Co istotne, nie trzeba być zalogowanym na Internetowym Koncie Pacjenta aby móc zrealizować e-Receptę, choć wiąże się to z wieloma udogodnieniami. IKP umożliwia pacjentom wgląd do historii chorób i leczenia, w tym zalecanego dawkowania przepisanych leków. Inne ułatwienia oferowane przez IKP:
dostęp do e-Skierowań,
plan leczenia,
lista przyjętych dawek szczepień,
certyfikaty, np. Unijny Certyfikat COVID.
Jaki jest termin ważności e-Recepty?
W tym aspekcie również e-Recepta nie różni się od jej tradycyjnego odpowiednika. Recepty ważne są zwykle 7, 30, 120 lub 365 dni, co zależne jest od rodzaju przepisywanego leku i decyzji lekarza.
e-Recepta na inną osobę
Nie istnieje możliwość otrzymania recepty online na inną osobę niż na siebie, poza sytuacją, w której rodzic zarządza receptami swojego nieletniego dziecka. Nie otrzymamy więc e-Recepty w imieniu małżonka - osoba ta musi osobiście skontaktować się z lekarzem.
Zalety e-Recepty online
Możliwość wystawiania recept poprzez konsultacje na odległość ceniona jest zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy. Niepodważalne zalety e-Recepty online:
otrzymamy ją bez wychodzenia z domu,
jasne dawkowanie leków (dostępne jest na IKP, nie ma problemu z odczytaniem pisma lekarza),
mniejsze ryzyko zgubienia recepty (w przeciwieństwie do formy papierowej),
lekarz posiada wgląd do leczenia farmakologicznego, co ułatwia możliwość przedłużania wcześniej wystawionych recept.
Czym różni się e-Recepta otrzymana online od recepty wystawionej w gabinecie lekarskim?
e-Recepta uzyskana drogą konsultacji online oprócz drogi jej otrzymania niczym nie różni się od tej pozyskanej na wizycie stacjonarnej. e-Recepty za pośrednictwem platformy telemedycznej haloDoctor wystawiają uprawnieni do tego lekarze, w tym celu badają pacjenta za pośrednictwem systemów łączności na odległość (rozmowa telefoniczna, wideorozmowa, rozmowa na czacie, formularz online).