To, co jest dobre dla naszego serca, niekoniecznie przynosi korzyści pozostałym organom – tłumaczą naukowcy, którzy podejrzewają, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą mieć wpływ na zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty. Czyżby ryby nie były tak zdrowe, jak zapewniają nas specjaliści ds. żywienia?
Reklama.
Jeść ryby czy nie jeść – oto jest pytanie
Liczne badania skupiające się na wpływie spożywanych pokarmów na nasze zdrowie dowodziły, że oleje rybie zawarte w łososiu, pstrągu i tuńczyku powodują obniżenie ryzyka chorób serca i alzheimera. Niektórzy eksperci doradzali wręcz zastąpienie produktów bogatych w wysokotłuszczowe białka owocami morza, włącznie z tłustymi rybami.
Rak prostaty jest najczęściej występującym u mężczyzn nowotworem. Naukowcy twierdzą, że chociaż problem pojawi się u większości mężczyzn, którzy dożyją konkretnego wieku, jedynie w niektórych przypadkach doświadczą oni poważnych komplikacji zdrowotnych. Co roku raka prostaty diagnozuje się u 250 tys. Amerykanów, jednak ok. 30 tys. spośród nich ma do czynienia z niebezpieczną jego formą. Naukowcy dowodzą, że spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 ma wpływ na wystąpienie łagodnego i poważnego rodzaju nowotworu.
Dr Theodore Brasky, adiunkt na Uniwersytecie Stanu Ohio i główny autor badania podkreśla, że kwasy tłuszczowe mogą mieć bardziej złożony wpływ na nasz organizm, niż do tej pory przypuszczano. Ludzie mają tendencję do kategoryzowania pokarmów jako dobre lub złe. Tymczasem, podczas gdy składniki odżywcze znajdujące się w rybach pomagają zwalczać stany zapalne, mogą także wpływać na uszkodzenia komórkowego materiału genetycznego w podobny sposób jak stres. W rezultacie ułatwiają nowotworom rozwój.
W czasie eksperymentu naukowcy zbadali poziom kwasów omega-3 we krwi mężczyzn, jednak nie zaczerpnęli oni informacji o nawykach żywieniowych uczestników, w związku z czym nie wiedzieli, czy związki pochodzą z suplementów diety, czy z ryb. Po analizie wyników Brasky stwierdził, że mężczyźni, w których rodzinach występował rak prostaty powinni skonsultować z lekarzami medycyny rodzinnej, czy przyjmowanie podobnych preparatów jest dla nich bezpieczne. W większości suplementów stężenie omega-3 jest wysokie – stanowi równowartość 30-60% związku zawartego w jednej porcji ryby. Jeżeli preparat przyjmowany jest codziennie, znacznie zwiększa dzienne spożycie omega-3. Zdaniem specjalisty, mężczyźni powinni ograniczyć spożycie oleistych ryb, jednak nie wykluczać ich zupełnie ze swojej diety.
Suplementy groźniejsze niż ryby?
Z wynikami badania zgadza się Andrew Vickers, statystyk specjalizujący się w raku prostaty, działający na potrzeby ośrodka Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Twierdzi on, że suplementacja olejów rybich wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania niż spożywanie ryb w tradycyjnej formie. Podczas gdy kwasy omega-3 mogą zwiększać uszkodzenia oksydacyjne komórek prostaty, antyoksydanty (dostarczane organizmowi dzięki zdrowej diecie, bogatej w owoce, warzywa i ryby) mogą neutralizować negatywne efekty. Naukowcy nie poznali szczegółów dotyczących odżywiania mężczyzn, dlatego trudno jest powiedzieć, czy badani spożywali także inne zdrowe produkty.
Większość dietetyków zaleca zdrową, zbilansowaną dietę jako sposób na ustrzeżenie się przed wieloma chorobami i rakiem. Tłumaczą oni, że po suplementy sięgać należy dopiero wtedy, gdy nie można dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki poszczególnych składników odżywczych. Niestety preparaty takie przynoszą jedynie część korzyści zdrowotnych, niesionych przez produkty spożywcze.
Badanie przeprowadzone pod przewodnictwem Brasky’ego nie jest pierwszym, które sugeruje, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą mieć i pozytywny, i negatywny wpływ na organizm ludzki. We wrześniu 2012 roku odkryto, że suplementy kwasu tłuszczowego wcale nie wpływają na obniżenie ryzyka zawału czy nagłej śmierci sercowej. Tak czy inaczej, aby poznać prawdziwe oblicze kwasu omega-3, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Naukowcy będą starali się określić, w jaki sposób poszczególne elementy zbilansowanej diety współdziałają ze sobą i oddziałują na składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe.
Szczegółowe informacje dotyczące zapobiegania, diagnozowania i leczenia raka prostaty oraz innych nowotworów znajdziesz na abcZdrowie.pl.