Dlaczego alkohol przed snem to nie najlepszy pomysł?
Anna Zwolińska
27 lutego 2015, 12:39·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 lutego 2015, 12:39
Zdrowszy sen jest w zasięgu ręki – wystarczy zrezygnować z wieczornego drinka. Jak pokazują badania przeprowadzone na University of Missouri School of Medicine, alkohol może pomagać zasnąć, ale jest również potencjalną przyczyną przebudzenia się w środku nocy lub wcześnie rano.
Reklama.
Dlaczego alkohol zakłóca sen?
Alkohol może zaburzyć równowagę w systemie snu i budzenia się w mózgu, czego wynikiem jest wczesne przebudzenie się po imprezie zakrapianej alkoholem. Autorzy badań twierdzą, że osoby cierpiące na bezsenność i inne zaburzenia snu powinny unikać alkoholu i skonsultować się z lekarzem w sprawie strategii zdrowego snu.
Statystyki podają, że około 20 proc. dorosłych używa alkoholu jako środka nasennego. „Kiedyś powszechnie uważało się, że alkohol ma pozytywny wpływ na sen poprzez zmianę rytmu okołodobowego” – twierdzi doktor Mahesh M. Thakkar, kierownik badań na University of Missouri School of Medicine’s Department of Neurology. „Jednakże odkryliśmy, że tak naprawdę alkohol wpływa na sen poprzez homeostazę organizmu – wbudowany mechanizm w mózgu, który reguluje senność i pobudzenie” – dodaje.
Ludzie mają specjalny system równowagi, który reguluje potrzebę snu. Jeśli pacjenci mało śpią, ich organizm zaczyna wytwarzać substancję nazywaną adenozyną, która zwiększa potrzebę snu. Z kolei, jeśli pacjent chodzi spać wcześnie, organizm sprawi, że wcześniej się obudzi.
Alkohol zmienia ten system równowagi w organizmie, np. może sprawić, że pacjenci kładą się spać i przez pierwszą część nocy śpią bez problemu. Jednak ze względu na zaburzenie mechanizmu równowagi snu w mózgu, pacjenci budzą się za wcześnie. Poza tym w wyniku zaburzonej równowagi osoby uzależnione od alkoholu i zrywające z nałogiem mogą zacząć cierpieć na bezsenność (poznaj sposoby na bezsenność: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-bezsennosc).
Poprzednie badania pokazały, że nawet pojedyncza dawka alkoholu sprawia, że pacjenci szybciej zasypiają, jednak sama długość snu zostaje skrócona. Thakkar podkreśla, że biorąc pod uwagę statystyki, które mówią, że 20 proc. osób spożywa alkohol przed snem, ważne jest, aby zrozumieć interakcję pomiędzy obydwoma czynnikami. Jeżeli masz problemy ze snem, nie pij alkoholu, a skonsultuj się z lekarzem, aby określić, jakie czynniki sprawiają, że nie możesz zasnąć (dowiedz się, jakie są sposoby na lepszy sen: https://portal.abczdrowie.pl/10-sposobow-na-lepszy-sen).
Mity związane ze snem
1. Każdy potrzebuje 8 godzin snu. Tak naprawdę to, co jest dobre dla ciebie, nie musi sprawdzić się w przypadku sąsiada. Według specjalistów sen jest genetycznie determinowany – niektórzy potrzebują nieco więcej lub mniej niż 8 godzin.
2. Im więcej snu, tym lepiej. Ciężko w to uwierzyć, ale można spać zbyt długo. Podobnie jak osoby śpiące mniej niż 6 godzin dziennie, tak samo osoby śpiące ponad 9-10 godzin mogą borykać się z problemami zdrowotnymi.
3. Nawet jeśli w tygodniu nie dosypiasz, możesz to nadrobić, odsypiając w weekendy. Spanie po kilka godzin przez cały tydzień, a następnie odespanie w sobotę sprawi, że krótkotrwały wpływ braków snu szybko zniknie. Jednak długofalowe konsekwencje mogą być niebezpieczne. Poza tym odsypianie w weekend sprawi, że w niedzielę wieczorem ciężko będzie ci zasnąć, a co za tym idzie wstać rano w poniedziałek do pracy – co znowu rozpocznie cykl niedosypiania.
4. Oglądanie telewizji to dobry sposób na relaks przed snem. Istnieje różnica pomiędzy relaksem a rozproszeniem. Kiedy się relaksujesz, oddech i bicie serca zwalniają, mięśnie rozluźniają się, a myśli są spokojniejsze – nic takiego nie dzieje się podczas oglądania telewizji. Według specjalistów powinniśmy wyłączyć wszelkie emitujące niebieskie światło urządzenia na godzinę przed snem. Z drugiej strony czytanie może pomóc w zasypianiu – jednak musi to być papierowa książka bądź niepodświetlany czytnik e-booków, a nie tablet czy komputer.
5. Sypialnia powinna być ciepła i przytulna. Chęć zawinięcia się w mnóstwo kołder i koców jest zrozumiała, jednak chłodniejsze środowisko jest lepsze dla snu. Ze względu na zmiany temperatury ciała w przygotowaniach do zasypiania, wszystko, co podnosi temperaturę, sprawia, że gorzej nam się śpi.