, jednak najczęściej problem można rozwiązać, zmieniając nawyki żywieniowe i styl życia. Ważne jest ograniczenie spożywania tłuszczów nasyconych oraz zwiększenie aktywności fizycznej.