Przyzwyczailiśmy się do nagości na ekranach, nie gorszą nas publiczne wyznania na temat odmiennej seksualności, a o tym, że „filmy dla dorosłych” z dziecinną łatwością odnajdzie w internecie każdy zainteresowany nie trzeba nawet wspominać. Co sprawia więc, że boimy się otwarcie rozmawiać na temat antykoncepcji? Bo o tym, że tak jest przekonała nas ilość maili z pytaniami, które mieliście do ekspertów z firmy ellaOne – producenta pigułki „dzień po”.
O antykoncepcji postkoitalnej, czyli awaryjnej, przypominamy sobie w sytuacjach, w których inne metody zabezpieczenia (lub nasz zdrowy rozsądek) zawiodły. Pytania, jakie kłębią się wtedy w głowie dotyczą raczej lokalizacji najbliższej apteki, a nie możliwych skutków niepożądanych czy składu leku. Kiedy emocje opadają, zaczynamy się bardziej interesować, jak tak naprawdę działają tego typu leki.
W mailach pytaliście między innymi o to, jaki jest ich wpływ na zdrowie, czy naprawdę są tak skuteczne, jak gwarantuje producent oraz dlaczego ich stosowania nie należy łączyć z przerywaniem ciąży. Wasze wątpliwości przekazaliśmy ekspertom z firmy ellaOne, a ich odpowiedzi przedstawiamy poniżej.
W aptekach można dostać różne rodzaje tabletek „dzień po” czym one się różnią? Które są najskuteczniejsze?
Są dwa rodzaje pigułek. Jeżeli do niezabezpieczonego stosunku doszło już dość dawno (ponad 3 doby, ale nie dłużej niż 5 dób), to poleca się jedynie tabletkę zawierającą Ulipristal (ellaOne) - jest ona najskuteczniejsza.
Czy tabletki „dzień po” są refundowane? Gdzie można je kupić najtaniej?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia „hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadające kategorię dostępności bez recepty (OTC)”, w tym tabletki „dzień po” ellaOne, są dostępne bez recepty dla osób, które ukończyły 15. rok życia. Tabletki „dzień po” nie są jednak lekiem refundowanym. Średnia cena rynkowa ellaOne wynosi ok. 120 zł, jednak nie jest regulowana odgórnie i może się różnić w zależności od apteki.
Czy tabletki "dzień po" mają działanie hormonalne?
Tabletka „dzień po” - ellaOne zawiera nie tyle hormon (czyli odpowiednik hormonów wytwarzanych w organizmie kobiety), co modulator receptorów progesteronowych (octan uliprystalu - 30 mg).
Octan uliprystalu łączy się z receptorami, z którymi zwyczajowo wiąże się progesteron (jeden z hormonów płciowych), co ogranicza wpływ tego hormonu na organizm.
W efekcie ellaOne opóźnia uwolnienie komórki jajowej (owulację). Do czasu wystąpienia owulacji, sperma nie jest zdolna do zapłodnienia komórki jajowej.
Ulotki takich tabletek roją się od skutków ubocznych – jakie naprawdę jest ryzyko stosowania tabletki? Czy przyjmowanie antykoncepcji „dzień po” rzeczywiście może wywoływać poważne problemy zdrowotne?
Jak wszystkie leki, tabletka „dzień po” (ellaOne) może wywoływać działania niepożądane, choć nie u wszystkich one występują. Preparat ellaOne jest dobrze tolerowany. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to: bóle głowy, nudności, bóle brzucha i bolesne okresy.
Czy po zastosowaniu tabletki „dzień po” mogę stać się bezpłodna? Czy stosowanie tego typu antykoncepcji wpływa na płodność?
Pigułka ellaOne nie zaburza płodności w kolejnych cyklach miesiączkowych. Należy jednak pamiętać, że jak wszystkie leki, może ona wywoływać działania niepożądane, choć nie u wszystkich one występują, a ellaOne należy do preparatów dobrze tolerowanych. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to, jak już wspomnieliśmy: bóle głowy, nudności, bóle brzucha i bolesne okresy.
Choruję na zespół policystycznych jajników – czy mogę stosować tabletkę „dzień po”? Czy są jeszcze inne choroby przy których stosowanie takiej tabletki jest niewskazane?
Nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania tabelki „dzień po” w przypadku wystąpienia u pacjentek zespołu policystycznych jajników. Stosowanie tabletki ellaOne należy jednak skonsultować z lekarzem w przypadku występowania ciężkiej astmy lub poważnych dolegliwości wątrobowych.
Tabletka ponoć często wywołuje wymioty – czy jeśli się to wydarzy, trzeba wziąć kolejną? Co jeśli weźmie się podwójną dawkę?
Jeżeli w ciągu 3 godzin po przyjęciu tabletki ellaOne wystąpią wymioty, należy przyjąć kolejną tabletkę. Preparat ellaOne jest dobrze tolerowany. Jeśli jednak wystąpią działania niepożądane, takie jak wymioty należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jakie jest prawdopodobieństwo, że pigułka będzie skuteczna, jeśli rzeczywiście zażyję ją pięć dni po stosunku?
Żadna doraźna tabletka antykoncepcyjna (tabletka „dzień po” - ellaOne) nie jest skuteczna w 100%. Zażycie doraźnej tabletki antykoncepcyjnej jak najszybciej po niezabezpieczonym lub nieprawidłowo zabezpieczonym stosunku seksualnym (nie później niż 5 dni po stosunku), daje największe szanse powodzenia.
Czy jeśli doszło do zapłodnienia, a ja przyjmę pigułkę, to nie jest to już aborcja?
Tabletka „dzień po” (ellaOne) działa, zanim kobieta zajdzie w ciążę. ellaOne opóźnia uwolnienie komórki jajowej (owulację). Preparat zapobiega ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub wówczas, gdy inne zastosowane formy antykoncepcji zawiodły poprzez opóźnienie jajeczkowania, jeżeli jeszcze do niego nie doszło.
Jeżeli kobieta zaszła już w ciążę, jest za późno na stosowane antykoncepcji awaryjnej. Jeżeli kobieta jednak zażyła ellaOne, tabletka nie będzie miała wpływu na przebieg ciąży.
Czy po zażyciu tabletki „dzień po” dostanę normalnie okres?
Po zażyciu tabletki „dzień po” (ellaOne) większość kobiet ma normalną miesiączkę w przewidywanym terminie. Jednak w niektórych przypadkach może ona pojawić się później lub wcześniej niż zazwyczaj.
Jeśli miesiączka spóźnia się o ponad 7 dni lub jest nietypowo skąpa lub nietypowo obfita bądź jeśli pojawią się takie objawy, jak: ból brzucha, mdłości, wymioty lub tkliwość piersi, bądź też jeśli pojawia się podejrzenia o możliwości zajścia w ciążę, należy wykonać test ciążowy oraz skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Brałam taką tabletkę w zeszłym roku. Czy jeśli teraz zażyję ją znowu, to mi to nie zaszkodzi?
Wielokrotne podanie tabletki „dzień po” (ellaOne) w tym samym cyklu miesiączkowym jest dobrze tolerowane przez organizm. Warto jednak na co dzień stosować jedną z metod regularnej antykoncepcji z uwagi na ich wyższą skuteczność w zapobieganiu ciąży.
Należy pamiętać, że tabletka „dzień po” (ellaOne) jest dodatkową metodą zapobiegania ciąży stosowaną po stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Preparat ten powinien być przyjmowany wyłącznie okazjonalnie.
Czy po zastosowaniu tabletki „dzień po” mogę przyjmować normalnie wszystkie leki? Czy są leki, których nie wolno z taką tabletką łączyć?
Generalnie nie ma przeciwwskazań do okazjonalnego stosowania tabletek „dzień po”. Konieczność regularnego przyjmowania leków oznacza jednak chorobę. Przed przyjęciem tabletek „dzień po” warto więc skonsultować się z lekarzem, który dany lek przypisał.
Normalnie zażywam tabletki antykoncepcyjne, ale w tym miesiącu kilka razy zdarzyło mi się zapomnieć. Nie jestem pewna czy w takim wypadku antykoncepcja była skuteczna. Czy jeśli wezmę tabletkę „dzień po” nie będzie to dla mnie niebezpieczne? Jakie mogą być ewentualne konsekwencje zdrowotne?
Regularnie przyjmowane pigułki antykoncepcyjne są wystarczającym zabezpieczeniem przed niepożądaną ciążą. Jeżeli jednak nie są przyjmowane zgodnie z zaleceniem producenta oraz lekarza, w celu zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą warto skorzystać z innej formy antykoncepcji, np. wkładki domacicznej, plastrów lub ringów antykoncepcyjnych. Jeżeli doszło do niezabezpieczonego stosunku lub standardowe metody antykoncepcyjne zawiodły w celu zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą należy wziąć tabletkę „dzień po”.
Po zażyciu ellaOne można kontynuować antykoncepcję hormonalną tak jak dotychczas, jednak należy pamiętać o każdorazowym korzystaniu z prezerwatyw, aż do następnego okresu. ellaOne sprawia bowiem, że standardowe hormonalne środki antykoncepcyjne są tymczasowo mniej skuteczne.
Jak wszystkie leki, tabletka „dzień po” (ellaOne) może wywoływać działania niepożądane, choć nie u wszystkich one występują. Preparat ellaOne jest dobrze tolerowany. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to: bóle głowy, nudności, bóle brzucha i bolesne okresy.