Według najnowszych badań możliwe jest poprawienie pamięci u dojrzałych kobiet cierpiących na nadwagę. W jaki sposób? Okazuje się, że wystarczy schudnąć. Według badaczy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Umea, ubytki pamięci spowodowane nadmierną wagą nie są nieodwracalne. Czyżby naukowcy znaleźli kolejny powód, dla którego warto zainteresować się dietami odchudzającymi?
Reklama.
Związek wagi z pamięcią
Wcześniejsze badania, przeprowadzone przez londyńskich naukowców, wskazywały już na związek pamięci z wagą. Odkryli oni, że ludzie otyli tracą pamięć w dużo młodszym wieku niż ich szczupli rówieśnicy. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym proces było przyjmowanie leków na nadciśnienie oraz na cholesterol. Szczególnie zagrożone były także osoby cierpiące na cukrzycę. Jak podsumowali badacze, otyłość pojawiająca się u ludzi w średnim wieku zwiększa ryzyko zachorowania na demencję starczą, która w znacznym stopniu upośledza zdolności poznawcze człowieka (z pozostałymi skutkami otępienia zapoznasz się na abcZdrowie.pl).
Do takich właśnie wniosków londyńscy badacze doszli po 10 latach testów prowadzonych na ok. 6,4 tys. urzędników w przedziale wiekowym 55-65 lat. W tym czasie uczestników regularnie ważono oraz monitorowano u nich poziom cholesterolu we krwi i ciśnienie tętnicze. Kontrolowano także przyjmowane przez badanych leki. Wcześniejsze badania ukazały również, że u ludzi otyłych występuje zaburzenie pamięci epizodycznej, czyli dotyczącej zdarzeń z różnych etapów życia człowieka.
Tymczasem, eksperyment przeprowadzony przez dra Andreasa Petterssona z Uniwersytetu w Umea i jego zespół badawczy miał na celu określenie, czy utrata wagi może poprawić pamięć oraz czy usprawnienie pamięci ma związek ze zmianami w aktywności mózgu. Dzięki funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu (fMRI) naukowcy byli w stanie prześledzić działanie organu w trakcie rozwiązywania testów pamięciowych przez badanych.
Prawdziwa „dieta cud”
W badaniu szwedzkich naukowców udział wzięło 20 kobiet ze stwierdzoną nadwagą o średniej wieku wynoszącej 61 lat (wiek postmenopauzalny). Uczestniczkom losowo przydzielono jedną z dwóch zdrowych diet odchudzających, które miały stosować przez najbliższe 6 miesięcy. Niektóre z nich rozpoczęły dietę paleo, nazywaną także dietą jaskiniowca, składającą się w 30% z białek, w 30% z węglowodanów oraz w 40% z tłuszczów nienasyconych. Pozostałe kobiety poddane zostały diecie nordyckiej, zbudowanej w 15% z białek, w 55% z węglowodanów i w 30% z tłuszczów. W celu dobrania idealnej diety odchudzającej warto skonsultować się z wykwalifikowanym dietetykiem.
Zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu zalecanej diety badacze zmierzyli u kobiet wskaźnik masy ciała BMI oraz zawartość tłuszczu w organizmie. Przetestowali także pamięć epizodyczną u uczestniczek na drodze zadania polegającego na zapamiętaniu nieznajomych twarzy i imion, które wyświetlane były na monitorze w trakcie badania fMRI. W drugim etapie eksperymentu, kobiety ponownie ujrzały znane już sobie twarze wraz z trzema literami. Zadaniem uczestniczek było dopasowanie odpowiedniej litery do prezentowanego wizerunku.
Okazało się, że obie grupy badanych kobiet, pomimo stosowania odmiennych diet, nie różniły się pod względem wymiarów ciała oraz informacji uzyskanych w wyniku badania fMRI, dlatego analizowane były łącznie. Badacze stwierdzili u nich spadek wskaźnika BMI z 32,1 do 29,2, co oznacza, że według zastosowanej skali nie były już otyłe. Co więcej, po półrocznej diecie średnia waga uczestniczek zmniejszyła się z 85 kg do 77,1 kg.
Jak twierdzi dr Pettersson, po utracie zbędnych kilogramów u kobiet polepszyła się pamięć, a aktywność mózgu podczas testu odzwierciedlała ten postęp. Wraz ze spadkiem wagi pojawiła się zwiększona aktywność mózgu w obszarach odpowiedzialnych za identyfikację i dopasowywanie twarzy. Dodatkowo, u kobiet stwierdzono zmniejszenie aktywności narządu w regionach związanych z odzyskiwaniem wspomnień epizodycznych, co wskazuje na skuteczniejszą pracę mózgu. Według badacza, zmiana aktywności mózgu po zwalczeniu problemu otyłości oznacza, że narząd w sposób bardziej efektywny porządkuje nowe informacje, co powoduje, że mniej wysiłku przynosi mu odzyskiwanie wspomnień.