Najnowsze badania na szczurach wykazały, że cukier wpływa na rozwój i rozprzestrzenianie się raka piersi u tych zwierząt. Zwykły biały cukier oprócz glukozy zawiera fruktozę, która to ma działać rakotwórczo. Niedawno udowodniono również, że komórki odpowiadające za rozwój raka trzustki odróżniają glukozę od fruktozy i rozwijają się szybciej kiedy karmią się cukrem owocowym.
Nie od dziś wiadomo, że cukier jest niezdrowy. Jednak wiedza, że wpływa na rozwój nowotworu piersi i trzustki nie była do tej pory powszechna. „Fruktozowa hipoteza”, jak określane jest to odkrycie, odnosi się do badań w których próbowano udowodnić, że przetwarzanie fruktozy przez organizm odbywa się inaczej niż inne cukry i proces ten jest odpowiedzialny za większą ilość chorób, na przykład za stany zapalne, otyłość, otłuszczoną wątrobę, cukrzycę czy Alzheimera.
Okazuje się, że występujący w roślinach cukier nie jest nam do niczego potrzebny. Nie dostarcza nam bezpośrednio składników odżywczych, organizm musi przekształcić go na inne formy takie jak glikogen, tłuszcz czy inny rodzaj cukru, które również są szkodliwe dla naszego organizmu i odpowiadają za wiele chorób. Fruktoza sama w sobie to puste kalorie, a jej jedyną wartością jest to, że organizm zużywa energię na przekonwertowanie jej na inną formę. Jak można zatem zminimalizować bezsens picia napoi gazowanych, które są „bogatym źródłem” fruktozy? Należy uprawiać sport.
Dużo bardziej potrzebna jest nam glukoza, jednak nie da się jej spożyć bez udziału fruktozy. Glukoza jest przetwarzana w każdej komórce ciała, a fruktoza w wątrobie obciążając ją, co może doprowadzić na przykład do cukrzycy czy nawet raka. Niestety żywność zawierająca dużo fruktozy jest często uzależniająca i mniej sycąca, przez co jemy jej więcej. Wpadamy w pułapkę i robimy sobie krzywdę. Są jednak naukowcy, którzy twierdzą, że o ile fruktoza może być zabójcza dla zwierząt, ludzie nie są już tak bardzo zagrożeni. Doktor John Sievenpiper z uniwersytetu w Toronto razem ze swoim zespołem pracuje nad badaniami, które mają tę hipotezę udowodnić.
Niestety bardzo trudno jest sprawdzić, czy fruktoza ma wpływ na rozwój nowotworu piersi u człowieka z oczywistych przyczyn etycznych, jednak prawdopodobieństwo, że to prawda jest bardzo duże. Nie oznacza to, że powinniśmy przestać jeść owoce. W tym przypadku fruktoza jest hamowana przez włókna, co powoduje, że owoce mają mniej tłuszczu. Warto jednak kupować owoce z upraw ekologicznych, ponieważ te dostępne w supermarketach - ładne, soczyste i słodkie - są zmodyfikowane tak, aby bardziej odpowiadały smakowi współczesnego człowieka. Nasi przodkowie jedli owoce, które wyglądały i smakowały mniej atrakcyjnie, jednak były zdrowsze.
Jeśli nie możemy żyć bez cukru powinniśmy jak najwięcej się ruszać aby go spalić. Przede wszystkim powinniśmy wyeliminować albo ograniczyć do minimum słodkie napoje gazowane.