W styczniu świat obiegła informacja, że Pierre Dukan, twórca popularnej diety odchudzającej, został skreślony z listy lekarzy przez komisję dyscyplinarną Naczelnej Izby Lekarskiej we Francji. Uznała ona bowiem, że praktyki Dukana nie miały już nic wspólnego z praktyką lekarską. Żeby tego było mało, stworzona przez niego dieta uznana została za jedną z najbardziej szkodliwych metod odchudzania.
Reklama.
Czym zawinił Dukan?
Jak podaje Naczelna Izba Lekarska, Dukan cały swój wysiłek wkładał w promowanie diety, podczas gdy w świetle francuskiego Kodeksu Etyki Lekarskiej medycyna nie może być traktowana jak jedna z gałęzi handlu. Poza tym, lekarz został oskarżony o dyskryminację osób z nadwagą. Dietetyk zasugerować miał stawianie gorszych ocen w szkole otyłym nastolatkom.
W lipcu ubiegłego roku słynny dietetyk został ukarany przez Naczelną Izbę Lekarską tygodniowym zakazem wykonywania zawodu i grzywną w wysokości 6000 euro. Okazało się, że wbrew wskazaniom medycznym stosował lek będący pochodną amfetaminy w celu zmniejszenia łaknienia i przyspieszenia odchudzania u pacjentów.
Wpływ diet wysokobiałkowych na nerki
Hiszpańscy badacze z Uniwersytetu w Granadzie przeprowadzili szereg eksperymentów, w których ocenili wpływ diet wysokobiałkowych, takich jak dieta Dukana, na zdrowie. Jak ogłosili w styczniu bieżącego roku, mogą one zwiększać ryzyko chorób nerek, w tym kamieni nerkowych. Dzieje się tak, ponieważ duża ilość białka w jadłospisie obniża poziom cytrynianu w organizmie, co uniemożliwia krystalizację soli wapniowych. Tymczasem wapń jest głównym składnikiem kamieni nerkowych. Co więcej, dieta białkowa zmniejsza pH i zwiększa poziom wapnia w moczu. To połączenie różnorodnych czynników przyczynia się do powstawania poważnych problemów nerkowych.
W związku z poczynionym odkryciem badacze sugerują, aby osoby stosujące dietę wysokobiałkową regularnie kontrolowały stan zdrowia. Jak dodaje dr Virginia Aparicio, ryzyko niektórych problemów można ograniczyć, spożywając dużą ilość owoców i warzyw.
Czym jest i skąd bierze się ketoza?
W diecie wysokobiałkowej i niskowęglowodanowej ok. 30-50% spożywanych kalorii pochodziło z białka. Tymczasem wiele organizacji, takich jak Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Chorób Serca czy Amerykańskie Stowarzyszenie Onkologiczne, podaje, że taka ilość białka w jadłospisie może być niebezpieczna dla człowieka. Po ograniczeniu spożycia węglowodanów do minimum, organizm przechodzi w inny stan metaboliczny, nazywany ketozą – zaczyna spalać własny tłuszcz, aby uzyskać konieczną do prawidłowego funkcjonowania energię. W normalnych warunkach w tym celu wykorzystywane są węglowodany, które dostarczają paliwa dla mózgu, serca i wielu innych organów.
Gdy dana osoba doświadcza ketozy, czuje się mniej głodna, w związku z czym zje mniej niż w normalnych warunkach. Zamiast węglowodanów, ciało spala tłuszcz, co rzekomo prowadzić ma do spadku wagi. Jednak podczas ketozy wytwarzane są substancje nazywane ketonami, które prowadzić mogą do niewydolności wielu organów, w tym nerek. Mogą one także powodować nudności i nieprzyjemny oddech. Ketozie zapobiec można, spożywając co najmniej 100 g węglowodanów dziennie.
Konsekwencje zdrowotne diety wysokobiałkowej
Jak powszechnie wiadomo, dieta wysokobiałkowa (składająca się głównie z czerwonego mięsa, nabiału i innych produktów bogatych w tłuszcz) powiązana jest z wysokim poziomem cholesterolu. Tymczasem szereg badań powiązał jego podniesione stężenie z większym ryzykiem chorób serca, udaru czy nowotworów.
W innych badaniach ujawniono, że dieta bogata w białko prowadzi do wydalania dużej ilości wapnia wraz z moczem. W dłuższym czasie proces ten przyczynić się może do rozwoju osteoporozy i kamieni nerkowych. Należy pamiętać, że szkodliwa dla kości jest jedynie dieta o zwiększonej zawartości białka kosztem węglowodanów roślinnych – nie dotyczy to diety zakładającej wyłącznie większą ilość protein.
Głównym powodem, dla którego niektóre diety zwiększają ryzyko problemów zdrowotnych jest fakt, że unikając pokarmów zawierających węglowodany, pozbawiamy się również znajdujących się w nich witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy. Niezwykle istotne jest, aby dostarczać organizmowi białka w formie diety bogatej w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. W ten sposób można nie tylko zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na proteiny, ale także w wyraźny sposób zmniejszyć ryzyko nowotworów.