Na tle średniej z innych krajów Unii Europejskiej wypadamy niekorzystnie. Prawie 82 proc. sześciolatków w Polsce walczy z próchnicą. Dla porównania we Francji i Danii już tylko 25 proc. sześciolatków zmaga się z tą chorobą. Dlatego tak potrzebne są działania profilaktyczne i edukacyjne, na co zwraca uwagę kampania "Dziel się Uśmiechem"
– To naprawdę zły wynik. Dlatego tak ważna jest edukacja, która jest podstawą programu Orbit "Dziel się Uśmiechem". Dobre nawyki wykształcone w dzieciństwie zostają z nami na całe życie – mówi w wywiadzie dla naszego serwisu Magdalena Różczka, aktorka, ambasadorka 8. edycji programu "Dziel się Uśmiechem".
Dzień dobry. Porozmawiamy o uśmiechu?
Dzień dobry. Bardzo chętnie.
Czy w Pani domu często się śmiejecie?
Na szczęście naprawdę często i uważam, że jest to bardzo ważne. Dokładnie wczoraj, wróciłam do domu późno i bardzo zmęczona. Usiadłam z moją rodziną i przynajmniej przez godzinę żartowaliśmy i śmialiśmy się. Pomyślałam sobie, że jestem szczęściarą, że mam tak pogodne najbliższe mi osoby.
Okazuje się jednak, że nie wszyscy tak chętnie się śmieją. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla marki Orbit, nawet 30 proc. osób z wiekiem rzadziej się uśmiecha. Powody bywają bardzo prozaiczne jak niezadowolenie ze stanu swoich zębów. Dlatego uczę swoje dzieci wyrażania radości szerokim uśmiechem, ale też dbania o zdrowie zębów.
Jest Pani mamą trzech córek. Jak w Pani domu wygląda troska o higienę jamy ustnej? Czy ma Pani swoje sprawdzone metody?
Przede wszystkim od najmłodszych lat wyrabiam u nich prawidłowe nawyki. Tak jest najłatwiej. Sama też bardzo dbam o zęby – w końcu dzieci uczą się, naśladując nas. Dokładne mycie zębów rano i wieczorem to nasz rodzinny rytuał. Regularnie chodzimy też do dentysty. Zawsze staram się mieć pod ręką nić dentystyczną oraz bezcukrową gumę do żucia. Sięgamy po nią całą rodziną, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku. Żucie bezcukrowej gumy stymuluje wydzielanie śliny, a to pomaga neutralizować kwasy i poprawia remineralizację zębów. Guma jest smaczna, dlatego nie jest trudno namówić dzieci do jej żucia. Dla moich starszych córek to przyjemne zakończenie posiłku.
Od 2 lat jest Pani ambasadorką programu edukacyjnego "Dziel się Uśmiechem". Czy wcześniej zdawała sobie Pani sprawę ze skali problemu próchnicy w Polsce?
Nie spodziewałam się, że próchnica może dotyczyć aż 82 proc. sześciolatków w Polsce. To naprawdę zły wynik. Dlatego tak ważna jest edukacja, która jest podstawą programu Orbit "Dziel się Uśmiechem". Dobre nawyki wykształcone w dzieciństwie zostają z nami na całe życie.
Czy mogłaby Pani powiedzieć coś więcej o programie? Na czym on polega?
W tym roku szkolnym realizowana jest już 8. edycja "Dziel się Uśmiechem". Jego organizatorzy – Mars Polska i Polski Czerwony Krzyż od lat uczą dzieci, co powinny robić, aby ich zęby były zdrowe. Mimo epidemii i trudności z niej wynikających chęć udziału w inicjatywie zgłosiło ponad 700 szkół z całej Polski – to świetny wynik!
Aby pokazać dzieciom, jak dbać o zęby w przystępny dla nich sposób, nauczyciele oraz uczniowie otrzymują atrakcyjne scenariusze zajęć, zeszyty ćwiczeń i zestawy do pielęgnacji zębów. Zajęcia edukacyjne zostały zaplanowane na praktycznie cały rok szkolny, choć teraz z oczywistych względów ich realizacja jest utrudniona. W tym wyjątkowym czasie, kiedy nasze dzieci spędzają czas i uczą się w domu, bardzo ważne jest jeszcze mocniejsze zaangażowanie ze strony nas – rodziców.
Pandemia zmieniła wiele naszych nawyków, może jednak spędzając czas w domu, bardziej o siebie dbamy?
Mam taką nadzieję… śmiech. Wiele rzeczy się zmieniło. Spędzając więcej czasu w domu, mamy możliwość, aby częściej i regularniej jadać posiłki. A co za tym idzie – powinniśmy częściej czyścić zęby.
Ma Pani radę dla naszych czytelników?
Dbajmy o zęby, stosujmy 4 proste kroki, żeby móc Dzielić się Uśmiechem każdego dnia!