Najsłynniejszy polski jasnowidz Krzysztof Jackowski pozywa "Gazetę Wyborczą"

Jasnowidz Krzysztof Jackowski zapowiada pozew przeciwko "Gazecie Wyborczej"
Jasnowidz Krzysztof Jackowski zapowiada pozew przeciwko "Gazecie Wyborczej" Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta
Przyzwyczailiśmy się do tego, że politycy i celebryci pozywają rozmaite media. Ale chyba po raz pierwszy w historii gazetę – i to tak dużą – do sądu ma podać jasnowidz. Krzysztof Jackowski zdenerwował się na "Gazetę Wyborczą" za to, że ta sugerowała, iż jasnowidzenie to ściema i napisała o jego rodzinie.

Krzysztof Jackowski to bodaj najsłynniejszy polski jasnowidz, który wielokrotnie pojawia się w mediach przy okazji wielu spraw. Z jego usług korzystała też policja czy prokuratury np. gdy szukano kogoś zaginionego. W maju prokuratura w Katowicach wezwała Jackowskiego na świadka i poprosiła go o pomoc w sprawie zaginionej Anny G. To oburzyło wiele osób, które twierdzą, że jasnowidzenie po prostu nie istnieje i czemu w ogóle prokuratura korzysta z takich metod.

W takim właśnie powątpiewającym tonie napisała o jasnowidzeniu i Krzysztofie Jackowskim "Gazeta Wyborcza" w tekście pt. "Co wie słynny jasnowidz? Jasno widać, że to ściema".

Autor pyta w nim, między innymi, byłego rzecznika policji, ile wskazań Jackowskiego było trafnych. Rzecznik odpowiada: zero. Dalej "GW" wymienia kolejne sprawy, w których pomoc Jackowskiego była bezużyteczna i zupełnie nietrafiona, wspomniano m.in. sprawę znalezienia ciała gangstera ps. "Szadziu".

Rozmówcy dziennikarza "GW" nazywają przy okazji Krzysztofa Jackowskiego "mitomanem, oszustem i medialnym cwaniakiem". – Każdy może wierzyć nawet w krasnoludki […] z badań przeprowadzonych przez Komendę Główną wynika, że ilość spraw, w których tzw. jasnowidze mieli być pomocni, waha się w granicach błędu statystycznego. Nie ma mojej zgody na legitymizowanie działań takich panów jak Krzysztof Jackowski. Za każdym razem, kiedy docierają do mnie sygnały o poważnym traktowaniu wskazań jasnowidzów z policji, prokuratury albo uczelni wyższych, protestuję i piszę listy. Napisałem też do prokuratora Jamrożego z Katowic. Zaproponowałem, żeby powołał na biegłego ducha – mówi jeden z cytowanych przez "GW" policjantów.


W artykule autor wymienia wiele innych przypadków i prognoz Jackowskiego, które były błędne. Warto jednak zaznaczyć, że "Gazeta Wyborcza" jednocześnie zamieściła rozmowę z Krzysztofem Jackowskim, między innymi o jego kontaktach ze światem przestępczym. Nie da się jednak ukryć, że ogólny wydźwięk artykułu jest raczej negatywny w stosunku do jasnowidzów, niż pozytywny.

Jackowski poczuł się dotknięty tekstem i postanowił, jak informuje Fundacja Nautilus, podać "GW" do sądu. Zadeklarował to w rozmowie telefonicznej, którą Fundacja opublikowała na YouTube.

Jeśli faktycznie dojdzie do procesu, będzie to zapewne jedna z najciekawszych spraw w historii Polski – jak bowiem udowodnić, że naprawdę jest się jasnowidzem?

Czytaj także:

Najsłynniejszy polski jasnowidz podda się eksperymentowi. "Albo jestem kapitalnym hochsztaplerem, albo jasnowidzem"

Słynny jasnowidz prowadzi wykłady na uczelniach. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia

Nie chcą jasnowidza w Wyższej Szkole Policyjnej w Szczytnie. Przyszli śledczy protestują

Źródło: Fundacja Nautilus
Trwa ładowanie komentarzy...