Siostra Madonna Buder. 82-letnia zakonnica bije rekordy w zawodach Ironman. "Ciągle biegnę do Boga"

Siostra Madonna Buder na okładce swojej książki.
Siostra Madonna Buder na okładce swojej książki. fot. materiały prasowe
Ma 82 lata, a wciąż uprawia sport. Biega maratony. Ale mało tego, przed tym maratonem przepływa jeszcze 3,8 kilometra a potem pokonuje 180 kilometrów na rowerze. O Boże. To właściwe stwierdzenie, bo mowa jest o Madonnie Buder. Siostrze Madonnie Buder. W tym roku amerykańska zakonnica przeszła do historii. W wieku 82 lat wystartowała w Ironmanie w Kanadzie i udało jej się zmieścić w dość wymagającym 17-godzinnym limicie czasu.

Najbardziej dramatyczne zawody swego życia odbyła w 2006. To był triathlon w Kona, Ironman, zawody rangi mistrzostw świata. Na trzecim, biegowym odcinku przeżywała kryzys. Każdy krok sprawiał ból, wydawało się, że zmieszczenie się w limicie czasu jest niemożliwością. Ale udało się. Siostra Madonna tłumaczyła później, że na trasie zawarła pakt z Bogiem.


Zasady były proste. Ukończony wyścig, będzie oznaczał, że jej zmarły niedawno siostrzeniec, spoczywa w spokoju. Linię mety ostatecznie minęła 57 sekund przed końcem czasu. Na dystansie, który pokonuje się przez kilkanaście godzin, decydowały niuanse. - Gdy biegłam, czułam czyjąś obecność. Nie czułam swojego ciała, a tylko to, że byłam w ruchu - mówiła po zawodach, a jej wypowiedź cytuje serwis akademiatriathlonu.pl.

Pływanie, rower, na końcu bieg. Oto triathlon - współczesna pasja Polaków

Żelazna zakonnica
W świecie triathlonu znana jest jako "Iron Nun". Żelazna zakonnica. Kobieta, która się nie poddaje i uparcie zmierza do celu. W jednym z wywiadów powiedziała: - Jeżeli twoje życie nie zawiera wyzwań, przeszkód, to jest nic nie warte, prawda?" Organizatorów zawodów Ironman zmuszała do tworzenia nowych kategorii wiekowych. Specjalnie dla niej. Najpierw 75-79 lat. Potem już 80 i więcej. Kiedyś podszedł do niej dziennikarz i zapytał: "Co powiedziałaby pani wszystkim, którzy myślą, że są za starzy, by zacząć trenować?". Odpowiedziała: "Jeśli nie jesteś zbyt młody, by zacząć chodzić lub biegać, to nie jesteś zbyt stary, by przestać".
Siostra Madonna opowiada o swojej pasji:

Ktoś pewnie myśli, że trenowała od dziecka. Nic bardziej mylnego. Miała już 48 lat, gdy usłyszała od Ojca Johna, że uprawianie sportu to świetna metoda na kształtowanie swego umysłu, ciała i duszy. Postanowiła spróbować. Pierwszy triathlon ukończyła w wieku 52 lat. Pierwsze zawody z serii Ironman - już trzy lata później.


Rekord za rekordem
Dziś ma imponujące triathlonowe CV. Ukończyła ponad 320 wyścigów, z tego 45 tych najtrudniejszych. Już w wieku 75 lat została najstarszą kobietą w historii, która ukończyła ten dystans. W następnych latach stopniowo zwiększała ten rekord. Mało tego, przez kilka miesięcy była nawet najstarszym człowiekiem, który tego dokonał. W sierpniu tego roku, mając 82 lata, ukończyła Ironmana w Kanadzie w 16 godzin i 32 minuty. W czasie - jak na jej wiek - wręcz niewyobrażalnym.
Na czym polega Ironman
(fragment tekstu ze strony babol.pl):

Ten niesamowity dystans można przedstawić bardziej obrazowo. Przepłynięcie prawie 4km to odległość, która dzieli dwa najbardziej oddalone od siebie mosty w Warszawie - most Marii Curie-Skłodowskiej (tzw. Północny) oraz most im. gen. Stefana Grota-Roweckiego (tzw. Toruński). 180km rowerem to natomiast dystans dzielący Warszawę i Kielce (jeśli wybierzemy się w podróż trasą E77). Kolejne 42km pokonywane biegiem to nieco więcej niż droga z Władysławowa na Hel. I najważniejsze - całość trzeba pokonać w czasie mniejszym niż 17h.


Łukasz Grass, dziennikarz radiowy i telewizyjny, od lat uprawia triathlon. Jest też redaktorem naczelnym wspomnianego już serwisu akademiatriathlonu.pl. Gdy pytam go o Buder, mówi: - Ona nie jest zawodniczką profesjonalną ani półprofesjonalną. Jest amatorką, która ma swoje zakonne obowiązki, a sport uprawia po godzinach. Ale trzeba jej przyznać, że jak na jej wiek, wyniki osiąga fenomenalne.

Łukasz Grass dla naTemat: "Chcę walczyć ze stereotypem, że jak profesor to garbaty. A jak sportowiec to głupi"

Ciężko pracuje, jednocześnie zbierając pieniądze na cele charytatywne. Zwykła mawiać, że trenuje religijnie. Wizerunek zakonnicy, która podejmuje heroiczny wysiłek fizyczny, nie każdemu we władzach kościelnych przypada do gustu. Ale siostra Madonna nie musi się tym martwić. W wieku 38 lat odeszła z zakonu, by z innymi siostrami założyć niekanoniczną społeczność sióstr chrześcijańskich. Społeczność, co ważne, niezależną od władzy Watykanu. Z jednej strony swoboda, z drugiej - ciągła praca zakonnicy. Ale czas na trening znajduje każdego dnia.

Już biegałam, zaraz idę na rower, po drodze popływam
W październiku ubiegłego roku odwiedził ją dziennikarz. Przyjechał na wywiad. Przed rozmową siostra Madonna była na mszy świętej. Wróciła do siebie biegiem. "Co planuję później? Jak skończymy rozmawiać, wsiądę na rower i przejadę 42-milową pętlę. Po drodze jest jezioro, będzie okazja popływać. Póki co pogoda jest piękna" - mówiła, a zdezorientowany dziennikarz słuchał.

Warto zaznaczyć, że siostra Madonna to nie tylko triathlon. Biega też na olimpiadach seniorów. W swojej kategorii wiekowej biła rekordy na niemal wszystkich możliwych dystansach, od 800 metrów do 10 kilometrów.
Siostra Madonna w trakcie zawodów:

W 2010 roku wydała książkę, zatytułowaną "The Grace to race". Pisze w niej między innymi o tym, jak wracała po kolejnych kontuzjach. A tych w trakcie zmagań trochę się nazbierało: urazy ramienia, złamane palce, złamane kości. Fragment książki: "Wiara jest tym, co pomaga mi iść przez życie, pełne dobrych i złych momentów. Gdy tylko jestem kontuzjowana, czekam na Pana, by postawił mnie ponownie na nogi. Rozmawiam z Nim, przypominam Mu, mówię: Boże, Ty wiesz, że moim celem jest ciągły bieg do Ciebie".

Na rolkach od czasów Roosevelta
Grass to nie tylko dziennikarz i triathlonista. Niedawno wyszła jego książka, pt: "Trzy mądre małpy", w której pisze o swojej sportowej pasji. Wspomniana jest też w niej niezwykła historia siostry Madonny. - Ludzie tacy jak ona mają największą moc inspirowania innych. Pokazywania, że można. Wyobraźmy sobie, że czyta teraz o niej jakiś nauczyciel w średnim wieku. Przeciętny człowiek, który wraca z pracy i siada przed telewizorem. Czyta o ponad 80-letniej kobiecie, która uprawia sport, kończy Ironmany i do tego cieszy się dobrym zdrowiem. I myśli sobie, że może on też by tak spróbował - mówi Grass w rozmowie z naTemat.

Wojciech Olejniczak pisze na blogu o swoim starcie w triathlonie

Siostra Madonna rzeczywiście inspiruje ludzi. Jeden z komentarzy pod artykułem o niej w serwisie impowerage.com: "Siostro, gdy dorastałam, chciałam być taka jak ty. Po przeczytaniu książki wiem, że trzeba mieć coś, po co się żyje i że tym czymś wcale nie musi być bujany fotel. Proszę, definiuj dalej tak zwany starczy wiek tak, jak definiujesz".

Inna komentatorka podkreśla, że siostra od lat jest dla niej wzorcem. Fragment wpisu: "Brawo. Sama żyję podobnie. Mam 76 lat i jeżdżę na rolkach odkąd prezydentem naszego kraju był Franklin Delano Roosevelt".

Tu znajdziesz Kubę Radomskiego na Twitterze
Trwa ładowanie komentarzy...