Jak skutecznie schudnąć wiosną? - wywiad z ekspertem
Patrycja Karpińska
23 czerwca 2014, 08:24·6 minut czytania
Publikacja artykułu: 23 czerwca 2014, 08:24
Noworoczne postanowienie zrzucenia zbędnych kilogramów często odwlekamy aż do wiosny, czyli do momentu, gdy zza warstwy zimowych ubrań wyłaniają się skutki zimowego łakomstwa. Postanawiamy schudnąć szybko i skutecznie. Chociaż czasem nawet się to udaje, szybko tracimy motywację do odchudzania. I tak co roku. Chcesz, aby ta wiosna różniła się od poprzednich? Jak zadbać o szczupłą sylwetkę, radzi dietetyk Joanna Śledziona.
Reklama.
Czy istnieje uniwersalna dieta, dzięki której można szybko i skutecznie pozbyć się nadmiaru kilogramów?
Nie istnieje żadna uniwersalna dieta, dzięki której szybko i łatwo pozbędziemy się zbędnych kilogramów. Dietę powinniśmy traktować jako styl życia, a nie jak krótki okres, który zazwyczaj kojarzy nam się z zakazami i nakazami. Każda dieta pojmowana jako zdrowy styl życia uczy nas zdrowych nawyków żywieniowych. Tylko one raz na zawsze pomogą pozbyć się zbędnych kilogramów. Stosując dietę, ciągle myślimy o kaloriach, a powinniśmy o dostarczaniu mikro- i makroelementów, które zapewnią piękny wygląd skóry, włosów, paznokci, świetne samopoczucie i dużo energii, a spadek kilogramów nastąpi automatycznie.
Które wiosenne produkty dostarczą nam tych składników?
Pamiętajmy, aby przez cały rok nasza dieta obfita była w różnorodne produkty. Oczywiście wiosna, lato jest to ten okres, kiedy pojawiają się świeże owoce i warzywa, nasze krajowe. Warto wprowadzić je do naszego jadłospisu w dużej ilości. Należy pamiętać, że warzywa i owoce są największym bogactwem mikro- i makroelementów. Wpływają bardzo dobrze na wygląd całego naszego ciała, ale również na nasze samopoczucie.
A których produktów lepiej unikać?
W czasie stosowania diety (oczywiście mówimy tu o zdrowej diecie, czyli prowadzeniu zdrowego stylu życia) powinniśmy unikać produktów przetworzonych, zawierających dużą ilość barwników, substancji słodzących, soli, sztucznych przypraw. Jeśli mamy ochotę na słodkie, pozwólmy sobie na nie, ale wybierzmy np. ciasteczka owsiane, gorzką czekoladę. Mając świadomość, że możemy pozwolić sobie na słodkie rzeczy, nie będziemy po nie tak często sięgać. Pamiętajmy o prawidłowości „wszystko, co zakazane jest przez nas bardziej pożądane”. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.
Co z chlebem i ziemniakami? Czy one także należą do produktów zakazanych?
Chleb sam w sobie nie tuczy. Najlepiej sięgać po ten z ziarnami. Ważne, aby jeść go z umiarem, wyznaczyć sobie jedną porę, w której po niego sięgamy. Oczywiście to, z czym go jemy, ma duże znaczenie. Jeśli do pieczywa dodamy tłusty boczek i centymetr masła, to rzeczywiście jest to bomba kaloryczna. Jeśli natomiast posmarujemy go odrobiną masła, dodamy wędlinę, którą robiliśmy sami, i do tego dołożymy warzywa, to będzie to zdrowa kanapka. Tak samo jest z ziemniakami. Często zapominamy, że jest to warzywo. Ziemniaki są bardzo zdrowe, mają nawet więcej witaminy C od cytryny. Oczywiście w połączeniu z tłustym sosem stają się wysokokaloryczne, ale tak naprawdę jakiekolwiek warzywo połączone z tłustymi rzeczami staje się „bombą”.
Czy odchudzanie się bez konsultacji z dietetykiem lub lekarzem może przynieść zamierzony efekt?
Moim zdaniem bezpieczniej dla naszego organizmu będzie, jeśli pójdziemy do dietetyka. Jeśli decydujemy się na zmianę trybu życia, powinniśmy mieć świadomość, że nie chodzi tylko o zgubienie kilogramów, ale przede wszystkim o nasze zdrowie. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty.
Jak go znaleźć?
Nie polecam osób, które na pierwszej wizycie drukują nam zakres kalorii z tabelą informującą nas, co i w jakiej ilości powinniśmy jeść z precyzją co do grama. Wybierzmy specjalistę, który przedstawi nam podstawowe zasady racjonalnego odżywiania się, wytłumaczy, jak działa nasz organizm, ukierunkuje nas w sposobie żywienia, będzie kształtował w nas zdrowe nawyki i nie sprawi, że dieta będzie kojarzyła się jedynie z zakazami i nakazami.
Wiele osób odchudza się głównie wiosną, aby uzyskać szczupłą sylwetkę na lato, a jesienią wraca do wcześniejszych nawyków żywieniowych. Czy taka taktyka jest szkodliwa dla organizmu?
Jeśli są to tzw. diety marketingowe (białkowe, Kwaśniewskiego itp.), które w sposób nienaturalny przyśpieszają metabolizm, to zawsze. Każda dieta powinna opierać się na zdrowych nawykach żywieniowych, które do swojego życia wprowadzamy krok po kroku. Ww. diety nie zmienią naszych nawyków i w końcu będziemy musieli je przerwać, bo w mniejszym czy większym stopniu obciążą nasz organizm i ograniczą spożycie niektórych surowców. Po tak zakończonej kuracji, która zazwyczaj kojarzy nam się z samymi zakazami i nakazami, szybko i intensywnie wracamy do poprzednich nawyków żywieniowych. Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy zmiany wprowadzamy powoli, systematycznie, przyzwyczajamy się do nowych smaków, zaczynamy się nimi bawić, smakują nam. Tylko taki system diety nie spowoduje w przyszłości efektu jojo i będzie bezpieczny dla naszego organizmu.
Co z osobami, które dużo pracują i nie mają czasu na przygotowywanie czasochłonnych posiłków?
Niezależnie od rodzaju pracy powinniśmy się odżywiać regularnie, dobierać surowce w taki sposób, aby dostarczały nam energii i niezbędnych mikro- i makroelementów. Zdrowe posiłki nie muszą być pracochłonne. Jest wiele blogów ze zdrową żywnością, które zawierają szybkie i łatwe przepisy, często nawet tańsze od tych niezdrowych. Na samym początku problemem nie jest brak czasu, ale jego organizacja. Nagle pamiętać musimy o zakupie rzeczy, których nigdy nie kupowaliśmy, nie wiemy, gdzie leżą w sklepie, podczas gotowania nie wiemy, jak się zachowuje dany surowiec, jak smakuje z innym itp. Aby nie było to kłopotliwe, zmiany wprowadzamy powoli, tak aby podstawą były smaki, które lubimy. Dzięki temu już nigdy nie wrócimy do starych złych nawyków. Bo po co tu wracać, skoro lubimy zdrowy styl życia, czujemy, że mamy więcej energii, to, co jemy nam smakuje, nie mamy wzdęć, nie czujemy się ociężale, a wygląd ciała się poprawił.
Czy warto wzbogacać dietę suplementami?
Suplementy diety powinniśmy brać tylko wtedy, kiedy jest wyraźne na to zapotrzebowanie i najczęściej z polecenia lekarza.
A co z suplementami przyspieszającymi odchudzanie i zmniejszającymi apetyt?
Nie istnieją suplementy zmniejszające apetyt. Wszelkie tego typu produkty to zwyczajne używki, które hamują łaknienie. Środki te upośledzają metabolizm. Działają świetnie, dopóki je przyjmujemy, a w chwili odstawienia problemy mogą się nasilić. Po dłuższym stosowaniu najczęściej pojawiają się problemy ze spadkiem wagi, problemy z wypróżnianiem, z zatrzymywaniem wody w organizmie. Należy pamiętać, że nie wszystko to, co słyszymy w mediach jest prawdą – w większości jest to marketing. Z uwagi na obecny trend zdrowej żywności, na czasie są wszelkie suplementy wspomagające. Kupujemy je i zażywamy w niewiarygodnie dużych ilościach. Pamiętajmy, że jeśli możemy dostać coś bezpośrednio od natury, sięgajmy po to, a nie zastępujmy środkami, które kuszą pięknymi opakowaniami.
Jak więc zmniejszyć apetyt w naturalny sposób?
Kiedy pojawi się głód, powinniśmy się zastanowić nad tym, czy nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana. Uczucie głodu to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak i czegoś nam brakuje. Żaden z nas nie jest przysłowiowym obżartuchem. Nie mamy problemu z apetytem, a jedynie ze złym sposobem odżywiania się, czego konsekwencją jest nadmierny apetyt, który prowadzi do zbędnych kilogramów. Jedynym naturalnym sposobem na poskromienie naszego apetytu jest odpowiednie racjonalne odżywianie się, które w 100% pokryje nasze zapotrzebowanie energetyczne.
Odchudzanie to nie tylko dieta, ale także ćwiczenia. Która aktywność fizyczna przynosi najlepsze efekty?
Nie istnieje określony zestaw ćwiczeń ani ilość godzin, jakie musimy dziennie poświęcić na trening, aby uzyskać piękną sylwetkę. Każdy z nas jest inny, dysponuje innym czasem, pracuje w innym charakterze. Najważniejsze jest, aby aktywność fizyczna była obecna w naszym życiu, była systematyczna, sprawiała nam radość i frajdę. Należy ją dopasować do naszych predyspozycji i charakteru, a także czasu wolnego, jakim dysponujemy. Młoda mama nie zostawi niemowlaka i nie pójdzie na trening, gdyż idealnie byłoby, gdyby akurat odbył się w czasie karmienia. Jeżeli zaproponujemy jej ćwiczenia w domu, w czasie kiedy maluch śpi, stanie się to dla niej dodatkową zachętą.
Jak rozpocząć odchudzanie, aby nie stracić motywacji?
Zmianę trybu życia powinniśmy rozpocząć powoli, małymi krokami. Aby zmiany się przyjęły, należy skupić się na elementach znanych, które lubimy i które dobrze nam się kojarzą, a następnie wprowadzać kolejne, nowe. Wprowadzając zmiany w żywieniu, należy pamiętać o przygotowywaniu potraw na bazie smaków, które lubimy. Będzie nam łatwiej zaprzyjaźnić się z nowymi potrawami. Bawmy się smakami i surowcami, które na co dzień pomijaliśmy, a które są zdrowe. Kolejną zasadą jest to, aby nasza nowa droga życia nie opierała się na zakazach i nakazach. Jeśli mamy skłonności do słodyczy, wyznaczmy sobie jedną porę, kiedy po nie sięgamy. W ramach naszego nawrócenia niech to będą słodycze mniej przetworzone, typu ciasteczka owsiane, czekolada gorzka itp. Pamiętajmy: wszystko jest dozwolone, ale z umiarem. Na początku drogi najlepiej udać się do dietetyka, który przedstawi nam kierunek, czyli co powinny zawierać posiłki, jak powinny być przygotowywane itp. Unikajmy liczenia kalorii i ważenia każdego posiłku, nie wpadajmy w paranoję. Chcemy się dobrze i zdrowo odżywiać, ale istotne jest, aby sprawiało nam to radość. Nasz organizm sam określi, ile chce jeść i po jakie warzywo, owoc, mięso sięgać. Wystarczy, że się w niego wsłuchamy. Ważne, aby posiłki były regularne, urozmaicone i zdrowo przyrządzone.
Jaka jest więc najprostsza metoda na zachowanie szczupłej sylwetki przez cały rok, a nie tylko wiosną czy latem?
Najprostsza metoda? Zdrowy styl życia – racjonalne żywienie połączone z aktywnością fizyczną w każdej formie.