To może zrujnować budżet góralskiej stolicy. Zapadł wyrok w sprawie opłaty klimatycznej w Zakopanem

Zakopane nie ma prawa pobierać opłaty klimatycznej - orzekł NSA.
Zakopane nie ma prawa pobierać opłaty klimatycznej - orzekł NSA. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Gmina Zakopane pobiera opłatę za czyste powietrze niezgodnie z prawem – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Chodzi o opłatę miejscową w wysokości 2 zł, jaką Urząd Miasta Zakopanego pobiera od turystów za każdy dzień pobytu. Do kasy Zakopanego wpływa rocznie z tego tytułu niemal 2,7 mln zł.

Sąd uznał, że zakopiańska uchwała o pobieraniu pieniędzy z tytułu czystego powietrza jest wadliwa. Zaskarżył ją turysta, profesor krakowskiej ASP Bogdan Achimescu. Poparły go organizacje ekologiczne i Rzecznik Praw Obywatelskich. Zgodnie uznano bowiem że nie powinno się płacić za powietrze, które w Zakopanem jest zanieczyszczone.

Opłata klimatyczna z Zakopanem...
Jak powszechnie wiadomo, jakość powietrza w Zakopanem pozostawia wiele do życzenia. Normy cząstek PM10 zostały przekroczone 49 razy w 2017 roku. Wyrok sądu jest prawomocny, tzw. opłata klimatyczna zostaje tym samym zniesiona. A każdy, kto posiada dowód na to, że zapłacił za czyste powietrze, może teraz ubiegać się o zwrot pieniędzy w Urzędzie Miasta w Zakopanem.

Przegrywające ze smogiem miasto pobierało opłatę klimatyczną przez 10 lat, więc gdyby każdy turysta upomniał się o zwrot pieniędzy, mogłoby to zrujnować budżet miasta. Roczne wydatki Zakopanego w 2018 roku mają wynieść 197 mln zł, a prognozowany deficyt to 27 mln zł. Gdyby dodać do tego zsumowane zwroty opłat, deficyt mógłby powiększyć się nawet dwukrotnie.


źródło: "Rzeczpospolita"
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zmasowane podpalenia w Szwecji[/b]. Spłonęło blisko 90 samochodów

Zmasowane podpalenia w Szwecji. Spłonęło blisko 90 samochodów

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.