Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WKT) niosą różnorodne korzyści dla organizmu ludzkiego. Pomagają one w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, podwyższając jednocześnie stężenie cholesterolu dobrego. Odgrywają więc ważną rolę w zapobieganiu miażdżycy tętnic i powodowanym przez nią komplikacjom. Okazuje się jednak, że to nie jedyna zasługa przypisywana zdrowym kwasom tłuszczowym. Według naukowców z Chin, spożywanie podobnych związków pomaga kobietom uchronić się przez nowotworem piersi.
Reklama.
Antynowotworowe właściwości ryb
Naukowcy tłumaczą, że regularne spożywanie oleistych ryb, takich jak łosoś, tuńczyk czy sardynka, może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Zawierają one korzystne dla organizmu wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Prof. Duo Li, specjalista ds. żywienia na Uniwersytecie Zhejiang w Hangzhou twierdzi, że związki te posiadają właściwości ochronne, pomagające ustrzec się przed nowotworem piersi. W rybach znajduje się kilka rodzajów WKT, odpowiedzialnych za chemiczne reakcje w mózgu, regulowanie aktywności naczyń krwionośnych oraz układu immunologicznego człowieka. Kwasy tłuszczowe wpływają także na obniżenie ryzyka rozwinięcia chorób serca oraz innych komplikacji zdrowotnych.
Jeżeli chodzi o funkcję antynowotworową WKT, poprzednie badania dostarczały sprzecznych informacji odnośnie do podobnej zależności, dlatego Li zdecydował się poddać ponownej analizie dane zebrane w trakcie 21 eksperymentów. Według specjalisty, spożycie większości rodzajów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych skutkowało obniżeniem ryzyka rozwinięcia raka piersi. U kobiet przyjmujących duże ilości WKT nastąpiło 14-procentowe ograniczenie prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór. Z każdym 0,1 grama dziennie, ryzyko zmniejszało się o 5 procent. Jak wskazuje badacz, idealnym rozwiązaniem byłoby spożywanie 1-2 porcji ryb oleistych w tygodniu.
Jednak specjalista nie potrafi stwierdzić z całą pewnością, w jaki sposób wielonienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na zmniejszenie ryzyka raka. Podejrzewa, że mogą one regulować aktywność cząsteczek biorących udział we wzroście komórek oraz rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych. Wynikom badania przyjrzeli się amerykańscy specjaliści, który zauważyli i jego zalety, i wady.
Rola diety w walce z rakiem piersi
Jak twierdzi dr Stephanie Bernik, onkolog ze Szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku, pomimo że liczba badanych kobiet była duża, związek między spożyciem kwasów tłuszczowych i ryzykiem raka piersi nie musi mieć charakteru przyczynowo-skutkowego. Podobnego zdania jest dr Joanne Mortimer z ośrodka City of Hope w Duarte (Kalifornia). Specjalistka podkreśla, że zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania mogło być spowodowane nie tylko tym, co jadły osoby badane, więc stwierdzenie, że takie rezultaty uzyskano wyłącznie dzięki diecie niesie duże ryzyko błędu. Kobiety spożywające znaczne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych mogą przecież wykazywać większą aktywność fizyczną i stosować się do wielu innych zasad zdrowego stylu życia.
Mortimer i Bernik ostrzegają przed nadmiernym skupianiem się na jedzeniu ryb, w szczególności tych zawierających rtęć, która może być przyczyną komplikacji zdrowotnych. Oprócz uwzględnienia w diecie WKT, warto zwiększyć spożycie owoców i warzyw, uprawiać sport oraz unikać palenia tytoniu, co także przyczyni się do ograniczenia ryzyka zachorowania na nowotwór piersi.
Jak więc widać, zdania na temat wpływu kwasów tłuszczowych na ryzyko raka piersi są podzielone. Jednak według naukowców z Uniwersytetu w Guelph, dieta bogata w te związki może zahamować wzrost kobiecego nowotworu nawet o 30 procent. Na potrzeby badania stworzyli oni myszy, u których występowała zarówno produkcja kwasów tłuszczowych omega-3, jak i agresywne guzy sutka. W celach porównawczych, testom poddano także grupę zwierząt chorujących jedynie na nowotwór. Okazało się, że wśród pierwszych myszy guzy były o 30 procent mniejsze niż u zwierząt, które nie mogły korzystać z WKT. Jest to kolejny dowód na to, że odpowiednia dieta może pomóc nie tylko ustrzec się przed nowotworem, ale także zredukować jego wzrost. Więcej o sposobach walki z rakiem dowiesz się na abcZdrowie.pl.