10 Polaków, których warto śledzić. To oni prowokują, inspirują i zmuszają do myślenia

Ranking 10 osób, które mają na nas wpływ. Zmuszają do refleksji, mogą być wzorem.
Ranking 10 osób, które mają na nas wpływ. Zmuszają do refleksji, mogą być wzorem. Agencja Gazeta/ Adam Stępień, Małgorzata Kujawka, Łukasz Głowala, Mieczysław Michalak
Prowokują, inspirują, zmuszają do myślenia. Nakręcają w pozytywny sposób – W telewizji, prasie, internecie. Łączy ich jedno – wychodzą przed szereg, choć wszyscy są z zupełnie innych światów. Oto 10 Polaków, którzy nadają codzienności rytm. Warto za nim podążać, a ich samych śledzić.

Krystyna Janda
To jedna z najpopularniejszych aktorek w Polsce. Znają ją wszyscy, młodzi i starzy. Od 1973 roku wystąpiła w ponad 60 filmach, jest reżyserką, scenarzystką i pisarką. Jej głównym polem działania jest teatr. W 2004 roku wraz z mężem Edwardem Kłosińskim i córką Marią Seweryn założyła Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Rok później powstał jeden z najpopularniejszych teatrów w Polsce - Teatr Polonia, a pięć lat później Och -Teatr. Fundacja współpracuje z organizacjami pomagającymi chorym dzieciom, sierotom i osobom starszym. Janda zaprasza ich na spektakle.

Prowadzi profil na Facebooku, który obserwuje 145 tysięcy użytkowników. Umieszcza na nim anegdoty ze swojego życia i swoich kolegów po fachu, opisuje działania w zakresie promocji polskiej kultury. Trochę roztrzepana, rozemocjonowana, oburza się na czym świat stoi, zachwyca się jego pięknem. Jej wpisy poruszają czytelników i zmuszają ich do dyskusji. Wielokrotnie nagradzana i odznaczana za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury. Prowadzi bloga w naTemat.pl

Mariusz Szczygieł
Baczny obserwator, od prawie 30 lat związany z dziennikarstwem. Uczeń Hanny Krall. Od 2010 roku członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu i wykładowca w Polskiej Szkole Reportażu. Jego najpopularniejszą książką jest „Gottland” - zbiór reportaży zawierających historie znanych Czechów, szkic czeskiej mentalności i zbiór absurdów. Stworzył „Antologię polskiego reportażu XX wieku.”


Oprócz reportaży, od których obecnie odpoczywa, pisze felietony dla „Dużego Formatu” , w których opisuje podsłuchane rozmowy, zastanawia się nad motywami ludzkich poczynań, demaskuje ludzkie słabości. Rok temu został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, finalista Nike, zdobywca Grand Press z 2013 roku. Swoimi tekstami zmusza czytelników do refleksji, pomaga im zrozumieć świat. Od 2012 wraz z Wojciechem Tochmanem współtworzą Faktyczny Dom Kultury, gdzie – tak jak w warszawskiej kawiarni „Wrzenie Świata” – organizują spotkania autorskie i dyskusje.

Robert Biedroń
Prezydent Słupska - ulubieniec Polski. Niedawno nie wpuścił tam cyrku ze zwierzętami, czym tylko zyskał kolejne punkty. Od czasu studiów zaangażowany w walkę na rzecz praw człowieka i osób LGBT. Pomysłodawca i współtwórca Kampanii Przeciw Homofobii, fundator Instytutu Myśli Demokratycznej, członek rady programowej Zielonego Instytutu, przewodniczący rady Trans-Fuzja. w 2014 tygodnik "Polityka" wymienił go, jako jednego z 10 najbardziej pracowitych, kulturalnych posłów i docenił jego wkład w prace komisji sprawiedliwości.

W Słupsku planuje otworzyć gabinety stomatologiczne w szkołach, zachęca mieszkańców do porzucenia samochodów na rzecz rowerów, chce zadbać o rozwój słupskiej kultury i rozbudować miejską sieć dróg. Narzeczeni ustawiają się do niego w kolejkach, chcą aby udzielał im ślubu cywilnego. Internauci wytypowali go na kandydata na prezydenta Polski w 2020 roku, powstał hashtag #robertmusisz.

Marta Dymek
Autorka bloga Jadłonomia. Uczy Polaków, że dania wegańskie nie muszą być nudne i ubogie w składniki odżywcze. Jej książka kulinarna przez wiele miesięcy była na listach bestsellerów. Prowadzi warsztaty kulinarne, na które trzeba zapisywać się kilka tygodni wcześniej - tak dużym cieszą się zainteresowaniem.

Jest częstym gościem magazynów life stylowych i kulinarnych, programów śniadaniowych. Rzuciła pracę w agencji reklamowej i poświęciła się swojej pasji. Promuje zdrowy tryb życia i picie wody z kranu. Jej blog ma prawie 105 tysięcy fanów. A ci mogą na nią liczyć - zawsze pomoże rozwiązać problem z nieudanym ciastem z buraka, doradzi, zmotywuje do przejścia na dietę wegańską.

Wojciech Sokół Sosnowski
Zna go każdy fan polskiego rapu. Głęboki głos, głos chłopaków z osiedla. Piętnaście lat temu założył wytwórnię Prosto, a po kilku latach na polskich ulicach pojawili się mężczyźni w koszulkach, czapkach i w bluzach z logo tej firmy. Zajmował się dziennikarstwem radiowym, czytał audiobooka książki Jakuba Żulczyka, dubbingował film "Jeż Jerzy".

Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Znalazł się na 40. miejscu w rankingu najbardziej kreatywnych w biznesie z 2015 roku magazynu "Brief". Prosto promuje i wspiera młodych twórców hip hopowych. W 2013 roku wziął udział w kampanii społecznej poświęconej uzależnieniom od internetu wśród młodzieży - „Wyloguj się do życia”.

Grzegorz Sroczyński
Dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wielokrotnie nagradzany. Grand Press 2014 za najlepszy wywiad, w tym samy roku otrzymał nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego za cykl wywiadów z Ojcami Założycielami III RP. Ma jasno zarysowane poglądy na temat misji mediów i życia społecznego. W radiu TOK FM tak podsumował spór o spot dotyczący związków partnerskich – Bo jak się TVP wypierze z idei, to kończy się na żartach o puszczaniu bąków. A takie żarty zdarzyło mi się usłyszeć, kiedy o godz. 20 obejrzałem prezentowane w "Dwójce" występy kabaretów.

Pisze o tym, co go boli w porywający sposób. Miesiąc temu wywołał burzę swoim tekstem o "mendach, które wciskają ludziom niepotrzebne oferty". Powstały dwa fronty - tych, którzy się z nim zgadzali i twierdzili, że wreszcie ktoś głośno powiedział o tym problemie, i tych, którzy bronili pracowników centrów telefonicznych, którzy też chcą zarobić i dlatego muszą dzwonić do klientów z ofertami. Sroczyński swoimi tekstami budzi czytelników z letargu, prowokuje dyskusje. Znany jest ze swoich mądrych i ciekawych rozmów publikowanych na łamach "Wyborczej". Tak jak na przykład z Henryką Bochniarz o etatach w Polsce. Te rozmowy nie kończą się na publikacji, są zaledwie początkiem do dalszej dyskusji.

Yuri Drabent
Założyciel i dyrektor kreatywny agencji social media „Lubię to-linked by Isobar". Yuri to wielki talent tej branży, w wywiadach przyznaje, że wszystkiego nauczył się sam. Zaczynał jako bloger - pisał o pokerze po angielsku, chociaż o grze nie miał dużego pojęcia. Następnie pomagał przy wprowadzaniu na chiński rynek marki Flo, ale poczuł, że lepiej sprawdzi się jako osoba, która będzie promować ją w mediach społecznościowych.

Jego profil na Facebooku obserwuje 21 tysięcy użytkowników, jego zabawne posty zyskują po kilka tysięcy lajków. W rankingu najbardziej kreatywnych w biznesie magazynu "Brief" z 2015 roku zajął 10 miejsce. Jest postacią charyzmatyczną - składa się na to wygląd i poczucie humoru. Na początku tego roku wraz z chłopakami z Abstrachuje otworzył w Warszawie klub nocny "Bal", który błyskawicznie zdobył popularność.

Anna Lewandowska
Prowadzi bloga Healthy Plan by Ann, gdzie pokazuje ćwiczenia fizyczne, podaje zdrowe przepisy i motywuje Polki do zmiany stylu życia na zdrowy. Prowadzi treningi i warsztaty żywieniowe. Dyplomowana specjalistka do spraw żywienia. Reprezentantka Polski w karate tradycyjnym, wielokrotna medalistka.

Portale plotkarskie atakują ją za rozrzutny styl życia i promowanie się na mężu Robercie Lewandowskim, ale każdy, kto choć przez chwilę śledzi jej działalność wie, że to tylko zawistne głosy. Na Facebooku obserwuje ją 567 tysięcy użytkowników. Pokazuje zdjęcia ze swoich treningów, zdradza co je . Jest autentyczna w tym co robi i udowadnia, że dzięki ciężkiej pracy, można osiągnąć sukces. Udziela się charytatywnie. Niedawno wraz z Marcinem Gortatem brała udział w meczu koszykówki. Grali przeciwko Wojsku Polskiemu, a dochód z wydarzenia przekazany była na cele charytatywne.

Marcin Gortat
Zawodnik Washington Wizards, jedyny Polak, który awansował do finału NBA. Swoją sławę wykorzystuje poprzez występowanie w kampaniach społecznych na przykład „Tylko słabi gracze biorą dopalacze”, „Pij mleko, będziesz wielki”. Wspiera Wojsko Polskie, trzy lata temu odwiedził polskie bazy Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

W 2009 roku otworzył Fundację MG13, która wspiera młodych polskich sportowców w realizacji marzeń - oferuje wsparcie finansowe, opiekę trenerów, współpracę z kadrą szkoleniową z Europy i USA. Jest jednym z najpopularniejszych sportowców w Polsce, ma ponad 300 tysięcy fanów na Facebooku. Ostatnio premier Kopacz chwaliła się, że otrzymała od niego koszulkę z autografem.

Marcin Meller
Historyk, dziennikarz, prezenter. Do 2012 roku redaktor naczelny polskiej edycji „Playboya”. Prowadzący program śniadaniowy „Dzień dobry TVN”. W soboty prowadzi program „Drugie śniadanie mistrzów”. Pisze felietony dla „Newsweeka”. Miłośnik i propagator Gruzji w Polsce. W 2011 wspólnie z żoną Anną Dziewit-Miller napisał książkę "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji". Dwa lata później wydano "Między wariatami - Opowieści terenowo - przygodowe." To zbiór jego najlepszych reportaży, które okraszone są osobistymi dygresjami Marcina Mellera.

Na Facebooku obserwowany przez 50 tysięcy fanów, publikuje posty, które wywołują dyskusje i bawią. Komentator życia publicznego. Prowadzi blogi, w 2012 roku zasiadał w jury konkursu Blog roku. Od młodości zaangażowany w politykę, należał do podziemnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, brał udział w Pomarańczowej Alternatywie, akcji wspierającej działania "Solidarności". Popularność wśród telewidzów zdobył dzięki programowi "Agent", którego był prowadzącym.

Napisz do autorki: barbara.kaczmarczyk@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...