Uwaga weganie i wegetarianie: naukowcy ogłosili, że rośliny czują, kiedy są zjadane
Bartosz Świderski
26 października 2014, 15:08·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 26 października 2014, 15:08
Kto by się spodziewał - rośliny wyczuwają, kiedy są zjadane i... mogą nawet próbować się przed tym bronić. Produkując na przykład łagodne toksyny, wydzielane na liściach, by odstraszyć drapieżniki.
Reklama.
Nie od dziś wiadomo, że rośliny czują, a także posiadają swojego rodzaju "inteligencję". Jak się okazuje w badaniach naukowców Uniwersytetu w Missouri, rośliny potrafią też dość skutecznie wyczuwać zagrożenie, czyli drapieżniki pragnące je pożreć. Sprawdzono to na rzodkiewniku pospolitym, powszechnie stosowanym w eksperymentach.
"Czucie" roślin sprawdzono poprzez bardzo dokładne nagranie dźwięków i wibracji, jakie towarzyszą zjadaniu liści rzodkiewnika przez gąsienicę. Założono, że roślina może w jakiś sposób odbierać wibracje tworzone przez gąsienicę. Do tego dodano symulowane, "naturalne" wibracje, z jakimi może spotykać się roślina, np. wiejącego wiatru.
Według naukowców rezultat był taki, że rzodkiewnik, gdy był zjadany, wydalał na liściach łagodne toksyny - oleje musztardowe. Mają one, według badaczy, odstraszać drapieżniki. Co więcej, roślina wydzielała dodatkowe toksyny, gdy czuła wibracje "pożerania" przez gąsienicę. Jednocześnie nie było reakcji, gdy naukowcy stymulowali roślinę innymi wibracjami.
Jak zaznaczają naukowcy, to jeden z pierwszych kroków do odkrycia, co dokładnie mogą czuć rośliny.