Polacy wypijają 95 l kawy rocznie - to jeden z najwyższych wyników na świecie
Patrycja Karpińska
15 września 2014, 17:13·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 września 2014, 17:13
Kawę spożywa 90% dorosłych Polaków. Na typowego Kowalskiego przypada ok. 95 l kawy rocznie, co plasuje nas na 11 miejscu na świecie. Jaką kawę preferuje statystyczny Polak i jak napój wpływa na zdrowie?
Reklama.
Polacy stawiają na kawę premium
Najwięcej kawy wypija się w Brazylii, USA i Niemczech, gdzie typowy mieszkaniec zaparza ok. 10 kg ziaren. Wysoko na liście kawoszy plasuje się także Skandynawia z wynikiem 15 kg. Chociaż spożycie kawy w należących do niej państwach jest niższe niż w innych regionach świata, preferują oni mocniejszy napar. W Polsce spożywa się średnio 3 kg kawy rocznie na mieszkańca, jednak biorąc pod uwagę cały kraj, znajdujemy się na 11 miejscu na świecie – mówi Joanna Turczyk z firmy Nespresso.
Jak się okazuje, coraz chętniej sięgamy po kawę premium oraz wyposażamy się w ekspresy do kawy. Rosnąca sprzedaż jakościowej kawy związana jest z panującą w Polsce modą na zdrowe żywienie. Jeżeli chodzi o rynek kawy, obecnie najszybciej rozwija się segment kawy porcjowanej. Jest to wygodne rozwiązanie, pozwalające na zaparzenie jakościowej kawy w zaciszu domowym.
Korzyści niesione przez kawę
Kawie od dawna przypisuje się szereg niepożądanych działań – od hamowania wzrostu po nowotwory i choroby serca. Tymczasem z ostatniego badania wynika, że napój ten może nie być tak szkodliwy, jak się przypuszcza. W analizie tej nie odnotowano związku pomiędzy spożyciem kawy i zwiększonym ryzykiem nowotworów oraz chorób serca. Wręcz przeciwnie, wiele badań ukazuje, że napój przyczynia się do obniżonego ryzyka śmierci z dowolnej przyczyny oraz w wyniku problemów kardiologicznych. Jednak wyniki te nie odnoszą się do młodych osób spożywających duże ilości kawy.
Skąd taka rozbieżność? Otóż poprzednie badania nie zawsze brały pod uwagę fakt, że czynniki, takie jak palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej, mogą być powszechniejsze wśród osób lubujących się w kawie. Późniejsze analizy ukazały, że kawa może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, a także poprawiać funkcje kognitywne i zmniejszać ryzyko depresji.
Amerykańscy badacze zauważyli, że poprzez zwiększanie poziomu białka, odpowiedzialnego za kontrolowanie funkcji biologicznych hormonów płciowych (estrogenu i testosteronu), które odgrywają znaczną rolę w rozwoju cukrzycy typu II, kawa może zapobiegać schorzeniu. W innym badaniu, w których udział wzięło 7.269 uczestników, specjaliści doszli do podobnego wniosku. Okazało się, że osoby, które zwiększyły spożycie kawy o więcej niż jedną filiżankę dziennie, wykazywały o 11% niższe ryzyko cukrzycy typu II w późniejszym życiu niż badani, którzy spożywali normalne ilości napoju.
W jednym z badań odkryto również, że spożywanie dużej ilości kawy i kofeiny związane jest z mniejszym ryzykiem choroby Parkinsona. Co więcej, zauważono, że kofeina może pomóc w kontrolowaniu ruchów wśród pacjentów.
Tymczasem badacze włoscy stwierdzili, że kawa zmniejszać może ryzyko raka wątroby o ok. 40%. W przypadku 3 filiżanek dziennie, ryzyko to spada o ponad 50%. Badanie to potwierdza, że kawa sprzyja zdrowiu, a w szczególności wątrobie. Regularne spożywanie napoju pozwala zapobiegać pierwotnemu stwardniającemu zapaleniu dróg żółciowych - rzadkiej chorobie autoimmunologicznej, oraz marskości wątroby wśród osób pijących alkohol.
Ryzyko związane z piciem kawy
Z drugiej strony, wysokie spożycie kawy niefiltrowanej powiązane zostało ze wzrostem poziomu cholesterolu we krwi. Inne badania dowiodły, że powyżej 2 filiżanek kawy dziennie może zwiększać ryzyko chorób serca u osób z dość powszechną mutacją genetyczną, która prowadzi do spowolnionego rozkładu kawy w organizmie. Okazuje się więc, że to, jak szybko metabolizujemy kawę, wpływa na nasze zdrowie.
Jeżeli chodzi o właściwości kawy, bez dodatków nie jest ona kalorycznym napojem. Jednak po dodaniu do filiżanki cukru i mleka, jej wartość odżywcza rośnie. Poza tym, spożywanie nadmiernej ilości kawy prowadzić może do objawów niepokoju u zdrowych osób. Picie tego napoju powiązano także z symptomami depresji. Na koniec, jak dowodzą specjaliści z Uniwersytetu w Newadzie, kobiety regularnie spożywające kawę mają mniejszą szansę na ciążę.