nt_logo

Odszkodowania za NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19. Po miesiącu kilkaset wniosków

Beata Pieniążek-Osińska

15 marca 2022, 13:30 · 4 minuty czytania
440 wniosków o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych wpłynęło do Rzecznika Praw Pacjenta w ciągu pierwszego miesiąca od momentu, gdy uruchomiono taką możliwość. Co siódmy ze złożonych wniosków związany jest z wystąpieniem reakcji anafilaktycznej po podaniu szczepionki. Pozostałe wnioski dotyczą pacjentów, u których rozpoznano np. zaburzenia układu nerwowego czy zaburzenia naczyniowe, serca i krwi.


Odszkodowania za NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19. Po miesiącu kilkaset wniosków

Beata Pieniążek-Osińska
15 marca 2022, 13:30 • 1 minuta czytania
440 wniosków o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych wpłynęło do Rzecznika Praw Pacjenta w ciągu pierwszego miesiąca od momentu, gdy uruchomiono taką możliwość. Co siódmy ze złożonych wniosków związany jest z wystąpieniem reakcji anafilaktycznej po podaniu szczepionki. Pozostałe wnioski dotyczą pacjentów, u których rozpoznano np. zaburzenia układu nerwowego czy zaburzenia naczyniowe, serca i krwi.
Kilkaset wniosków (440) o odszkodowanie za NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19 wpłynęło dotychczas do biura Rzecznika Praw Pacjenta. Lukasz Solski/ East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google Mija miesiąc od rozpoczęcia przyjmowania wniosków o wypłatę odszkodowań ze specjalnego Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Ile osób wystąpiło do Rzecznika Praw Pacjenta o kompensatę?


Od 12 lutego 2022 r. do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło w sumie 440 takich wniosków.

Jak udało się dowiedzieć redakcji NaTemat w biurze RPP, lada dzień zostaną wydane już pierwsze decyzje dotyczące przyznania ewentualnych odszkodowań. W ślad za nimi zostaną też wypłacone pierwsze odszkodowania.

Ponad 15 proc. złożonych wniosków związanych jest z wystąpieniem reakcji anafilaktycznych bezpośrednio po podaniu szczepionki. Pozostałe wnioski dotyczą pacjentów, u których rozpoznano np. zaburzenia układu nerwowego czy zaburzenia naczyniowe, serca i krwi.

Tak duże zainteresowanie ze strony pacjentów, mimo krótkiego czasu od wejścia w życie nowej regulacji, najlepiej dowodzi, że było to rozwiązanie oczekiwane i potrzebne. Tryb administracyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie wsparcia finansowego pacjentom, którzy doznali szkody w związku ze szczepieniem czy - patrząc w przyszłość - udziałem w badaniach klinicznych lub procesem leczenia.Bartłomiej ChmielowiecRzecznik Praw Pacjenta

Najwięcej wniosków od seniorów

Wśród 440 wniosków, najwięcej, bo ponad 16 proc., napłynęło z województwa mazowieckiego (16,3 proc.), a w dalszej kolejności z woj. pomorskiego (11 proc.) i małopolskiego (10,6 proc.), zaś najmniej z woj. podlaskiego (1,6 proc.).

Spośród złożonych wniosków 61,9 proc. dotyczy szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Vaxzevria (Astra Zeneca) - 25,4 proc, Spikevax (Moderna) – 7 proc., a Janssen (Johnson & Johnson) - 5,7 proc.

O świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych ubiegają się najczęściej seniorzy, a dokładnie osoby w grupie wiekowej 61-70 lat.

Najmniej wniosków dotyczy dzieci, ale tu szczepienia są w grupie od 5 lat i zaczęły być realizowane później niż u dorosłych, bo dla dzieci powyżej 12. lat - od czerwca ub. roku, a dla dzieci 5-11 lat - od połowy grudnia 2021 r.

Jak podkreśla Tomasz Młynarski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w biurze Rzecznika Praw Pacjenta, pacjenci chętnie korzystają ze wzoru wniosku o przyznanie świadczenia, przygotowanego przez Rzecznika. Przekonuje, że ułatwia to sam proces składania wniosku i dalsze jego procedowanie.

Ponadto, jeśli wnioskodawca wskaże na swoją trudną sytuację materialną i przedstawi dokumenty, które to potwierdzają, jest zwalniany z opłaty od wniosku. Ta wynosi 200 zł i zostanie zwrócona w przypadku uwzględnienia wniosku, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania.

Pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta na podstawie złożonych wniosków prowadzą postępowania. Gromadzą dokumentację niezbędną do rozpatrzenia wniosków, a jeśli wnioski są niekompletne – zwracają się o ich uzupełnienie.

Opiniowaniem spraw zajmuje się z kolei działający przy Rzeczniku Zespół ds. Świadczeń, w skład którego weszli doświadczeni lekarze specjaliści. To właśnie ten zespół ocenia, czy jego zdaniem pacjent powinien otrzymać odszkodowanie, jeżeli doszło do działań niepożądanych po szczepieniu przeciw COVID-19.

Katalog tych niepożądanych działań jest określony w charakterystyce danej szczepionki, co jest jednym z warunków przyznania świadczenia.

Na co warto zwrócić uwagę składając wniosek?

Rzecznik przypomina, że wysyłając wniosek w formie papierowej, trzeba pamiętać o tym, aby go własnoręcznie podpisać.

Z kolei jeśli wysyłasz wniosek w formie elektronicznej, musi on zostać podpisany podpisem elektronicznym. Nie może być to skan wniosku podpisanego odręcznie.

Razem z wnioskiem załączone musi być zaświadczenie o wykonaniu szczepienia (np. pobrane w Internetowym Koncie Pacjenta lub wydrukowane w punkcie szczepień). Niewystarczająca jest natomiast karta przypominająca o dacie przyjęcia kolejnych dawek.

Odszkodowania tylko za poważne NOP-y

Zdecydowana większość niepożądanych odczynów poszczepiennych, zgłaszanych po szczepieniu przeciwko COVID-19 to ból głowy czy ból ramienia. Za takie objawy odszkodowania nikt nam nie przyzna.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest hospitalizacja trwająca co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, który wymagał udzielenia pomocy medycznej w szpitalu.

Jeżeli szczepienie przeciw COVID-19 i związany z nim pobyt w szpitalu miały miejsce przed 27 stycznia 2022 roku, czyli przed wejściem w życie ustawy, termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia upływa z końcem bieżącego roku.Bartłomiej ChmielowiecRzecznik Praw Pacjenta

Dotychczas, czyli według najświeższego raportu Państwowego Zespołu Higieny, do 28 lutego 2022 r. zarejestrowano w sumie 18 412 Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP) i Niepożądanych Zdarzeń Medycznych (NZM), natomiast wykonano łącznie ponad 53,3 mln (53 349 825) szczepień. Niepożądane Odczyny Poszczepienne i Niepożądane Zdarzenia Medyczne występujące w okresie 30 dni po szczepieniach stanowią więc zaledwie ok. 0,05 proc.

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczyła łagodnych NOP-ów - 84 proc., a tzw. poważne NOP-y stanowiły 12,3 proc. zgłoszeń. Jeżeli zaś chodzi o przypadki ciężkich NOP-ów, to było ich 548, co stanowi 3,7 proc. zgłoszeń. Na razie Fundusz Kompensacyjny obejmuje wypłatę odszkodowań tylko za określone NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19. Od przyszłego roku będzie można starać się o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego również za powikłania po innych szczepieniach obowiązkowych.

Specjalna ustawa nie przewiduje zaś, aby odszkodowania z tego funduszu miały być wypłacane za działania niepożądane po szczepieniach zalecanych.

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/397071,szczepienia-przeciw-covid-19-ruszyly-wnioski-o-odszkodowania-za-nop-y