Wysokie CRP oznacza, że z naszym zdrowiem nie jest najlepiej. Wynik tego badania to wskazówka dla lekarza
Monika Przybysz
07 stycznia 2019, 14:33·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 07 stycznia 2019, 14:33
CRP to tzw. białko ostrej fazy, które pojawia się we krwi jako następstwo toczącego się stanu zapalnego. Poziom CRP oznaczamy z krwi. Gdy mamy do czynienia z ostrym zakażeniem czy rozległym urazem, może ono wzrosnąć nawet tysiąc razy w bardzo szybkim tempie. To właśnie dlatego ten marker jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania stanu chorobowego.
Reklama.
Kiedy prawidłowe, kiedy wysokie?
Właściwe stężenie CRP u zdrowego człowieka jest w granicach 5 mg/l. Rośnie u osób z nadwagą, palących papierosy, zmagających się z nadciśnieniem, chorobami serca i układu sercowo-naczyniowego. Gdy CRP dobija do 10 mg/l to możemy z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać stan zapalny.
Wielokrotnie wyższe CRP to zwykle sygnał alarmowy, że możemy mieć do czynienia z ciężką infekcją, cukrzycą typu 2, zawałem mięśnia sercowego, a nawet chorobą nowotworową.
Drogowskaz dla kardiologów
Poziom CRP to swoisty drogowskaz dla specjalistów w zakresie diagnostyki chorób układu sercowo - naczyniowego.
Dlaczego? Wykazano związek między wysokim CRP, a ryzykiem schorzeń wieńcowych. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy pacjent nie ma charakterystycznych objawów, a jednak miażdżyca w naczyniach tętnic już doprowadza do zwiększonej produkcji CRP.
Gra z hormonami
Podwyższone CRP może być charakterystyczne dla końcowej fazy ciąży oraz może występować u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną albo hormonalną terapię zastępczą.
CRP może rosnąć z powodu długotrwałego stresu, a także po przebytych zabiegach operacyjnych. Jednak jeśli po porodzie CRP nadal pozostaje wysokie - może to oznaczać rozwijającą się infekcję.
Zły wynik i co dalej?
Wysokie stężenie CRP nie rozstrzyga o tym, na co jesteśmy chorzy. Uzyskany wynik sugeruje jedynie, że najpewniej toczy się w naszym organizmie stan zapalny.
Dlatego bardzo ważne jest, aby interpretacji tego, co wykazało badanie krwi dokonywał lekarz w oparciu o szczegółowy wywiad, przebyte choroby, urazy czy operacje. Tylko takie - kompleksowe - spojrzenie pozwoli na postawienie diagnozy lub decyzję o przeprowadzeniu bardziej szczegółowych badań w konkretnym kierunku.