Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać za darmo z opieki medycznej. Medycy też pomagają Ukrainie
redakcja naTemat
28 lutego 2022, 17:59·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 lutego 2022, 17:59
Wyczerpane wielogodzinnym marszem i wyziębione dzieci, ale także dorośli, często kobiety w ciąży i osoby starsze. Uchodźcy z Ukrainy po przekroczeniu granicy potrzebują doraźnej pomocy medycznej i taką otrzymują w specjalnych punktach. Dostęp do opieki medycznej i leków potrzebny jest też dla tych, którzy już znaleźli tymczasowe domy w całej Polsce. Mogą liczyć na refundowane wizyty i medykamenty. Sprzęt medyczny, bandaże i leki wysyłane są też bezpośrednio do szpitali w Ukrainie.
Reklama.
Reklama.
Do Polski dotarło już blisko 300 tys. uchodźców z Ukrainy. Zwykli mieszkańcy w każdym rejonie Polski mobilizują wszystkie siły, aby udzielić uchodźcom pomocy. A ta niezbędna jest w wielu wymiarach. Chodzi o tymczasowe mieszkania, żywność, środki czystości, czy transport z granicy do tymczasowych domów.
Wiele osób potrzebuje też pomocy medycznej. Na początek tej doraźnej, np. po wyziębieniu i wycieńczeniu podczas wielogodzinnej ucieczki. Za chwilę, także możliwości wizyty u lekarza, bo wśród uchodźców są też osoby przewlekle chore, które uciekając w pośpiechu przed atakami, nie zdołały zabrać zapasów leków.
O ile jeszcze w ubiegły czwartek polskie szpitale i przychodnie oferowały ewentualną pomoc, ale nie wiedziały, na jakich zasadach mogą przyjmować uchodźców z Ukrainy, to w weekend otrzymały jasne zapewnienie, że NFZ to leczenie sfinansuje.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że wszyscy obywatele i mieszkańcy Ukrainy, którzy w obawie o zdrowie i życie przybędą do nas, mogą liczyć na dostęp do opieki medycznej.
Za taką deklaracją pojawiły się też konkretne decyzje, jak zwolnienie uchodźców z Ukrainy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2. Ułatwia to przekraczanie granicy i szukanie schronienia w Polsce. Osoby te mogą też bezpłatnie przyjmować szczepienia przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień.
Uchodźca z Ukrainy przyjęty jak polski pacjent
Ponadto każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski uciekając przed agresją militarną Rosji i zgłosi się do lekarza rodzinnego, specjalisty czy do szpitala, otrzyma tam adekwatną pomoc medyczną.
Warunkiem jest posiadanie zaświadczenia wystawionego przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w sobotę, że zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji oraz ich rozliczenie będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. To Fundusz pokryje koszty leczenia w placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ.
Specjalne rozwiązanie prawne, które umożliwi rozliczenie takich świadczeń, dopiero ma zostać przygotowane przez rząd, jednak zasady finansowania obowiązują już od 24 lutego br.
"Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku" - czytamy w komunikacie NFZ.
Refundowane leki
Nie tylko wizyta u lekarza odbędzie się bezpłatnie. W nagłych przypadkach, pomoc zostanie udzielona też na SOR-ach i Izbach przyjęć. Ponadto uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na refundację leków, jaka przysługuje polskim pacjentom.
Pacjenci o statusie uchodźcy mają bowiem uprawnienia do refundowanych leków, środków spożywczych i wyrobów medycznych.
Na receptach dla nich - według porad z grupy Medycy dla Ukrainy - powinny znaleźć się dane pacjenta, a w przypadku braku numeru PESEL - seria i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość. Niezbędny jest też specjalny identyfikator dla pacjentów o statusie uchodźcy; inny dla osób dorosłych, dla dzieci oraz dla kobiet w ciąży.
Gdzie Ukraińcy mogą otrzymać bezpłatną pomoc medyczną?
Do przyjęcia i udzielenia pomocy medycznej uchodźcom wojennym z Ukrainy przygotowały się w pierwszej kolejności szpitale w tych województwach, które graniczą z Ukrainą.
Wielu medyków z tych placówek pomaga też zabezpieczać pierwszą pomoc, która potrzebna jest w zorganizowanych przy polsko-ukraińskiej granicy punktach recepcyjnych dla uchodźców. Osoby uciekające z Ukrainy mogą tam odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać właśnie z pomocy medycznej i psychologicznej, złożyć wniosek o pomoc międzynarodową, wypełnić dokumenty uprawniające do pobytu lub uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i uzyskać informację o możliwym transporcie do innych miast w Polsce.
Nie tylko placówki publiczne oferują pomoc medyczną. Wiele prywatnych przychodni i gabinetów oraz lekarzy proponuje bezpłatne wizyty i konsultacje. Wiele z tych ofert dotyczy opieki pediatrycznej dla dzieci oraz opieki ginekologicznej dla kobiet w ciąży.
Duże sieci medyczne jak np. Centrum Medyczne Damiana czy Lux Med uruchomiły pakiety bezpłatnej pomocy medycznej, gdzie proponują m.in. wsparcie psychologiczne, pakiety badań laboratoryjnych, wizyty u pediatry lub internisty w ramach POZ.
Przygotowania do przyjęcia rannych
Powstał też plan ewentualnej pomocy rannym, którzy trafiliby do Polski z terenu Ukrainy. Takiej pomocy może udzielić każdy szpital.
Jednak specjalną rolę przydzielono tu Szpitalowi Narodowemu, który dotychczas pełnił rolę placówki dla pacjentów covidowych. W razie potrzeby to właśnie tu mogą trafić ranni z Ukrainy.
W tym celu uruchomiono też i przetestowano już specjalny pociąg medyczny. W sobotę z Mościsk w obwodzie lwowskim przywiózł on do Polski zamiast rannych, matki z dziećmi, bo taka była aktualna potrzeba. Z kolei w tamtą stronę zabrał pomoc humanitarną, żywność, leki oraz sprzęt medyczny.
Medycy w pierwszym szeregu
Mimo że publiczny system opieki zdrowotnej w Polsce sam w wielu wymiarach niedomaga, a ostatnie dwa lata pandemii wymagały od medyków dodatkowego wysiłku i zaangażowania, to lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci stają na wysokości zadania, aby teraz pomóc tym, którzy musieli uciekać przed wojną w Ukrainie.
Organizowane są akcje oddawania krwi, zbiórki leków i materiałów medycznych, a medycy jako wolontariusze, często jadą pomóc uchodźcom tam, gdzie jest aktualnie taka potrzeba.
Samorząd lekarski organizuje akcję oddawania krwi. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyja wraz z prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysławem Rosatim zaapelowali do lekarzy, lekarzy dentystów, studentów kierunków medycznych, innych zawodów medycznych, adwokatów i aplikantów adwokackich oraz studentów kierunków prawniczych z prośbą o oddawanie krwi.
Medycy organizują też pomoc oddolnie np. poprzez grupę na Facebooku: Medycy dla Ukrainy. Można znaleźć tam liczne ogłoszenia o organizowanych punktach bezpłatnej pomocy i w odpowiedzi - zgłoszenia od lekarzy, pielęgniarek, diagnostów itd., którzy oferują swoją pomoc i zaangażowanie.
Zbiórki leków i środków medycznych
Ponadto wielu farmaceutów w aptekach, a także lekarze w przychodniach lub szpitalach organizują zbiórki środków medycznych, w tym opatrunków, bandaży, środków do dezynfekcji, ale też leków przeciwbólowych czy antybiotyków.
Leki można specjalnie kupić, ale przyjmowane są również często leki, które są w domowych apteczkach i mają jeszcze ważny termin. Można też wpłacać pieniądze na specjalne zbiórki, z których finansowane są takie właśnie zakupy dla Ukrainy.
Medycy z Polski na co dzień kontaktują się z lekarzami w konkretnych szpitalach na Ukrainie. Do tych placówek wysyłany jest bezpośrednio sprzęt i środki medyczne, których tam brakuje.
Leki i środki medyczne trafiają do potrzebujących żołnierzy i rannych, czy do osób przewlekle chorych.
Ponadto dzięki współpracy lekarzy z Polski z medykami z Ukrainy, pacjenci z hospicjów czy szpitali onkologicznych na Ukrainie są transportowani do Polski. Po przyjeździe mają zapewnione miejsca na konkretnych oddziałach w polskich szpitalach.