Kontakt z substancją BPA, którą znaleźć można w opakowaniach produktów spożywczych, zwiększa ryzyko poronienia u kobiet w ciąży – podali badacze podczas dorocznego spotkania American Society for Reproductive Medicine (Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Reprodukcyjnej) w Bostonie. Naukowcy odkryli, że kobiety posiadające najwyższe stężenie bisfenolu A we krwi obarczone były znacznie wyższym ryzykiem utraty ciąży niż przyszłe matki, u których stężenie tej wszechobecnej substancji było niższe.
Reklama.
Bisfenol A a zdrowie
Wiele wcześniejszych badań analizujących wpływ zanieczyszczeń środowiska na zdolności reprodukcyjne koncentrowało się na pacjentach zmagających się z niepłodnością. Oczywiste jest, że ekspozycja na podobne czynniki wpływa na nich w sposób negatywny – mówi dr Linda Guidice, prezes ASRM. Tymczasem wszelkie badania skupiające się na ogóle społeczeństwa poszerzają nasze zrozumienie problemu i pokazują, że chemikalia są powodem do niepokoju dla każdego z nas.
BPA stosowany jest przede wszystkim w produkcji puszek, celem zapobiegania korozji, jednak można go znaleźć także w plastikowych butelkach, zastawie stołowej i pojemnikach do przechowywania jedzenia. Z powodu zagrożeń dla zdrowia związanych z tą substancją (obejmujących problemy reprodukcyjne, opóźnienie rozwoju neuronalnego, cukrzycę i otyłość), bisfenol A nazywany jest przez naukowców związkiem chemicznym zaburzającym równowagę hormonalną.
Używania substancji zakazano już w Kanadzie i Unii Europejskiej. W lipcu 2012 roku w Stanach Zjednoczonych zabroniono stosowania jej do produkcji butelek i kubeczków dla niemowląt, jednak Food and Drug Administration (Agencja Żywności i Leków) odrzuciła propozycję całkowitego jej wycofania, twierdząc, że obecnie posiadane dowody naukowe nie potwierdzają szkodliwości niskich stężeń bisfenolu A w diecie.
Im więcej BPA, tym większe ryzyko poronienia
W ostatnim badaniu nad bisfenolem A udział wzięło 114 kobiet. Poddano je szeregowi badań krwi – najpierw we wczesnym etapie ciąży, a następnie po wydaniu na świat dziecka lub poronieniu w pierwszym trymestrze. Po przeanalizowaniu poziomu BPA we krwi badanych, podzielono je na 4 kategorie – od najniższego stężenia do najwyższego – i oceniono ryzyko poronienia w każdej z grup. Kobiety, które straciły dziecko wykazywały wyższy poziom bisfenolu A niż te, które urodziły. Wraz ze wzrostem stężenia BPA we krwi rosło także ryzyko poronienia – wśród kobiet z grupy o najwyższym poziomie substancji wzrastało ono nawet o 80%.
Autorka badania, dr Ruth Lathi z Uniwersytetu Stanford, stwierdziła, że to niewielkie badanie nie powinno stać się powodem do niepokoju, jednak dalekie jest od zapewnienia, że bisfenol A jest substancją bezpieczną. Może się okazać, że kobiety posiadające najwyższe stężenie BPA we krwi obarczone są innymi czynnikami ryzyka poronienia, które obecność substancji jedynie potęguje – tłumaczy specjalistka.
Jak unikać bisfenolu A?
Związek substancji z ryzykiem poronienia jest biologicznie prawdopodobny i ma wielkie znaczenie – twierdzi dr Leo Trasande, profesor pediatrii i medycyny środowiskowej w New York University Langone School of Medicine. Podczas gdy konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań, dotychczasowe wyniki potwierdzają konieczność ponownego rozpatrzenia decyzji FDA w sprawie zakazania stosowania BPA w przemyśle spożywczym. Badania pod przewodnictwem prof. Trasande’a wykazały związek ekspozycji na BPA ze zwiększonym ryzykiem otyłości dziecięcej. Wyniki sugerowały także wpływ substancji na czynniki ryzyka chorób serca oraz nerek wśród dzieci i nastolatków.
We wrześniu ASRM wraz z American College of Obstetricians and Gynecologists (Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów) opublikowało oświadczenie, wzywające ginekologów do poszerzenia wiedzy kobiet spodziewających się potomstwa na temat toksyn środowiskowych i sposobów ich unikania. Ośrodki nakłaniały także rząd do zmiany polityki. W oświadczeniu specjaliści głoszą, że ciężarne kobiety narażone są na kontakt z ok. 43 różnymi związkami chemicznymi, które mogą zwiększyć ryzyko poronienia, urodzenia martwego dziecka lub przedwczesnego porodu.
Zdaniem FDA, osoby, które pragną ograniczyć kontakt z BPA powinny unikać wlewania gorących płynów do plastikowych pojemników, stosowania plastikowych butelek zawierających rysy – mogą one zawierać bakterie, które wzmagają uwalnianie bisfenolu A – oraz nie wystawiać plastikowych butelek na światło słoneczne. Warto również wystrzegać się dotykania paragonów z kas i terminalów płatniczych, a także unikać wszelkiego rodzaju konserw.