Polacy zaatakują zimą K2. Czy tym razem się uda?

Krzysztof Wielicki pokieruje zimową wyprawą na K2
Krzysztof Wielicki pokieruje zimową wyprawą na K2 Fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Na Facebooku pojawiła się oficjalna wiadomość o zimowym ataku na K2. Poprowadzą go Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb. Ci poprowadzą grupę nieujawnionych jeszcze uczestników. Wiadomo już jednak, kto na szczyt chce dostać się latem.

"Program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera będzie kontynuowany w latach 2016-2020 – brzmi opublikowany komunikat – Jeszcze w tym roku do Karakorum wyruszą dwie wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu".

Program „Polski Himalaizm Zimowy” im. Artura Hajzera będzie kontynuowany w latach 2016-2020. Jeszcze w tym roku, do...

Opublikowany przez Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 na 11 kwietnia 2016
Latem kierownikiem wyprawy będzie Jerzy Natkański, zimą pałeczkę przejmie Krzysztof Wielicki, a pomoże mu Janusz Gołąb. Podopiecznymi pierwszego są: Jarosław Botor, Mariusz Grudzień, Piotr Tomala, Paweł Michalski i Marek Chmielarski.

Wielicki jest zdobywcą trzech ośmiotysięczników, piątą osobą w historii, której udało się zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum. Gołąb natomiast w 2011 roku – w duecie z Adamem Bieleckim – jako pierwszy zimą dotarł na Gaszerbrum I. Pierwszą Polką, którą weszła na K2, ale latem, była Wanda Rutkiewicz. Byli tam też wspomniani Gołąb, Wielicki i Bielecki, wcześniej – Jerzy Kukuczka, Przemysław Piasecki, Wojciech Wróż czy Tadeusz Piotrowski.

Przypomnijmy, że K2 jest ostatnim niezdobytym zimą szczytem. 26 lutego Muhammad Ali, Alex Txikon i Simone Moro pokonali bowiem Nanga Parbat (8126 m n.p.m.), o czym pisaliśmy.

źródło: polskieradio.pl

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...