Dlaczego gotowanie pomaga leczącym się na depresję?

http://pixabay.com/pl/papryka-czerwony-s%C5%82odka-papryka-569070/ CC0 1.0
Według najnowszego raportu The Wall Street Journal gotowanie lub pieczenie może wspomagać terapię osób cierpiących na depresję. Wyjaśnia to najnowszy trend wśród klinik, które oferują pacjentom zajęcia z gotowania.

Gotowanie a samopoczucie

Obecnie wiele osób szuka w kuchni rozwiązania swoich problemów i chwilowego odpoczynku od rzeczywistości (przeczytaj więcej o jedzeniu, które poprawia nastrój: http://portal.abczdrowie.pl/jedzenie-ktore-poprawia-nastroj). Dowodem są kolejne książki kucharskie, w których autorzy przedstawiają nie tylko przepisy na ciasta czy dania główne, ale też swoją walkę z depresją i to, jak gotowanie pomogło im w walce z chorobą.

Istnieją dwa główne powody dla łączenia umiejętności w kuchni z terapią. Po pierwsze, pacjenci dowiadują się, jak gotować zdrowe potrawy. Depresja i inne zaburzenia nastroju często powodują przyrost wagi, dlatego profesjonaliści przygotowują zdrowe przepisy na zajęciach z gotowania, które są narzędziem pomocnym w leczeniu.

Po drugie, proces gotowania to dla osób chorych sposób na skupienie się na czymś pozytywnym. Gotowanie ogranicza negatywne myślenie, zwiększa pewność siebie oraz sprawia, że pacjenci spędzają czas z innymi. Jedną z klinik oferujących zajęcia z gotowania jest Newport Academy w Bethlehem, Conn. Nastolatki uczą się gotować, co pomaga w leczeniu chorób psychicznych i nadużywania środków odurzających. Prowadzący zajęcia szef kuchni uczy młodych pacjentów zdrowszych wersji ich ulubionych potraw oraz jak prawidłowo kroić i siekać warzywa.


Gotowanie nie musi pomagać jedynie nastolatkom w klinikach – samo w sobie ma działanie terapeutyczne. Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób opublikowało niedawno dane, które świadczą o tym, że rodzice gotujący w domu wspólnie z dziećmi wpajają im zdrowe nawyki i zachowania, co zmniejsza ryzyko otyłości u dziecka (sprawdź, jaka dieta może poprawić nam humor: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-ktora-poprawia-humor-i-zwieksza-energie). Wygląda na to, że kuchenne obowiązki mogą mieć wiele zalet, nie tylko dla osób leczących się na depresję.

Dla pacjentów szczególnie pomocne jest gotowanie i pieczenie, ponieważ skupia ich uwagę na czymś konkretnym na kilka godzin. Skupienie na zajęciu wykonywanym rękoma sprawia, że korzystamy ze wszystkich zmysłów, a co za tym idzie negatywne myśli schodzą na dalszy plan. Co więcej, zdobywamy pewność siebie, zadowolenie z zakończonego zadania i dzielenia się wynikami z innymi.

Psycholodzy twierdzą, że gotowanie i pieczenie zbliżone są do rodzaju terapii nazywanej aktywizacją behawioralną. Objawy depresji łagodzone są przez zwiększenie zachowań pozytywnych, skupiających się na osiągnięciu celu i zmniejszeniem prokrastynacji i pasywności.

Jeżeli dana aktywność jest satysfakcjonująca i daje pacjentowi uczucie spełnienia i przyjemności, a nawet możliwość uszczęśliwienia innej osoby, to może poprawiać samopoczucie. Niewiele jest badań klinicznych skupiających się na wpływie leczniczym gotowania, ale terapeuci są zdania, że dzięki zajęciom pacjenci zachowują codzienną zdolność do życia i pracy.

Badania przeprowadzone przez British Journal of Occupational Therapy w 2004 roku pokazały, że zajęcia z pieczenia poprawiały pewność siebie, zwiększały zdolność koncentracji i oferowały poczucie osiągnięcia jakiegoś celu pacjentom leczonym w klinikach zdrowia psychicznego. Pacjenci wzięli udział w średnio 2 zajęciach, a następnie została oceniona ich reakcja.

Czasami skutkiem ubocznym terapii skupiającej się na gotowaniu może być przybieranie na wadze i właśnie ze względu na to specjaliści zalecają stosowanie zdrowych przepisów i kontrolowanie spożywanych porcji. Jest to niezwykle ważne, nie tylko ze względu na ryzyko otyłości, ale również w związku z tym, że wiele leków stosowanych w depresji może powodować przybieranie na wadze.

Co więcej, dzielenie się ugotowanymi przysmakami wzmacnia siłę terapii. Wiele osób cierpiących z powodu chorób psychicznych czuje społeczne odizolowanie, dlatego okazja do przebywania w gronie znajomych pomaga poprawić umiejętności towarzyskie oraz pewność siebie. Przygotowywanie i dzielenie się posiłkiem jest istotną sprawą dla ludzi, i stąd wywodzą się możliwości lecznicze tej czynności.
Trwa ładowanie komentarzy...