Premiera filmu o Edwardzie Snowdenie. Materiał montowano w Berlinie w obawie przed służbami USA

Premiera filmu o Edwardzie Snowdenie. Materiał montowano w Berlinie w obawie przed służbami USA
Premiera filmu o Edwardzie Snowdenie. Materiał montowano w Berlinie w obawie przed służbami USA Fot. screen youtube
Na Nowojorskim Festiwalu Filmowym pokazano dokument "Citizenfour", który opowiada historię Snowdena, byłego pracownika Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA. który przedstawił światu dowodu na potężną inwigilację amerykańskich służb. On sam ukrywa się w Rosji, gdzie otrzymał czasowe prawo pobytu, a jego rodacy ścigają go listem gończym.

„Citizenfour” został nakręcony przez dziennikarkę Laurę Poitras, która wraz z Glennem Greenwaldem, spotkała się z Snowdenem jeszcze zanim ukrył się on w Rosji. Były pracownik NSA uciekł ze Stanów Zjednoczonych po tym jak w 2013 r. opublikował tysiące poufnych dokumentów amerykańskich służb wywiadowczych.

Film, który miał swoją premierę w piątek na Nowojorskim Festiwalu Filmowym, opowiada nie tylko jego historię, ale również pokazuje jego obecne życie na wygnaniu. W dokumencie pojawia się również jego partnerka Lindsay Mills, która miała przyjechała do Moskwy w lipcu tego roku.
To Snowden miał się pierwszy skontaktować z dziennikarką przyjmując właśnie imię "Citizen Four". Poitras po 11 września 2001 r. badała temat inwigilacji i pracowała nad filmem dokumentalnym poruszającym ten problem. Po spotkaniu w Hongkongu postanowiła, że skupi się na historii Snowdena. Agencja AP podaje, że materiał filmowy był montowany w Berlinie w obawie przed jego skonfiskowaniem przez amerykańskie służby.

Były pracownik NSA ma obecnie trzyletni zezwolenie na pobyt w Rosji. Przez władze USA jest ścigany listem gończym. Podkreśla, że nie wróci do ojczyzny ponieważ nie otrzymał od amerykańskich władz gwarancji publicznego procesu z udziałem przysięgłych. Snowden zaapelował także do internautów, aby dla własnego bezpieczeństwa nie korzystali z serwisów, które nie oferują szyfrowania danych.


Źródło: mashable.com
Trwa ładowanie komentarzy...