Nowe leki, nowe formy podania, terapie na kolejne schorzenia - tego wszyscy oczekujemy, a szczególnie te osoby, które mierzą się z chorobą. Nieustannie toczy się szereg badań w tym zakresie, a część przynosi kolejne innowacje. Niezbędne są inwestycje w badania i zaplecze. Na to zapotrzebowanie odpowiada też polska branża farmaceutyczna. W Kajetanach pod Warszawą powstaje laboratorium, gdzie naukowcy szukać będą innowacji m.in. w zakresie technologii mRNA.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Prace badawczo-rozwojowe, to jeden z głównych filarów działalności Adamed Pharma. Krajowy producent leków, który już zapewnia leki dla milionów pacjentów w Polsce, jak też na rynkach międzynarodowych stawia na dalszy rozwój.
W ramach implementacji strategii New Drug Discovery, Adamed pozyskał obiekty z infrastrukturą laboratoryjną w Kajetanach koło Warszawy. Inwestycja ta, w perspektywie kolejnych dwóch lat, ma pozwolić na prowadzenie nowych projektów rozwoju leków.
Zakup i modernizacja zaplecza laboratoryjnego w Kajetanach to element rozbudowy infrastruktury badawczo-rozwojowej tej firmy w obszarze biotechnologii. Aktualnie ośrodkiem działalności badawczej Adamed w Polsce jest Centrum Badawczo-Rozwojowe w Pieńkowie.
Leki oparte o mRNA
- Zakup infrastruktury w Kajetanach to kolejny etap wdrożenia strategii Adamed, której jednym z celów jest rozwój polskich oryginalnych leków, oraz zapewnienie stabilnego i silnego portfolio innowacyjnych produktów. W ramach prac nad lekami oryginalnymi jesteśmy aktywni w trzech obszarach terapeutycznych: onkologii, neuropsychiatrii i diabetologii - mówi Bartłomiej Żerek, Dyrektor Departamentu Innowacyjnego Adamed Pharma.
Jak dodaje, w obrębie nowo nabytej infrastruktury, docelowo firma będzie dysponować wszystkimi niezbędnymi narzędziami do projektowania sekwencji, klonowania genów, ekspresji i oczyszczania, a także analityki - zarówno białek rekombinowanych i przeciwciał monoklonalnych, jak i kandydatów na leki opartych o kwasy nukleinowe, w tym mRNA.
Zakup i rozwój infrastruktury laboratoryjnej w Kajetanach ma pozwolić na wdrożenie nowych rozwiązań, a tym samym na rozwój firmy. To również element decydujący o konkurencyjności na rynkach światowych.
Nowe laboratorium rozpocznie prace badawczo-rozwojowe w zakresie wykorzystania technologii mRNA, m.in. do opracowywania szczepionek.
- Rozwój leków opartych na kwasach nukleinowych (RNA i DNA) to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii. To coś absolutnie nowoczesnego i z tego powodu cieszę się, że polskie zespoły badawcze mogą tę technologię, wspierać i rozwijać - podkreśla prezes ABM Radosław Sierpiński.
Współpraca nauki z biznesem
Rozwój i innowacyjne rozwiązania to także efekt współpracy nauki z biznesem.
Adamed Pharma, tworząc konsorcjum naukowo-badawcze z Uniwersytetem Gdańskim i Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych, otrzymał grant na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA.
Małe serie biologicznych kandydatów
Nowa inwestycja Adamed ma umożliwić także m.in. produkcję małych serii biologicznych kandydatów na leki, na potrzeby badań klinicznych, zgodnie ze standardem GMP (ang. Good Manufacturing Practice). W Kajetanach powstanie więc biotechnologiczny obszar produkcji pilotażowej.
Według szefa ABM chodzi o wyposażenie Polski w nowoczesną platformę, którą będzie można wykorzystać do tworzenia preparatów nie tylko przeciwko COVID-19, ale także leków onkologicznych stosowanych m.in. w terapii spersonalizowanej.
- Mówimy o tym, że na przyszłe zagrożenia tego typu będziemy szybciej i właściwiej odpowiadać, również, jeżeli chodzi o zabezpieczenie polskich obywateli. W ciągu 2-3 lat chcemy zbudować własne narzędzia do walki z każdą nadchodzącą pandemią. W tym celu potrzebujemy dokonać transferu wiedzy i technologii od światowych korporacji, również technologii mRNA, która daje też możliwości tworzenia innowacyjnych leków – podkreśla Radosław Sierpiński.
Nie tylko miejsce, ale też ludzie
Infrastruktura w Kajetanach będzie nowym miejscem pracy zespołu Departamentu Innowacyjnego Adamed. Zespół ten ma dwukrotnie zwiększyć swoją liczebność i pozyskać kolejnych specjalistów w zakresie produkcji biotechnologicznej, pracy z kwasami nukleinowymi oraz zarządzania jakością.
Innowacja to nie tylko poszukiwanie oryginalnych leków, ale udoskonalanie już istniejących cząsteczek poprzez nową, bardziej przyjazną formę podania, wydłużenie czasu działania czy poprawę compliance.
Jak mówi Paweł Roszczyk, dyrektor zarządzający, członek zarządu Adamed Pharma, firma od ponad 20 lat realizuje inwestycje i prowadzi własną, innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Do końca 2025 r. w ramach wieloletniego programu przeznaczy 1 mld zł na inwestycje. Strategia ta zakłada, że co roku 7 proc. przychodów trafi na projekty związane z rozwojem leków. Część realizowana ma być właśnie w Kajetanach.
Sam koszt dostosowania infrastruktury kupionej w Kajetanach to blisko 20 mln zł. Z tego 9 milionów złotych ma pochodzić z dofinansowania od ABM w ramach grantu "Rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA”.
Rozpoczęcie prac w laboratorium w Kajetanach planowane jest z końcem 2023 r., a część produkcyjna ma zostać uruchomiona w drugim kwartale 2024 r.
Adamed Pharma to rodzinna firmą farmaceutyczno-biotechnologiczną ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Firma działająca od 1986 roku dziś zatrudnia 2,4 tys. współpracowników i posiada dwa zakłady produkcyjne w Polsce i jeden w Wietnamie. Filary rozwoju to ekspansja zagraniczna, inwestycje w zwiększanie produkcji leków w Polsce oraz w innowacje. Adamed Pharma prowadzi prace nad własnymi lekami innowacyjnymi. W swoim portfolio ma ponad 500 produktów, a każdego roku produkuje 2,5 miliarda tabletek sprzedawanych na 78 rynkach na świecie.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.