Chcesz zacząć zażywać suplementy diety i witaminy, aby poprawić zdrowie? To świetnie! Jednak należy pamiętać, że przyjmowanie takich środków przez osoby zdrowe może okazać się niekorzystne. Po preparaty powinni sięgać przede wszystkim narażeni na niedobory witamin, np. kobiety w ciąży i karmiące, seniorzy, palacze, sportowcy czy osoby powracające do zdrowia po operacji. Zanim zaczniesz bezmyślnie przyjmować preparaty witaminowe, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badania, aby sprawdzić, czego tak naprawdę potrzebuje twój organizm.
Reklama.
Negatywny wpływ suplementów?
Powszechnie uważa się, że stosowanie suplementów diety pomaga zachować odpowiedni bilans witamin i minerałów w organizmie, rzadko natomiast bierze się pod uwagę szkodliwy wpływ stosowania preparatów witaminowych. Jeśli cieszymy się dobrym zdrowiem i stosujemy zbilansowaną dietę, nie potrzebujemy dodatkowo stosować suplementów, ponieważ wszystko jesteśmy w stanie uzyskać z pożywienia.
Co więcej, przy suplementacji może niekiedy dojść do przedawkowania witamin czy pierwiastków. Niegroźne jest przedawkowanie witaminy C czy PP, które są rozpuszczalne w wodzie i szybko zostają wydalone z organizmu. Jednak nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może być groźny (więcej informacji o suplementach diety można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/suplementy-witaminowe).
Przykładowo, zbyt duża ilość witaminy A prowadzi do odwapnienia kości, a witaminy E – do zaburzeń w przewodzie pokarmowym. Nadmiar selenu i witaminy E może zwiększać ryzyko raka prostaty. Nawet zielona herbata może mieć potencjalnie szkodliwe działanie: wypijana herbata doskonale wpływa na spalanie tłuszczu i zawiera mnóstwo antyoksydantów, jednak w postaci kapsułek z wysoko skoncentrowaną dawką może okazać się toksyczna dla wątroby (dowiedz się więcej o zielonej herbacie: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-herbata-upieksza-skore).
Suplementy i leki
W przypadku przyjmowania leków należy zwrócić szczególną uwagę na stosowane suplementy, ponieważ mogą one spowodować niepożądane reakcje, a nawet zagrażać życiu.
Oto kilka powszechnych negatywnych interakcji:
1. Wapń może działać na leki nasercowe, niektóre diuretyki oraz leki zobojętniające zawierające aluminium i magnez.
2. Magnez może wchodzić w interakcję z niektórymi diuretykami, lekami nowotworowymi oraz lekami zobojętniającymi z magnezem.
3. Witamina K może wchodzić w interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna).
4. Dziurawiec zwyczajny niekorzystnie wpływa na leki przeciwdepresyjne, leki na nadciśnienie oraz tabletki antykoncepcyjne.
5. Koenzym Q-10 może wchodzić w interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi, na nadciśnienie oraz chemioterapią.
6. Miłorząb i witamina E mogą zwiększać ryzyko krwawienia wewnętrznego, kiedy spożywane są razem z aspiryną czy wafaryną.
7. Żeń-szeń również może wywołać krwawienie wewnętrzne, jeśli spożywa się go razem z lekami przeciwzakrzepowymi oraz skutki uboczne w przypadku przyjmowania inhibitorów monoaminooksydazy (stosowane w leczeniu depresji).
8. Echinacea może zmienić proces metaboliczny niektórych leków w wątrobie.
9. Niektóre suplementy mogą wywołać działanie niepożądane podczas zabiegów chirurgicznych. Dlatego też lekarz zaleci zaprzestanie przyjmowania niektórych produktów 2-4 tygodnie przed operacją, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych zmian w tętnie, ciśnieniu krwi czy krwawieniu. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych suplementach – witaminach, minerałach, ziołach oraz lekach.
Pamiętajmy również o zdrowym rozsądku przy kupowaniu i zażywaniu suplementów. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – nie każdy suplement, pomimo że jest dostępny na rynku, jest bezpieczny. Specjaliści szczególnie przestrzegają przed środkami spoza Europy. Poza tym niektóre preparaty zawierają połączenie różnych witamin i ziół lub ukryte składniki często określane po prostu jako „środki przyspieszające spalanie tłuszczu” czy „pobudzające”. Poza multiwitaminą znacznie bezpieczniejsze jest wybieranie suplementów, które zawierają jeden potrzebny organizmowi składnik.
Aby ustalić, czego organizm potrzebuje, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać morfologię krwi. Można też wykonać analizę moczu oraz włosów, które również pozwolą ustalić stan odżywienia organizmu oraz ilość wydalanych z moczem minerałów.