Dlaczego licznik na YouTube zatrzymuje się na 301 wyświetleniach?

Pewnie zastanawialiście się kiedyś, dlaczego popularne filmy na YouTubie, zaraz po umieszczeniu na stronie zatrzymują się w pewnym momencie na liczbie 301 wyświetleń? Odpowiedź na to pytanie poniżej.

youtube.com
YouTube to już dzisiaj kwintesencja internetu. Jeśli przeglądarka Google jest oknem na świat, to YouTube jest wizjerem na obrazy z całego globu. To tutaj ląduje większość filmów zamieszczanych w sieci. Sam przyznaję, że namiętnie oglądam niektóre kanały na serwisie, a samą stronę odwiedzam codziennie.

Przeczytaj jakie zarobki można mieć z partnerstwa z YouTube

Przez cały czas obcowania z serwisem moją i innych uwagę przykuwał dotychczas jeden nieznaczny szczegół. Często oglądam filmy, które obejrzało 301 widzów, a "polubiło" nawet kilka tysięcy. Ta tajemnicza liczba powtarza się dosyć regularnie. Jeśli trafimy na film ,szybko zdobywający popularność, widzimy śmiesznie mały wynik 302 lub 305 wyświetleń i trzy tysiące samych komentarzy. Dotychczas te nieścisłości były tajemnicą programistów. Jeden z blogerów postanowił tą sprawę jednak zbadać i dowiedzieć się, co stoi za tymi mechanizmami.

Czytaj też: Złap przestępcę na Facebooku. Coraz częściej właśnie tak szukamy sprawiedliwości. Co na to prawo?

Cały zabieg, blokujący ilość widzów na liczbie 301 w skrócie ma zapobiegać oszustwom. Wyświetlenia to na YouTubie "waluta", określająca wartość każdego wideo. Im więcej wyświetleń, tym jest ona wyższa. A na odsłonach można zarabiać, i to dużo. Dlatego jest wielu chcących obejść system. Popularność filmów w internecie zachowuje się bowiem jak kula śniegowa. Im więcej widzów, tym więcej kolejnych chętnych, aby dany film obejrzeć. Dlatego w promocji swojej twórczości można sobie teoretycznie pomóc.

A takie próby, jeśli wierzyć pracownikom Google, zdarzały się i zdarzają dosyć często. Dlatego firma potrzebuje szczelnego systemu zabezpieczającego. Kiedy przy danym filmie szybko rośnie liczba wyświetleń, system odnotowuje to. W momencie, kiedy liczba ta przekroczy próg 300 widzów (stąd 301), system blokuje licznik i weryfikuje autentyczność wszystkich wejść. Sam proces weryfikacji jest tajemnicą. Wiemy jednak, że trwa to około 24 godzin. Po tym okresie licznik wraca do "normy".

Nikt z aktualnych pracowników YouTube'a nie jest w stanie powiedzieć jednak, dlaczego wybrany został próg 300. Programiści pracujący pierwotnie nad tym algorytmem nie pracują już w firmie.

Więcej: Naukowcy zhackują mózg Stephena Hawkinga. Czy iBrain przeniesie nas w nową epokę?

Pozostaje jeszcze jedna tajemnica - dlaczego czasem jest to nie 301 a 305 lub 308 widzów? Wyjaśnienie w tym przypadku jest banalnie proste. Czasem po prostu zdarza się, że w jednej chwili film ogląda kilku użytkowników. Próg inicjujący proces weryfikacji odblokowuje bowiem kilku widzów na raz. Razem stanowią tą dodatkową siódemkę lub ósemkę.

Więcej dowiecie się na filmie przygotowanym przez jednego z blogerów. Numberphile to blog o, jak sama nazwa wskazuje, liczbach i popularno-naukowych ciekawostkach z nimi związanych (wideo po angielsku).

ZOBACZ TAKŻE:
WIĘCEJ NA TEMAT:
YouTube

PROMOWANE

 • Dwa widoki

  Homo malcontentus i Homo optymictus czytaj więcej

 • Wychowaliśmy takie pokolenie mężczyzn

  Wsiadłam kilka dni temu do pociągu. - Przepraszam pana, czy mógłby pan pomóc mi włożyć walizkę na półkę? Walizeczka mała na jeden dzień, ale jednak, dla mnie i wysoko i stoi obok mężczyzna... - Nie. Mam chory kręgosłup. Ani przepraszam, ani pani wybaczy… Nic. Wcześniej włożył swoją wielką walizę bez wysiłku. Wstała obok siedząca pani i powiedziała:- Pomogę pani. Wzięła moją walizkę zanim zdążyłam zaprotestować i wrzuciła na górną półkę. czytaj więcej

 • Nie wrzucajcie mnie do jednego worka!

  Długo zbierałem się do tego wpisu. Wolałem jednak poczekać i sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja. Od kilku dni obserwuję spektakl pod tytułem „strajk matek dzieci/osób niepełnosprawnych w Sejmie”, na którym korzystają wyłącznie politycy. Wbrew słowom organizatorów, nie pomaga on społeczności ludzi chorych, a wręcz im szkodzi. Nie chcę być – a z tego co wiem, moi znajomi również – wrzucany do jednego worka z obywatelami okupującymi Wiejską. czytaj więcej

 • Prawdziwy. Prawdziwszy. Trup

  W PWN-owskim podręczniku dla ośmiolatków znalazłam wierszyk: „Katechizm polskiego dziecka”: Kto Ty jesteś? Polak mały (...) Coś jej winien? Oddać życie. I tak dalej …. Wierszydło zostało napisane około roku 1900 przez Władysława Bełzę. Drugorzędnego poetę, mocno na wyrost nazywanego piewcą polskości. Naiwny, drażniący ucho tekścik od ponad stu lat jest narzędziem indoktrynacji i prania małych mózgów. Bo, jak inaczej nazwać (w XXI wieku) przekonywanie, że ośmioletnie dziecko rośnie po to, by oddać życie za kawałek ziemi? czytaj więcej