Co wspólnego mają palenie i ryzyko popełnienia samobójstwa?
Anna Zwolińska
15 grudnia 2014, 10:52·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 grudnia 2014, 10:52
Od 2009 roku liczba przypadków śmierci samobójczej w Stanach Zjednoczonych była wyższa niż śmierci z powodu wypadków motocyklowych, wzrosła też ilość Amerykanów w średnim wieku, którzy odbierali sobie życie. Takie statystyki wywołały niepokój wśród przedstawicieli służby zdrowia, którzy postanowili dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Wcześniejsze analizy pokazały, że palacze częściej popełniają samobójstwo, w porównaniu z osobami, które nie palą. Jednakże nowe badania sugerują, że samo palenie papierosów może zwiększać ryzyko samobójstwa. Co więcej, tam gdzie zostały wprowadzone prawa ograniczające palenie, wskaźnik samobójstw również zmalał.
Reklama.
Czy palenie papierosów może prowadzić do samobójczej śmierci?
Kolejne stany w USA zaczęły zwiększać podatki na papierosy, a wyższe podatki i bardziej restrykcyjne prawa to dobrze znane sposoby na ograniczenie liczby palących. W tych stanach, gdzie prawo było bardziej restrykcyjne, wskaźnik palaczy był mniejszy. W związku z tym naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy zmieniły się tam wskaźniki samobójstw.
Na początku eksperymentu dr Richard A. Grucza z oddziału psychiatrii zgromadził potrzebne dane. Każdy przypadek śmierci jest odnotowywany w bazie danych. Grucza i zespół badaczy odnaleźli w niej przypadki samobójstw i sprawdzali, czy zmarłe osoby paliły. Następnie sprawdzano, gdzie doszło do samobójstwa i jaka była polityka nikotynowa tego stanu. Z pomocą analizy statystycznej, naukowcy porównali wskaźnik samobójstw w stanach z bardziej restrykcyjnym prawem ze stanami z większą swobodą w tym względzie i niższymi podatkami od papierosów.
Analiza pokazała, że każdy dolar więcej podatku od papierosów to dziesięcioprocentowy spadek ryzyka samobójstwa. Zakaz palenia w budynkach także związany był z mniejszym ryzykiem.
W latach 1990–2004 średni wskaźnik śmierci samobójczej rocznie wynosił około 14 przypadków na 100 000. W tym czasie tam, gdzie wprowadzono agresywną kontrolę przemysłu tytoniowego, wskaźnik samobójstw zmalał w porównaniu ze średnią krajową. Zespół stwierdził również, że sytuacja jest wręcz przeciwna w stanach z niższym opodatkowaniem papierosów i luźniejszymi prawami dotyczącymi palenia w miejscach publicznych. Wskaźnik samobójstw wzrósł o 6 proc. w porównaniu ze średnią krajową w tym samym okresie czasu.
Autorzy badań podkreślają, że należy bliżej przyjrzeć się skutkom palenia i nikotyny, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Możliwe, że palenie wpływa na depresję lub zwiększa uzależnienie od innych substancji. Naukowcy nie są pewni, jak palenie powoduje te efekty, ale liczby pokazują wyraźną tendencję.
Grucza wyjaśnia, że wiele stanów wciąż ma niskie podatki od papierosów, a inne nie wprowadziły w życie zakazu palenia w miejscach publicznych. Przewiduje on też, że po podniesieniu podatków i wprowadzeniu zakazu, wskaźnik samobójstw najprawdopodobniej zmaleje.
Naukowcy martwią się o nowe restrykcje dotyczące palenia w miejscach publicznych, które nie biorą pod uwagę e-papierosów. Nikotyna to przekonujący czynnik wyjaśniający powiązanie pomiędzy paleniem a ryzykiem samobójstwa. Podobnie jak w przypadku innych narkotyków, długotrwałe stosowanie może doprowadzić do depresji i stanów lękowych, co pomaga wyjaśnić powiązanie z samobójstwami.
Jak rzucić palenie?
1. Stwórz listę rzeczy, które będą trudne w rzuceniu palenia. Zrób to dokładnie, nawet jeśli lista jest długa i zniechęcająca. Następnie obok każdego punktu wypisz jedną lub więcej opcji pokonania danej przeszkody. Im więcej wyzwań przewidzisz oraz ich możliwych rozwiązań, tym większa szansa na sukces.
2. Przestań kupować kartony papierosów, zanim rzucisz. Zamiast tego kupuj tylko paczkę i noś przy sobie 2–3 papierosy. W pewnych sytuacjach nie zawsze będziesz mieć ze sobą papierosy, co powoli przyzwyczai cię do mniejszej ich ilości.
3. Rzuć, kiedy będziesz w dobrym nastroju. Badania pokazują, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo rzucenia palenia, jeżeli jest się zdołowanym lub zestresowanym.
4. Pieniądze, które oszczędzasz na rzuceniu palenia, wkładaj do dużego szklanego słoika – w ten sposób przekonasz się naocznie, ile wydajesz na papierosy. Przeznacz te oszczędności na coś, o czym marzysz, np. bilet lotniczy do ciepłych krajów.
5. Znajdź zdrową przekąskę. Zamiast palić papierosy, próbuj jeść nasiona słonecznika, orzechy, marchewkę czy żuć gumę. W ten sposób zajmiesz dłonie i usta w chwilach, kiedy przeważnie sięgasz po papierosa.