Stosujesz antykoncepcję doustną? Możesz dorobić się problemów z oczami!
Patrycja Karpińska
28 stycznia 2014, 10:56·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 stycznia 2014, 10:56
Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne przez co najmniej 3 lata obarczone są dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na jaskrę w późniejszym życiu niż te stosujące inne metody zapobiegania ciąży – podaje międzynarodowy zespół badawczy. Tym samym, naukowcy po raz kolejny sugerują istnienie związku między doustną antykoncepcją hormonalną a poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.
Reklama.
Tabletki szkodliwe dla oczu?
Jaskra należy do najczęstszych (tuż po zaćmie) przyczyn utraty wzroku. Obecnie choruje na nią ok. 60 mln ludzi na świecie. Wcześniejsze badania ukazały, że niski poziom estrogenu wśród kobiet w wieku postmenopauzalnym może mieć wpływ na rozwój schorzenia. Chociaż nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje, badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, Szkoły Medycznej Uniwersytetu Duke i Uniwersytetu Nanchang w Chinach wierzą, że wieloletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej także oddziałuje w negatywny sposób na poziom estrogenu, przyczyniając się do chorób oczu.
Badacze przyjrzeli się 3400 kobietom w wieku co najmniej 40 lat, które przyjmowały antykoncepcję doustną przez 3 lata lub dłużej. Dostarczyły one także informacji dotyczących własnego zdrowia reprodukcyjnego i wyników badań wzroku. Okazało się, że kobiety, które przyjmowały pigułki antykoncepcyjne przez wiele kolejnych lat, obarczone były dwukrotnie wyższym ryzykiem jaskry niż badane, które nie stosowały ich tak długo.
Jaskra a estrogen
Chociaż z badania nie można wyciągnąć ostatecznego wniosku, badacze podejrzewają, że kobiety, które nie stosują pigułek antykoncepcyjnych i wykazują normalne wahania estrogenu, rzadziej zapadają na jaskrę niż te, u których poziom hormonu jest stały (najczęściej niski) ze względu na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Wyniki potwierdzają jedynie istnienie powiązania (niekoniecznie bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego) pomiędzy antykoncepcją ustną a jaskrą.
Mimo wszystko, autorzy badania zaznaczają, że zarówno ginekolodzy, jak i okuliści powinni być świadomi możliwych skutków długotrwałego stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Wierzą oni, że lekarze powinni postarać się o regularne badanie pacjentek w kierunku jaskry, w szczególności jeżeli należą one do grupy wysokiego ryzyka, np. ze względu na rasę, występowanie jaskry w rodzinie lub wcześniejsze problemy z ciśnieniem w oku. Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie zjawiska, badania kontrolne zalecane są wszystkim osobom, w szczególności jednak ludziom po 50 roku życia. Chociaż choroba jest uleczalna, wszelkie nowe informacje na jej temat są niezwykle istotne.
Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej
Ostatnimi czasy wiele mówi się o skutkach ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Obok tak powszechnych dolegliwości, jak nudności, bóle głowy, nadwrażliwość piersi, zawroty głowy, nieregularne miesiączki czy wzrost wagi, występować mogą także bardziej poważne problemy. Stosowanie pigułek powodować może bóle podbrzusza i klatki piersiowej, zaburzenia widzenia czy obrzęk nóg. Jak podają specjaliści, wieloskładnikowe pigułki mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwinięcia lub pogłębienia szeregu schorzeń. Szczególnie duże szkody wyrządzić mogą kobietom po 35 roku życia, palącym, posiadającym nadciśnienie, wysoki cholesterol lub niezdrowy profil lipidowy, cukrzycę oraz doświadczającym migren.
Z poprzednich badań wynika, że tabletki antykoncepcyjne mogą powodować problemy z krążeniem. Zawierają estrogen, który może zwiększać ryzyko zawału, udaru i zakrzepów krwi. Pigułki z estrogenem i progesteronem mogą przyczynić się do choroby zakrzepowo-zatorowej, zwiększając prawdopodobieństwo zakrzepów w żyłach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa), które z kolei mogą prowadzić do powstania zakrzepów w tętnicach kończyn dolnych lub płuc (zatorowość płucna).
Szereg badań dowiódł silnego związku między długotrwałym stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych a rakiem szyjki macicy. Kobiety używające pigułek przez ponad 10 lat obarczone są znacznie wyższym ryzykiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) niż te, które nie stosują doustnej antykoncepcji hormonalnej. W nielicznych przypadkach stosowanie tabletek powiązano z nowotworami wątroby, kamicą żółciową lub żółtaczką.