Jak globalne ocieplenie wpływa na nasz temperament?
Patrycja Karpińska
18 października 2013, 12:57·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 18 października 2013, 12:57
Zmiana klimatu może być jednym z czynników wpływających na wzrost przemocy wewnątrz społeczności i pomiędzy nimi – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Niezależnie od tego, czy chodzi o suszę w Indiach, falę upałów w Stanach Zjednoczonych czy sumę opadów w Afryce, skutki zawsze są te same – więcej wojen, morderstw, zamieszek i przemocy domowej. Wraz z najnowszym badaniem rodzi się wiele obaw dotyczących wpływu globalnego ocieplenia na stosunki międzyludzkie. Jak naukowcy tłumaczą tę niezwykłą zależność?
Reklama.
Ocieplenie klimatu a ochłodzenie stosunków międzyludzkich
Zespół naukowców pod przewodnictwem Solomona Hsianga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley poddał analizie 60 badań skupiających się na wpływie zmian klimatu na powstawanie konfliktów. Badacze wzięli pod uwagę różne poziomy problemu – od przemocy w rodzinie po upadek całych cywilizacji. Zdaniem Hsianga, zarówno analizując dzisiejsze społeczności, jak i różne wydarzenia historyczne, zaobserwować można wyraźny związek między zmianami klimatu a ochłodzeniem stosunków międzyludzkich.
Najsilniej na zaostrzenie konfliktów działa wzrost temperatur. Zdaniem autorów badania, nawet tak niewielkie ocieplenie jak 3°C w ciągu miesiąca może mieć ogromny wpływ na społeczności ludzkie i powodować wzrost ryzyka napaści, morderstw i przemocy domowej o 4% oraz wojny cywilnej, zamieszek i przemocy etnicznej o 14%. Wysoka ilość opadów i susze także zwiększają prawdopodobieństwo konfliktów. Naukowcy stwierdzili, że zaobserwowane przez nich problemy, obejmujące wzrost wskaźników przemocy domowej w Indiach, liczby morderstw w USA i Tanzanii, a także ryzyka wojny cywilnej w regionach tropikalnych, związane były ze stosunkowo niewielkimi zmianami w intensywności opadów i temperaturze powietrza.
Klimatyczne przyczyny konfliktów
Naukowcy sugerują, że zmiany klimatyczne, a w szczególności globalne ocieplenie, mogą być przyczyną uszczuplenia dostępnych zasobów naturalnych. Brak plonów, wywołany suszą lub powodzią, prowadzić może do wzmożonej migracji. Konieczność walczenia o dostęp do ograniczonych zasobów naturalnych, w połączeniu z dyskomfortem fizjologicznym wynikającym z wysokich temperatur, skutkować może narastaniem konfliktów. Co więcej, w wyniku wieloletniego działania wysokich temperatur i silnych opadów, warunki gospodarcze mogą ulec znacznemu pogorszeniu, co w szczególności odczuwalne będzie w krajach biednych. Ludzie, którzy zostaną pozbawieni innych możliwości działania, chwycą za broń – podkreśla Marshall Burke z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jeden z autorów badania.
Jak tłumaczą badacze, ekstremalne upały sprawiają, że stajemy się mniej ufni, a bardziej agresywni i gwałtowni. Gorący temperament może ułatwiać narastanie konfliktów, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że w upalne dni ludzie gromadzą się w określonych miejscach w poszukiwaniu ochłody. Kolejnym czynnikiem wzmagającym w nas złość jest hałas.
Zdaniem dr. Marka Shapiro z Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke’a, zaostrzenie konfliktów wskutek globalnego ocieplenia nie jest przesądzone. Chociaż sam zauważył, że wzrost temperatury powietrza skutkuje większą liczbą odnotowywanych napaści, inne badania wskazują na istnienie progu, po przekroczeniu którego przemoc zaczyna spadać. Burke podkreśla, że celem naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego nie było pokazanie, że w przyszłości konflikty będą wszechobecne, a przedstawienie danych ukazujących związek zmian klimatycznych ze wzrostem liczby konfliktów interpersonalnych i grupowych. Specjalista zaznacza, że chociaż istnieje możliwość, że przyszłe pokolenia lepiej zaadaptują się do życia w ekstremalnych temperaturach, branie pod uwagę jedynie takiego scenariusza może okazać się niebezpieczne. Hsiang podsumowuje, że człowiek nie jest przystosowany do radzenia sobie ze zmianami klimatu, obejmującymi wzrost temperatur i nasilenie opadów atmosferycznych, co może skutkować wieloma konfliktami międzyludzkimi. Wraz z dokładniejszym zbadaniem wpływu globalnego ocieplenia na temperament ludzki i nasilenie przemocy, możliwe będzie skuteczniejsze dostosowanie się do zmian klimatycznych i opracowanie metod zapobiegania konfliktom.
Więcej informacji na temat konfliktów międzyludzkich znajdziesz na abcZdrowie.pl.