
Fragment stanowiska policji dotyczącego radarów Iskra-1
Zgodnie z polskim prawem, jedynie Prezes Głównego Urzędu Miar, mógłby cofnąć zatwierdzenie typu, jeżeli przyrządy pomiarowe, wykonane zgodnie z zatwierdzonym typem, posiadałyby wady utrudniające ich zamierzone użytkowanie. Prezes może cofnąć zatwierdzenie typu w przypadku stwierdzenia, że przyrządy pomiarowe wprowadzone do obrotu lub użytkowania są niezgodne z zatwierdzonym typem lub nie spełniają wymagań lub ograniczenia, określone w decyzji zatwierdzenia typu, nie są przestrzegane.
Do dnia dzisiejszego do Policji nie wpłynęła informacja o podjęciu przez Prezesa Głównego Urzędu Miar decyzji o cofnięciu zatwierdzenia typu przedmiotowego urządzenia.
W końcu, można powiedzieć, doczekali się. Iskry znikają z dróg. Bo nowe fotoradary dostają właśnie nie tylko policjanci ze wspomnianego wyżej Śląska. Trafią do jednostek w całym kraju, łącznie policja zakupiła ich 400. Jeden kosztuje 35 tysięcy złotych, ale nikt nie ma wątpliwości, że inwestycja zwróci się błyskawicznie.
Dodatkowo sąd zwrócił wtedy uwagę na inną okoliczność – sprzęt, którego właśnie policja kupiła 400 sztuk, także nie jest zgodny ze wspominanym już wyżej rozporządzeniem ministra gospodarki, które szczegółowo określa zasady działania miernika laserowego i można znaleźć tutaj.
Fragment uzasadnienia wyroku
Z (...) Rozporządzenia Ministra Gospodarki (...) wynika, że przyrząd laserowy powinien być wyposażony w urządzenie celownicze z wizjerem, umożliwiające zachowanie zbieżności osi optycznej celownika (promienia wizjera) z wiązką promieniowania lasera. Ze względu na to, że promieniowanie laserowe jest generowane w oddzielnym względem wizjera układzie optycznym, który znajduje się poniżej celownika, to możliwe jest zapewnienie, że punkt celowniczy nie będzie przesunięty względem pomiarowej wiązki laserowej tylko w poziomie, natomiast nie jest możliwe zapewnienie takiej zbieżności w pionie (...). Zbieżność celownika jest ustalana fabrycznie, to jednak w praktyce może dochodzić do jej przesunięcia. Powyższe może doprowadzić do sytuacji, w której funkcjonariusze Policji obsługując przyrząd mogą nie mieć świadomości co do tego, że w rzeczywistości namierzają inny pojazd niż ten, na który wskazuje punkt celowniczy w wizjerze.
Nie można jednak mówić, że nowy miernik jest równie bezużyteczny jak Iskry. W określonych warunkach mierniki LTI 20/20 TruCam są niezawodne. A te określone warunki to pomiar na odległości mniejszej niż 100 metrów. Nawet producent sprzętu w instrukcji podkreśla, że optymalna odległość to 70 metrów. Wówczas wiązka laserowa nie "ucieka", a i policjant jest w stanie wykonać nagranie dokumentujące całe zajście.