Wykorzystanie nowych technologii w medycynie było motywem przewodnim trzydniowego V Forum Know Health, które odbyło się w dniach 25-27 listopada we Wrocławiu. W roli prelegentów oraz panelistów wystąpili zagraniczni eksperci oraz pragmatycy obszaru e-Zdrowia z Polski.
Współpraca nauki, biznesu i administracji publicznej
Organizatorem tego bardzo ważnego wydarzenia z punktu widzenia rozwoju innowacji w medycynie oraz zwiększenia skuteczności leczenia pacjentów w Polsce była spółka Data Techno Park z Wrocławia. Jest ona koordynatorem Ogólnopolskiego Klastra e-Zdrowie (OKeZ), który jest nowoczesnym klastrem technologicznym. Działa w oparciu o infrastrukturę Medycznego Centrum Przetwarzania Danych (MCPD)– największej w Polsce serwerowni, w której może być przechowywana dokumentacja medyczna pacjentów. Głównym celem funkcjonowania jest tworzenie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych dla sektora ochrony. OKeZ ma stanowić platformę innowacji i rozwoju dla firm branży IT-med.
W konferencji KnowHealth wzięli udział członkowie OKeZ oraz partnerzy zagraniczni klastra. Wśród prelegentów i panelistów znaleźli się wybitni eksperci, jak np.: Prof. Mark Leys ze Światowej Organizacji Zdrowia, Prof. Krzysztof Składowski – Konsultant Wojewódzki ds. Radioterapii Onkologicznej oraz prof. Mirosław J. Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Wykład inauguracyjny dotyczący wykorzystania technologii IT w sektorze ochrony zdrowia wygłosił Prof. Andrzej M. Fal, Dyrektor Programowy Know Health.
Głos zabrali także m. in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Poruszyli przede wszystkim tematykę wpływu innowacyjnych technologii na rozwój medycyny w naszym kraju, a także regulacji prawnych koniecznych do rozwoju obszaru e-Zdrowia.
Nowoczesne rozwiązania dla pacjentów
Debatowano m.in. o pakiecie onkologicznym na styku technologii, pacjenta, płatnika i lekarza. Osobny blok poświęcono także telemedycynie. Dyskutowano m.in. o zdalnym monitoringu pacjenta i zarządzaniu procesem gojenia ran na odległość. Następnie eksperci wspólnie z przedstawicielami ministerstwa poruszyli tematykę rozwoju zdrowia publicznego oraz promocji zdrowego stylu życia w społeczeństwie w Polsce, a także o finansowaniu służby zdrowia w naszym kraju.
W trakcie konferencji KnowHealth swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne dedykowane medycynie zaprezentowali członkowie klastra OKeZ. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. zdalny system monitoringu dobrostanu płodu, cyfrową analizę obrazów biomedycznych, system digitalizacji danych w ochronie zdrowia czy system kompleksowego monitoringu fizjologicznego pacjentów do zastosowań klinicznych lub polowych.
W czasie Gali Know Health odczytano list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników V Forum Know Health.
Podczas Gali Know Health po raz pierwszy wręczono też statuetki „Chmura Roku”. Wyróżnieni zostali:
– Dyr. Marek Nikiel, Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka Centrum Medycyny Ratunkowej, za wdrożenie systemu klasy Hospital Information Systems realizującego reżim wysokiej niezawodności, bezpieczeństwa i wydajności w oparciu o rozwiązanie w modelu przetwarzania danych w prywatnej chmurze obliczeniowej.
– Gen. bryg. prof. dr. hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Wojskowy Instytut Medyczny, Konsultant Krajowy do Realizacji Zadań Państwa dla Obronności w Czasie Wojny i Pokoju w Dziedzinie Chorób Wewnętrznych, za wdrożenie systemu wspomagającego prace naukowe w jednostkach badawczo-rozwojowych realizowanego jako lider konsorcjum w ramach projektu Telmednet.
– Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, Konsultant Wojewódzki ds. Radioterapii Onkologicznej, za wspieranie zastosowania najnowszych technologii teleinformatycznych w radioterapii onkologicznej.
Reklama.
PREZYDENT RP ANDRZEJ DUDA
Wśród najważniejszych potrzeb współczesnego człowieka szczególne miejsce zajmują oczekiwania związane z poczuciem bezpieczeństwa zdrowotnego, z jakością świadczeń zdrowotnych oraz organizacją systemu opieki zdrowotnej. Zagadnienia te są przedmiotem uwagi nie tylko specjalistów różnych dziedzin medycyny, ale również władz publicznych prowadzących aktywną politykę społeczną oraz przedsiębiorców działających na rynku usług medycznych. Sprawność funkcjonowania służby zdrowia w coraz większym stopniu zależy także od inwencji i profesjonalizmu inżynierów, informatyków oraz innych ekspertów z zakresu nowych technologii. Z prawdziwą satysfakcją odnotowuję sukcesy, jakie odnoszą w tym obszarze polskie ośrodki naukowo-badawcze, a także krajowe oraz inwestujące w Polsce przedsiębiorstwa i organizacje przedsiębiorstw. Ich nowatorskie badania i wdrożenia pozwalają odnosić coraz więcej zwycięstw w toczonej od wieków walce z chorobami, z kalectwem i cierpieniem. Gratulując Państwu tych osiągnięć wyrażam nadzieję, że zarówno dzisiejsze spotkanie, jak i wszelkie inne formy Państwa współpracy i wymiany doświadczeń pomogą lepiej odpowiadać na potrzeby chorych. Ufam, że tym samym wniosą Państwo cenny wkład w szeroko rozumiany rozwój cywilizacji Polski i Europy. Dziękując za ważne i potrzebne inicjatywy, jakimi są kolejna edycja forum Know Health oraz pierwszy Międzynarodowego Kongres Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, serdecznie wszystkich pozdrawiam.