Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że jeśli prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy w sprawie tabletki "dzień po", to ona zastosuje "plan B", tak, aby od 1 maja było już nowe prawo.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Prezydent Andrzej Duda podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych udzielił wywiadu dla Polsat News, w którym m.in. zdradził, czy zawetuje ustawę ws. tabletki "dzień po".
Chodzi o nowelizację Prawa farmaceutycznego, która zakłada dostępność bez recepty tabletki zawierającej octan uliprystalu (hormonalny środek antykoncepcyjny) dla osób powyżej 15 lat. Tabletkę o nazwie handlowej ellaOne należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia. Zapobiega ona niechcianej ciąży, blokując zapłodnienie komórki jajowej.
Andrzej Duda stwierdził, że czeka, aż ustawa trafi na jego biurko i wtedy przeanalizuje szczegóły i zdecyduje, jaki będzie jej los.
– Natomiast ustawy, która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady, nie podpiszę – zapowiedział i ocenił, że tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą".
– Niech to się dzieje za zgodą matki, ojca, a nie żeby dziewczynka kupiła sobie pigułkę i na wszelki wypadek np. zażyła pięć na raz – zaznaczył Andrzej Duda.
Mamy plan "B"
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek na konferencji o nowej liście refundacyjnej odniosła się też do pytania o wypowiedzi Andrzeja Dudy.
– Z przykrością słyszę, że pan prezydent z uporem godnym lepszej sprawy staje przeciwko polskim kobietom – stwierdziła.
Jak dodała, ma jednak plan "B" w sytuacji, gdy Andrzej Duda nie podpisze ustawy. Wówczas tabletka "dzień po", czyli "bezpieczna antykoncepcja awaryjna, która nie jest żadną tabletką wczesnoporonną", wejdzie bez recepty inną drogą.
– Tabletka i tak będzie dostępna bez recepty, ale o tym będę informowała dopiero, jak pan prezydent wyczerpie ten czas, jaki ma na podpisanie ustawy – skomentowała minister.
Podkreśliła, że chce dać prezydentowi czas do namysłu.
Jak zapowiedziała, liczy na to, że nowe prawo będzie obowiązywało od 1 maja.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.