nt_logo

Szczepienie przeciw HPV ma być w końcu refundowane. To uchroni wiele osób przed rakiem

Beata Pieniążek-Osińska

12 września 2022, 18:42 · 3 minuty czytania
Od przyszłego roku w pełni refundowana ma być kolejna szczepionka w kalendarzu szczepień. Szczepienie przeciwko HPV nie będzie obowiązkowe, ale zalecane. Będzie miało wpływ na statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory.


Szczepienie przeciw HPV ma być w końcu refundowane. To uchroni wiele osób przed rakiem

Beata Pieniążek-Osińska
12 września 2022, 18:42 • 1 minuta czytania
Od przyszłego roku w pełni refundowana ma być kolejna szczepionka w kalendarzu szczepień. Szczepienie przeciwko HPV nie będzie obowiązkowe, ale zalecane. Będzie miało wpływ na statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory.
Od przyszłego roku szczepienie przeciw HPV będzie w pełni refundowane, ale pozostanie nieobowiązkowe Łukasz Gdak/East News
  • Kolejne szczepienie będzie refundowane w pełni od przyszłego roku
  • Szczepionka przeciw HPV chroni przed wieloma groźnymi nowotworami
  • Resort zdrowia planuje też kampanię edukacyjną w tym zakresie

Według Narodowej Strategii onkologicznej szczepionka przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego miała być finansowana już od 2021 r. Zgodnie z założeniami Strategii w Polsce do 2028 r. powinno zostać zaszczepionych przeciw HPV 60 proc. nastolatków. Plany w tym zakresie opóźniła jednak pandemia COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia wraca jednak do swoich planów dotyczących profilaktyki onkologicznej i zapowiada, że od przyszłego roku szczepionka przeciw HPV będzie w pełni refundowana. Potwierdził to podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Chcemy, żeby szczepionka przeciw HPV była refundowana od nowego roku. Będziemy zachęcali do szczepień - powiedział Waldemar Kraska podczas jednego z paneli w Karpaczu.

Na razie niewielu chętnych, bo za szczepienie trzeba płacić

Przypomnijmy, że obecnie w Polsce nie ma powszechnego dostępu do szczepionek przeciw HPV. Od blisko dwóch lat szczepionka ta jest objęta 50 proc. refundacją. To jednak nie to samo, co dostęp do bezpłatnych szczepionek.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska już dwa miesiące temu podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji zdrowia, w lipcu, również odnosił się do kwestii refundacji szczepionki przeciw HPV. Jak mówił wówczas, trwają prace, aby została włączona do kalendarza szczepień jako szczepionka bezpłatna. Wyrażał wówczas nadzieję, że to się w tym roku uda zrobić.

Wprowadzenie tego szczepienia jako w pełni finansowanego powinno przełożyć się też na wzrost liczby zaszczepionych osób.

Zapytaliśmy biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia o plany dotyczącego refundacji tej szczepionki. Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji MZ informuje, że szczepienie to nie będzie w kalendarzu szczepień ochronnych obowiązkowych, ale zalecanych.

Dla kogo bezpłatne szczepienie? Fundusz Medyczny zapłaci

Ponadto Jarosław Rybarczyk wyjaśnił, że zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną, w pierwszych latach szczepienie będzie wykonywane u dziewcząt. Z kolei od 2026 r. przewidziane jest włączenie szczepień dla adekwatnej grupy wiekowej chłopców.

Skąd będą pochodzić środki na sfinansowanie tych szczepień? - Aktualnie plan zakłada, że zakup szczepionek będzie pokryty w całości ze środków publicznych, dzięki czemu szczepionki będą bezpłatne dla dzieci - informuje Jarosław Rybarczyk.

Precyzuje też, że obecnie procedowana jest zmiana ustawy o Funduszu Medycznym, rozszerzająca katalog zadań tego funduszu właśnie o szczepienia zalecane.

W związku z pełną refundacją, resort zdrowia spodziewa się, że liczba realizowanych szczepień przeciw HPV wzrośnie. Trudno jednak oszacować jak wiele osób zdecyduje się na to szczepienie, gdy będzie ono jedynie zalecane, mimo że w pełni refundowane.

Resort nie ujawnia też na razie tego, jaka liczba szczepionek została zamówiona na ten rok, a jaka na przyszły. - Zakup będzie wynikał z kontraktu zawartego w procedurze zamówienia publicznego - odpowiada nam Jarosław Rybarczyk.

Niezbędna akcja edukacyjna

Eksperci od onkologii nie raz przekonywali, że przy wprowadzaniu powszechnych szczepień przeciw HPV w Polsce, niezbędna jest akcja edukacyjna na temat korzyści i roli takiej profilaktyki. Miałoby to zachęcić do szerszego korzystania z tych szczepień. Wskazywali, że akcję trzeba prowadzić zarówno wśród rodziców, jak i młodzieży w wieku 12-13 lat.

Niezbędne, aby była to skuteczna komunikacja, może się więc okazać wykorzystanie takich narzędzi dotarcia do młodzieży jak media społecznościowe, youtuberzy. Resort zdrowia zapewnia, że przewiduje działania edukacyjne w tym zakresie.

- Planowane jest przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, dotyczącej korzyści płynących ze szczepień przeciwko HPV. Kampania będzie prowadzona w ramach realizacji Programu wieloletniego pod nazwą Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030. Jej celem będzie zwiększenie świadomość społeczeństwa - informuje Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Dlaczego HPV jest groźny?

Wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus, HPV) może przyczynić się do rozwoju wielu chorób nowotworowych. Jest odpowiedzialny głównie za raka szyjki macicy, jednak może zwiększać ryzyko zachorowania także na raka odbytu, sromu, pochwy oraz nowotwory głowy i szyi.

Wbrew powszechnej opinii, nowotwory wywoływane przez wirusa HPV mogą dotyczyć nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Stąd strategia zakłada szczepienia dedykowane nie tylko dla dziewcząt, ale także dla chłopców.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2017 r. liczba zachorowań na wymienione nowotwory HPV-zależne wyniosła w Polsce 3408, z czego ponad 2,5 tys. to rak szyjki macicy.