Jan Vincent Rostowski będzie szefem MSZ

Jan Vincent Rostowski będzie szefem MSZ.
Jan Vincent Rostowski będzie szefem MSZ. Fot. Sławomir KAmiński / Agencja Gazeta
Jak dowiedziało się naTemat, były minister finansów Jan Vincent Rostowski jest najpewniejszym kandydatem do objęcia w nowym rządzie teki Ministra Spraw Zagranicznych. Do resortu spraw zagranicznych może trafić także obecny minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, który dostał propozycję zostania wiceministrem.

Według najnowszych nieoficjalnych informacji, dotychczasowy szef MSZ Radosław Sikorski może zostać marszałkiem Sejmu. W resorcie zastąpić go ma Rostowski.

Czy sprawdzi się jako szef naszej dyplomacji? Były minister finansów spędził dzieciństwo w brytyjskich placówkach dyplomatycznych m.in. w Kenii, Mauritiusie i na Seszelach. Jego ojciec, Roman Rostowski był sekretarzem i tłumaczem Tomasza Arciszewskiego, premiera rządu polskiego na uchodźstwie. Rostowski ma drugie obywatelstwo brytyjskie i dobrze porusza się po europejskich salonach. Jest też świetnie znany w świecie ekonomistów.

Przyjdzie mu współpracować z Rafałem Trzaskowskim, który ma zastąpić w MSZ odchodzącego do Brukseli razem z Donaldem Tuskiem Piotra Serafina. Trzaskowski prawdopodobnie zostanie też w miejsce Serafina pełnomocnikiem premiera ds. koordynacji udziału Prezesa Rady Ministrów w spotkaniach Rady Europejskiej.

Trzaskowski dobrze zna się na tematyce europejskiej. W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim, a w 2009 roku został europarlamentarzystą. Od czasu ostatniej rekonstrukcji rządu pełni funkcję ministra administracji i cyfryzacji.
Trwa ładowanie komentarzy...