Miliony ludzi posiadających blizny cierpią z powodu bólu, dyskomfortu i niemożności wykonywania codziennych czynności. Niektórzy zmuszeni są do stosowania uzależniających środków przeciwbólowych, ponieważ jedynie one pozwalają im zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach. Okazuje się jednak, że możliwe jest skuteczne wyeliminowanie problemów związanych z bliznami. Wstrzyknięcie w ich obszar komórek tłuszczowych pacjenta pozwala poprawić stan zmian powstałych wskutek oparzeń i innych zdarzeń – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Milanie.
Reklama.
Nowa terapia szpecących blizn
Jak zaznacza dr Marco Klinger, jeden z współautorów badania, terapia ta przyniosła poprawę w przypadku trudnych do wyleczenia blizn, które sprawiały pacjentom ból i ograniczały ich zdolności ruchowe. Autologiczny przeszczep tłuszczu (czyli dokonany za pomocą własnych tkanek pacjenta) okazał się skuteczną metodą regeneracji tkanek, których nie udało się naprawić technikami medycznymi i chirurgicznymi – mówi badacz.
Autologiczny przeszczep tłuszczu w ciągu 6 lat przeprowadzono u 700 pacjentów z poważnymi bliznami, powstałymi wskutek oparzeń, operacji lub z innych przyczyn. Każda z tych osób posiadała bolesne blizny powodujące twardnienie lub naprężenie skóry, którym często towarzyszyły ograniczenia ruchowe. Ich stan nie polepszył się po zastosowaniu dostępnych metod leczenia.
Przebieg autologicznego przeszczepu tłuszczu
Przed każdym zabiegiem przeszczepienia tłuszczu konieczne było dokonanie liposukcji w celu zebrania niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej pacjenta. Najczęściej pobierana była ona z brzucha lub bioder. Po przetworzeniu tkanki, chirurdzy wszczepiali ją pod skórę w miejscu, gdzie występowała blizna. Tłuszcz rozprowadzano w różnych kierunkach, co pozwoliło na utworzenie swoistej sieci, podtrzymującej zabliźnioną, zniszczoną skórę.
Przeszczep tłuszczu doprowadził do znaczącej poprawy i z estetycznego, i funkcjonalnego punktu widzenia – tłumaczy dr Klinger. Skóra w zabliźnionym obszarze stała się bardziej miękka, elastyczna i rozciągliwa, a w wielu przypadkach udało się osiągnąć kolor zbliżony do otaczającej bliznę, zdrowej skóry.
Po przeszczepie pacjenci doświadczali mniejszego bólu i zauważyli większą elastyczność skóry w zabliźnionym miejscu. Poprawa nastąpiła w okresie 2 tygodni, utrzymywała się przez kolejne 3 miesiące i trwała nadal po ponad roku. W badaniu przeprowadzonym na podgrupie pacjentów, mającym na celu określenie stopnia twardości skóry i jej cech klinicznych, naukowcy potwierdzili skuteczność zabiegu. Terapia spowodowała także poprawę w zakresie zdolności ruchowych w miejscach, gdzie były one ograniczone ze względu na zesztywnienie i napięcie blizn. U osób z bliznami twarzy spowodowanymi oparzeniem zauważono na przykład lepszą mimikę.
Przeszczep tłuszczu pozwolił także rozwiązać inne problemy chirurgiczne pacjentów. Z zabiegu wiele korzyści wyniosła kobieta, która stała się posiadaczką twardych, bolesnych blizn w wyniku komplikacji podczas operacji rekonstrukcji piersi. Dzięki przeszczepowi autologicznemu możliwe było przeprowadzenie drugiej, tym razem skutecznej, operacji rekonstrukcyjnej.
Cudowna moc tłuszczu
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania technikami terapeutycznymi wykorzystującymi własne komórki tłuszczowe pacjentów w chirurgii estetycznej i rekonstrukcyjnej. Wyniki najnowszych badań sugerują, że przeszczep tłuszczu może stanowić nową, skuteczną formę terapii pacjentów z trudnymi do wyleczenia bliznami.
Nie jest do końca jasne, w jaki sposób tłuszcz oddziałuje na zabliźnione tkanki. Jednym z czynników wspomagających ich regenerację może być fakt, że tkanka tłuszczowa zawiera komórki macierzyste, które mogą przekształcić się w wiele rodzajów komórek odpowiedzialnych za gojenie ran i proces naprawy tkankowej.
Autorzy badania podkreślają, że przeszczep komórek tłuszczowych jest skutecznym i obiecującym podejściem terapeutycznym do problemu blizn powstałych w wyniku wszelkiego rodzaju przyczyn – od oparzeń i urazów po operacje i radioterapię. Poddane zabiegowi obszary odzyskują cechy typowe dla zdrowej skóry, co prowadzi do poprawy nie tylko wyglądu, ale i funkcji pacjentów posiadających problematyczne blizny, których nie można wyleczyć w inny sposób.
Więcej o sposobach na blizny przeczytasz na abcZdrowie.pl.