Polscy żeglarze chcą pobić rekord świata. Popłyną żaglówką pod biegun północy

Żaglówką pod biegun północy? Polacy na "Barlovento II" chcą pobić rekord świata.
Żaglówką pod biegun północy? Polacy na "Barlovento II" chcą pobić rekord świata. Fot. Shutterstock
Z portu w Gdyni wyruszył "Barlovento II", na pokładzie którego znajduje się ponad sześćdziesięciu żeglarzy. Podróż "Lodowe krainy 2014" ma trwać 131 dni. Cel: minąć 82 stopień 19 min. szerokości geograficznej północnej i pobić tym samym rekord świata, należący do załogi rosyjskiego jachtu "Piotr Pierwszy" z 2012 roku.

Polska załoga chce poprawić swój wynik z 2013 roku, kiedy ekipa Sekstant Expedition Team na tym samym jachcie osiągnęła szerokość geograficzną 82 st. 10, 5 min. Wówczas do rekordu świata zabrakło 8 mil. To nadal polski rekord w historii żeglarstwa.

Pomimo, że do celu zostało tak niewiele żeglarze postanowili wówczas, że ryzyko jest zbyt duże. – Dostaliśmy informację, że nadchodzi sztorm i mogłoby się zrobić niebezpiecznie, a bezpieczeństwo przede wszystkim – mówił w rozmowie z rmf24.pl pomysłodawca i organizator wyprawy kapitan Maciej Sodkiewicz.

Tegoroczna wyprawa zakłada trasę przez Islandię, wyspę Jan Mayen na Morzu Grenlandzkim, wschodnie wybrzeże Grenlandii, Spitsbergen i wyspy archipelagu Svalbard, Wyspę Niedźwiedzią oraz wybrzeża Norwegii. Do upragnionego rekordu polskich żeglarzy przyczynić się ma "mały pancernik" Barlovento II". Łódź została wzmocniony i ocieplona. Jej długość wynosi 15,9 m, szerokości 4,37 m, a poziom zanurzenia to 2,5 m. Waży ponad 30 ton. Powierzchnia żagla wynosi 100 m kw.


Źródło: rmf24.pl
Trwa ładowanie komentarzy...