nt_logo

Czy można łączyć te leki? Odpowie ci farmaceuta w aptece

Beata Pieniążek-Osińska

06 kwietnia 2022, 12:44 · 3 minuty czytania
Farmaceuci w aptekach często zajmują się głównie wydawaniem leków. Teraz zyskali nową rolę. W ramach opieki farmaceutycznej mogą wykonywać przeglądy lekowe, czyli omówić z pacjentem to, jakie bierze leki i np., między którymi medykamentami może dochodzić do interakcji zagrażających zdrowiu.


Czy można łączyć te leki? Odpowie ci farmaceuta w aptece

Beata Pieniążek-Osińska
06 kwietnia 2022, 12:44 • 1 minuta czytania
Farmaceuci w aptekach często zajmują się głównie wydawaniem leków. Teraz zyskali nową rolę. W ramach opieki farmaceutycznej mogą wykonywać przeglądy lekowe, czyli omówić z pacjentem to, jakie bierze leki i np., między którymi medykamentami może dochodzić do interakcji zagrażających zdrowiu.
W aptece nie tylko kupimy leki. Farmaceuta może też doradzić nam w ramach przeglądu lekowego, czy leki, które bierzemy, nie wchodzą w interakcje. Phanie/ East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google 75 aptek z całej Polski rozpoczęło od 1 kwietnia pilotaż przeglądu lekowego. Od jego przebiegu i uzyskanych wyników zależy przyszłość opieki farmaceutycznej w Polsce.


Przez kilka najbliższych miesięcy farmaceuci z tych wybranych aptek, świadczyć będą usługę określonej grupie pacjentów z polipragmazją, czyli wielolekowością.

Indywidualny plan opieki farmaceutycznej

Pilotaż przewiduje, że farmaceuta w ramach takiej opieki co najmniej trzy razy skontaktuje się bezpośrednio z pacjentem.

Efektem ma być opracowanie dla pacjenta indywidualnego planu opieki farmaceutycznej oraz planu rozwiązania wszystkich wykrytych rzeczywistych lub potencjalnych problemów związanych ze stosowaniem leków.

Ponadto podczas konsultacji farmaceutycznej pacjent otrzyma również informacje dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Nadzór nad pilotażem prowadzi Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. O tym, które apteki znalazły się w pilotażu, decydowały m.in. równomierny rozkład geograficzny tych placówek w kraju oraz kolejność zgłoszeń. Pilotaż ma potrwać 12 miesięcy.

Ile aptek i jacy farmaceuci w pilotażu?

Maksymalna liczba realizatorów pilotażu to 75 aptek. Powinny być one z obszaru całego kraju, zarówno z terenów miejskich, jak i wiejskich.

W aptece realizującej pilotaż należy:

  • przeprowadzać przeglądy lekowe w miejscu i w sposób zapewniający poszanowanie praw pacjenta oraz bezpieczeństwo przekazywanych przez niego informacji;
  • zapewnić miejsce siedzące dla pacjenta;
  • przechowywać dokumentację związaną z prowadzonym pilotażem zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami bezpieczeństwa przechowywania recept w aptece.

Przegląd lekowy w rękach specjalistów

Przegląd lekowy w ramach pilotażu - jak przewidują przepisy - przeprowadza farmaceuta zatrudniony w aptece będącej realizatorem pilotażu, który ukończył studia podyplomowe w zakresie opieki farmaceutycznej.

Może to być też farmaceuta, który posiada co najmniej roczną praktykę wykonywania przeglądów lekowych w innym kraju potwierdzoną przetłumaczonym na język polski dokumentem wydanym w tym kraju, potwierdzającym kwalifikacje tego farmaceuty do prowadzenia przeglądów lekowych.

Jakich pacjentów obejmie pilotaż?

Pilotażem ma być objętych od 750 do 1000 pacjentów.

Chodzi o osoby w wieku pomiędzy 18. a 60. rokiem życia, przyjmujące na stałe nie mniej niż pięć leków na receptę.

Mogą to być też osoby, które ukończyły 60. rok życia i przyjmują na stałe nie mniej niż 10 leków.

Kolejny warunek to fakt, że farmaceuta zidentyfikował u takiej osoby nadmierną liczbę stosowanych jednocześnie leków.

Pacjenci muszą wyrazić pisemną zgodę na udział w pilotażu i gotowość do współdziałania z farmaceutą i lekarzem podstawowej opieki zdrowotne, aby zoptymalizować farmakoterapię i suplementację.

Ile i kto za to zapłaci?

Pilotaż jest finansowany przez ministerstwo zdrowia, a środki pochodzą z budżetu. Maksymalny koszt pilotażu oszacowano na 150 mln zł.

Farmaceutom będzie przysługiwała ryczałtowa stawka w wysokości 100 zł za pacjenta.

Celem przeglądu lekowego jest nie tylko identyfikowanie problemów pacjenta związanych ze stosowaniem leków i ich przyczyn czy czynników, które wpływają na prowidłowe stosowanie farmakoterapii, ale także edukowanie pacjentów, jak właściwie stosować leki i jak przestrzegać zaleceń farmakoterapeutycznych.

Pacjenci mają bowiem prawo do uzyskania od lekarza i farmaceutycy wyczerpującej informacji o stosowanej farmakoterapii.

Przeglądy lekowe, to jedne z pierwszych usług farmaceutycznych, wskazanych do wdrożenia w Polsce w formie pilotażu, przez powołany w 2020 r. Zespół ds. opieki farmaceutycznej.

Wskazał on siedem kluczowych usług opieki farmaceutycznej, które należy wdrożyć, co opisuje dokument "Raport opieka farmaceutyczna. Kompleksowa analiza procesu wdrożenia”. Zakłada on stopniowe wdrażanie usług z uwzględnieniem wyników pilotażu.

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/399945,polacy-siegaja-po-leki-przeciwbolowe-coraz-chetniej-skutki-moga-byc-grozne