Oksytocyna od długiego czasu uważana była za hormon pozytywnie wpływający na organizm ludzki. To dzięki niej odczuwamy bowiem miłość, dobrostan oraz wytwarzamy więzi społeczne. Z drugiej strony jednak, najnowsze badanie ukazuje drugą twarz oksytocyny – zdaniem naukowców może ona wywoływać u człowieka cierpienie emocjonalne.
Reklama.
Hormon miłości i… lęku
Zdaniem specjalistów oksytocyna sprawia, że negatywne wydarzenia społeczne, takie jak przemoc ze strony rówieśników lub znęcanie się szefa nad pracownikami, mogą wywoływać u człowieka strach i niepokój długo po wystąpieniu stresu. Dzieje się tak, ponieważ hormon ten wzmacnia pamięć społeczną w jednym z obszarów mózgu – tłumaczą naukowcy z Northwestern University.
W przypadku, gdy doświadczamy negatywnego lub stresującego wydarzenia, oksytocyna pobudza obszar mózgu odpowiedzialny za intensyfikację wspomnienia. Co więcej, hormon ten zwiększa podatność człowieka na uczucia strachu i niepokoju podczas stresujących doświadczeń w przyszłości. Naukowcy przypuszczają, że ma też działanie przeciwne, czyli wzmacnia pozytywne wspomnienia społeczne i w ten sposób polepsza nasze samopoczucie, jednak badania nad tą sferą aktywności oksytocyny wciąż trwają.
Do powyższych wniosków badacze doszli na drodze 2 eksperymentów z udziałem 3 grup myszy. Jedna z grup zwierząt pozbawiona była receptorów oksytocyny, co oznaczało, że hormon nie miał dostępu do komórek mózgu. W kolejnej liczba receptorów była znacznie podwyższona, a w grupie kontrolnej ich ilość była typowa.
W pierwszym z badań myszy pojedynczo umieszczane były w klatkach z gryzoniami agresywnymi i doświadczały społecznej porażki, co było dla nich stresującym przeżyciem. Gdy po 6 godzinach czynność powtórzono, okazało się, że gryzonie z pierwszej grupy nie pamiętały o negatywnych przeżyciach, dlatego nie okazywały strachu. Tymczasem u myszy ze zwiększoną ilością receptorów reakcja lękowa na stresującą sytuację była bardzo wyraźna. W ten sposób naukowcy doszli do wniosku, że oksytocyna wzmaga złe wspomnienia.
W drugim badaniu te same grupy myszy wystawione zostały na działanie stresu związanego z porażką społeczną, której doświadczyły w klatkach z jeszcze bardziej agresywnymi zwierzętami. Tym razem 6 godzin po wystąpieniu stresu myszy umieszczono w pudełkach, gdzie poddano je krótkiemu porażeniu prądem, które nie powodowało bólu, a jedynie zaskoczenie. Po 24 godzinach, gdy ponownie lokowane były w pudełkach, nie stosowano elektrowstrząsów. Okazało się, że zwierzęta, u których brakowało receptorów, po powrocie do pudełka nie okazywały strachu. Myszy z drugiej grupy odczuwały bardzo silny lęk, podczas gdy w grupie kontrolnej strach był umiarkowany. Naukowcy doszli więc do wniosku, że oksytocyna podsyca uczucia strachu i niepokoju, w przypadku stresu występującego w przyszłości.
Sterowanie lękiem w walce ze stresem
Jest to pierwsze badanie, które poddało analizie związek oksytocyny ze stresem społecznym, stwierdzając, że może ona zwiększać lęk i niepokój w odpowiedzi na stres odczuwany w przyszłości. Naukowcy odkryli także obszar mózgu odpowiedzialny za podobne reakcje – tzw. przegrodę boczną, oraz zidentyfikowali ścieżki używane przez hormon w celu nasilenia uczuć strachu i niepokoju.
W wyniku badań okazało się, że aby zintensyfikować negatywne wspomnienia społeczne i niepokój, konieczne jest aktywowanie konkretnych cząsteczek sygnałowych, zwanych kinazami regulowanymi sygnałem zewnątrzkomórkowym. Ich działanie trwa przez 6 godzin po wystąpieniu negatywnego doświadczenia. Poprzez stymulację ścieżek mózgowych odpowiedzialnych za strach, z których wiele przebiega przez przegrodę boczną, kinaza sprawia, że poczucie lęku się wzmaga – podejrzewa Jelena Radulovic, pracowniczka naukowa Northwestern University Feinberg School of Medicine i współautorka badania.
Jak podkreślają autorzy badania, chroniczny stres społeczny jest jedną z najistotniejszych przyczyn stanów lękowych i depresji, podczas gdy pozytywne interakcje społeczne pomagają utrzymać zdrowie emocjonalne. Odkrycie badaczy jest szczególnie ważne ze względu na fakt, że oksytocyna obecnie badana jest klinicznie w roli leku przeciwlękowego. Radulovic jest zdania, że zrozumienie dwojakiej roli oksytocyny w pobudzaniu i redukowaniu lęku umożliwi stworzenie skutecznej terapii z jej użyciem. Niezwykle istotne jest bowiem, aby budować dobrostan pacjenta, a nie wzmacniać negatywne reakcje jego organizmu.
Więcej informacji o oksytocynie i innych hormonach występujących u człowieka zdobędziesz na abcZdrowie.pl.