Jan Olszewski otrzyma specjalną emeryturę od Beaty Szydło - 8 tysięcy złotych. Najwyższa w historii

Jan Olszewski jest uważany przez środowisko PiS za najlepszego polskiego premiera w latach 90.
Jan Olszewski jest uważany przez środowisko PiS za najlepszego polskiego premiera w latach 90. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Jan Olszewski, premier Polski w latach 1991-1992 otrzyma za swoje zasługi specjalne świadczenie emerytalne w wysokości 8 tysięcy złotych. Żona polityka również otrzyma dodatek, jego wysokość wyniesie 4,5 tys zł.

Dodatki do emerytury leżą w gestii premiera. Beata Szydło przyznała rekordowo wysokie świadczenia. Dotychczas najwyższe emerytury specjalne wynosiły 4,5 tys. złotych.

Jan Olszewski wraz z żoną działał w opozycji za czasów PRL, bronił opozycjonistów jako adwokat, wziął też udział w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników. Jego żona była dziennikarką, za swoje bezkompromisowe artykuły otrzymała w stanie wojennym zakaz publikacji.

Okres urzędowania Olszewskiego na stanowisku premiera jest uważany przez środowisko Prawa i Sprawiedliwości za początek dekomunizacji Polski, przerwany przez noc teczek. Były premier wrócił do polityki ostatni raz w 2005 roku, kiedy został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Miesiąc temu głośno było o innym dodatku przyznanym przez premiera. Media pisały o 6200 złotych emerytury jakie pobiera Henryka Krzywonos. Dodatkowe świadczenie przyznał jej w 2009 roku premier Donald Tusk. Dodatek wynosił 3,6 tys złotych, który razem z kwotą bazową wynosi 6300 złotych.


źródło: fakt24.pl

Napisz do autora: piotr.celej@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...