Jak powszechnie wiadomo, ćwiczenia fizyczne, sen, zdrowa dieta i bezstresowy tryb życia są korzystne dla ciała człowieka. Istnieją jednak także nawyki, które przyniosą wiele dobrego mózgowi. Odpowiednio dobrana aktywność umysłowa, zaangażowanie społeczne i ćwiczenia dla mózgu pomogą starzejącemu się organowi zachować sprawność, a uszkodzonemu – szybciej powrócić do zdrowia. Z myślą o wspomaganiu funkcji kognitywnych człowieka pracownicy szpitala Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) w Bostonie stworzyli klub fitness dla mózgu o nazwie Brain Fit Club.
Reklama.
Oferta unikalnego klubu fitness
Brain Fit Club wspomaga funkcjonowanie mózgu człowieka na drodze zindywidualizowanych treningów umysłowych, mających na celu utrzymanie aktywności i sprawności mózgu. Twórcy unikalnego ośrodka treningowego potraktowali mózg jak każdą inną część ciała – aby zachować zdrowie i formę, człowiek uczęszcza na siłownię, dlaczego więc nie stworzyć „siłowni” dla mózgu? BIDMC posiada prawie 40-letnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń poznawczych – mówi dr Albert Galaburda, dyrektor neurologii kognitywnej w ośrodku. Wyniki licznych badań naukowych potwierdzają, że praktykowanie odpowiednich ćwiczeń obok tradycyjnej terapii lekowej przynosi pacjentom wiele korzyści.
Jak podaje BIDMC, trening dla mózgu składać się może z szeregu ćwiczeń wykonywanych za pomocą komputera, stymulacji mózgu, szkoleń żywieniowych, treningów uważności, kursów na temat snu i zdrowego stylu życia, zajęć grupowych medytacji, tai chi, łagodnej jogi skierowanej na szeroki zakres problemów poznawczych, a także oceny i poprawy sposobu chodzenia i poczucia równowagi. Badania dowodzą, że sposób chodzenia i równowaga pozostają w bliskim związku ze sprawnością i zdrowiem umysłowym. Dlatego też ocena funkcji motorycznych może pomóc w określeniu najlepszych ćwiczeń fizycznych i mentalnych dla konkretnych osób.
Jak działa klub fitness dla mózgu?
Po zapisaniu się do Brain Fit Club zdolności poznawcze każdego z członków poddawane są analizie neuropsychologicznej. Specjaliści wykonują szereg pomiarów, obejmujących obrazowanie mózgu i przezczaszkową stymulację magnetyczną (TMS), które pozwalają na określenie funkcji mózgu i jego plastyczności, identyfikują indywidualny indeks zdrowia mózgu i efektywność szkolenia kognitywnego w zapobieganiu chorobom neurodegeneratywnym i niepełnosprawności związanej z wiekiem.
Po uzyskaniu określonego profilu kognitywnego, specjaliści opracowują swoisty plan treningowy, ukierunkowany na najsłabsze funkcje umysłowe danego członka klubu. Jest on odpowiedzią na największe trudności kognitywne, dlatego też będzie różny w przypadku osób z problemami z koncentracją czy pamięcią – tłumaczy Bonnie Wong, neuropsycholog i dyrektor Brain Fit Club. Postępy poszczególnych członków są nieustannie monitorowane, co pozwala na dowolne modyfikowanie elementów programu treningowego.
Główne założenia Brain Fit Club
Ważnym elementem działania Brain Fit Club jest właściwy coaching, który pomaga członkom klubu zachować motywację do ćwiczeń umysłu. Jak podkreśla Wong, celem trenerów jest upewnienie się, że każda z osób pracuje przez określony czas na określonym poziomie i nie popada w rutynę. Dzięki coachingowi członkowie klubu mogą ustalić swoje priorytety – zarówno kognitywne, jak i fizyczne oraz emocjonalne, poznać mocne i słabe strony oraz zidentyfikować potencjalne przeszkody na drodze do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów.
Funkcjonowanie Brain Fit Club opiera się na pojęciu neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu adaptowania się do bieżących i nowych doświadczeń. Badania ukazują, że mózg nigdy nie przestaje produkować nowych komórek, więc nigdy nie traci potencjału do rozwoju. Jak wiadomo, zdrowy mózg lepiej radzi sobie z wyzwaniami, które stają przed nim w obliczu urazów, chorób i naturalnego procesu starzenia się organizmu – mówi dr Alvaro Pascual-Leone, dyrektor Berenson-Allen Center for Noninvasive Brain Stimulation w Bostonie. Istnieje wiele rzeczy, które możemy robić, aby wspomóc funkcjonowanie mózgu – możemy wysypiać się, zdrowo odżywiać, uczestniczyć w aktywności fizycznej usprawniającej krążenie krwi oraz stawiać mózgowi takie wyzwania, które pozwolą mu wykroczyć poza komfortową sferę rutyny.
Więcej o sposobach wspomagania pracy mózgu przeczytasz na abcZdrowie.pl.