To już standard, a nie luksus. Oto co dziś powinna zawierać prywatna opieka medyczna dla pracownika
redakcja naTemat.pl
23 maja 2023, 06:17·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 maja 2023, 06:17
Każda szanująca się firma zdaje sobie sprawę, że naprawdę dobrych pracowników nie przyciągnie i nie utrzyma samym nawet hojnym wynagrodzeniem. Potrzebne są dodatkowe motywatory w postaci benefitów pozapłacowych, które zresztą idealnie wpisują się w popularny model życia "work-life balance". Wizytówką takich ofert pracy stał się dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. Ale skoro to standard, to jak się wyróżnić?
Reklama.
Reklama.
Poszukujący wykwalifikowanej kadry pracodawcy wiedzą już, że bez zaoferowania prywatnego pakietu medycznego kandydatom do pracy nie wypada w ogóle prowadzić rekrutacji. Pojawia się zatem pytanie, jak i czym wygrać z konkurencją bój o specjalistów na rynku pracy. Można oczywiście eksperymentować z innymi benefitami, co nie znaczy jednak, że nie da się uatrakcyjnić firmowego abonamentu na usługi medyczne.
W jaki sposób? Chociażby rozszerzając nieodpłatną opiekę zdrowotną w miejscu pracy o prywatne leczenie szpitalne. Objęci takim pakietem aktualni i przyszli pracownicy będą mogli skorzystać nie tylko z usług lekarza pierwszego kontaktu (POZ) i wybranych specjalistów (np. gastrologa, urologa, okulisty), ale także z leczenia szpitalnego, np. określonych zabiegów, operacji czy hospitalizacji na oddziałach niezabiegowych.
Jakie uzasadnienie ma wykupienie opieki medycznej dla pracowników obejmującej również opiekę w szpitalu przez pracodawców, którzy chcą się wyróżnić? Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że na wizytę u specjalistów na NFZ często trzeba czekać wiele miesięcy, toteż ułatwienie do nich dostępu przez pracodawców w ramach benefitów pozapłacowych pracownicy z kwalifikacjami traktują jako normę.
W publicznym systemie opieki zdrowotnej wydłużające się kolejki stanowią problem również w odniesieniu do leczenia szpitalnego, zwłaszcza gdy mowa o terminach zabiegów czy operacji. A im późniejsza terapia, tym większe koszty ekonomiczne, zdrowotne i społeczne. Mogłaby pomóc prywatna opieka szpitalna, ale mało kto może sobie na nią pozwolić.
– Jak wynika z badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy 2021", prywatna rozbudowana opieka medyczna jest najbardziej pożądanym przez pracowników benefitem. Najwięcej, bo aż 35 proc. respondentów wskazało, że chciałoby, żeby ich pracodawca wprowadził takie dodatkowe świadczenie pracownicze w ich miejscu pracy – komentuje Sławomir Łopalewski, Dyrektor Zarządzający LUX MED Ubezpieczenia.
Dlatego pracodawcy, którzy chcą zachęcić wymarzonych kandydatów do udziału w rekrutacji, a zarazem zniechęcić wieloletnich pracowników do szukania alternatywnych miejsc zatrudnienia mogą osiągnąć te cele, odpowiadając na rosnące w społeczeństwie zapotrzebowanie na przyspieszone usługi szpitalne. Tym bardziej że na rozszerzonej opiece zdrowotnej w przedsiębiorstwie mogą skorzystać obie strony umowy o pracę.
Korzyści dla pracownika są oczywiste – szybszy dostep do leczenia szpitalnego wraz z niezbędną diagnostyką, rehabilitacja pozabiegowa wraz z koordynacją całego procesu przez Koordynatora Opieki Szpitalnej zwiększają prawdopodobieństwo szybszego powrotu do zdrowia. Ponadto wcześniejsza hospitalizacja może zabezpieczyć przed rozwojem schorzeń grożących np. wykluczeniem zawodowym. A że w zdrowym ciele, zdrowy duch, to lepsza opieka zdrowotna przekłada się na szczęśliwsze życie.
Dla pracodawców, czy to właścicieli przedsiębiorstw, czy zarządzających zespołami managerów, rozszerzony pakiet medyczny w firmach również niesie szereg korzyści. Poza względami wizerunkowymi na rynku pracy (status pracodawcy troszczącego się o kadrę) może zwiększyć efektywność pracy, a zmniejszyć liczbę zwolnień lekarskich. Zdrowy pracownik to zdrowa firma, więc jego szybki powrót do zdrowia leży w interesie wszystkich.
Przedsiębiorcy mogą zaoferować pracownikom dostęp do niepublicznej opieki zdrowotnej, nawiązując współpracę z prywatnymi sieciami medycznymi. W Polsce leczenie szpitalne dla firm oferuje LUX MED Ubezpieczenia. Dedykowanym pod te potrzeby pakietem jest Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED – Pełna Opieka, które zapewnia dostęp do pilnych oraz planowych zabiegów i operacji, hospitalizacji na oddziałach niezabiegowych, rehabilitacji pozabiegowych, prywatnych porodów oraz Szpitalnego Przeglądu Zdrowia.
– Dla pracodawcy rozszerzone ubezpieczenie medyczne to niewiele większe obciążenie dla budżetu firmowego od tego, jaki stanowi wydatek na standardową polisę pracowniczą. W zamian dostaje narzędzie pozyskiwania kadry i utrzymania obecnych pracowników, które dodatkowo ogranicza koszty, jakie generuje leczenie szpitalne organizowane inną drogą – tłumaczy Sławomir Łopalewski z LUX MED Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie w ramach pakietu Pełna Opieka zapewnia więc pracownikom kompleksową opiekę w szpitalu wraz z koordynacją całego procesu leczenia szpitalnego w prywtanych szpitalach Grupy LUX MED oraz szpitalach współpracujacych w całej Polsce. Szczegółowy zakres tego ubezpieczenia znajduje się pod tym adresem.
1. Materiał reklamowy.
2. LUX MED Ubezpieczenia to nazwa handlowa zakładu ubezpieczeń LMG Försäkrings AB z siedzibą w Sztokholmie, wykonującego w Polsce działalność poprzez oddział LMG Försäkrings AB S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie.